Irākā atgriežas izzagtās senlietas un arheoloģiskie priekšmeti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Irākā no visas pasaules pakāpeniski atgriežas izlaupītie artefakti, kas papildina Irākas nacionālo muzeju Bagdādē, bet kādreizējā teroristiskā grupējuma “Islāma valsts” lielākajā kontrolētajā pilsētā Mosulā cenšas saglābt to, ko postīja islāma radikāļu āmuri.

Pēc ASV vadītās koalīcijas invāzijas Irākā, lai 2003. gadā gāztu Sadama Huseina režīmu, Irākas ievērojamais kultūrvēsturiskais mantojums tika ievērojami apdraudēts. Karadarbības, kā arī zādzību un marodierisma dēļ vērtslietas vai nu tika iznīcinātas, vai caur melno tirgu tika izvestas uz ārvalstīm.

Nenovērtējami dārgumi

Tomēr tagad situācija ir uzlabojusies, par ko liecināja šovasar Bagdādē nonākušās kravas ar vairāk nekā 17 000 vēsturisku vērstlietu. Tās restitūcijas kārtībā atgriezušas Amerikas Savienotās Valstis.

Daudzi no artefaktiem pēc pārdošanas melnajā tirgū, lielākoties Izraēlā un Apvienotajos Arābu Emirātos, nonāca privātās kolekcijās Savienotajās Valstīs. ASV Tieslietu ministrija vērtslietas no kolekcijām gan atpirkusi izsolēs, gan arī konfiscējusi.

“Šīs arheoloģiskās vērtības ir atgrieztas, pateicoties mūsu Ārlietu, kā arī Kultūras, tūrisma un arheoloģijas ministrijām un kultūrvēsturiskā mantojuma organizācijām, kā arī pateicoties lielam darbam no mūsu vēstniecības Vašingtonā.

Šis darbs materializējies šajās kastēs, ar kurām dzimtenē atgriežas tūkstošiem nenovērtējamu arheoloģisko objektu,” uzsver Irākas kultūras, tūrisma un arheoloģijas ministrs Hasans Nadīms.

Senākais zināmais literārais darbs

Mūsdienu Irāka ir daļa no par civilizācijas šūpuli sauktās Divupes jeb Mezopotāmijas, kur cita starpā attīstījās cilvēces vēsturē senākā zināmā rakstība un skaitīšanas sistēma. Arī viens no īpašākajiem Bagdādē atgrieztajiem objektiem saistīts tieši ar šī veida kultūrvēsturisko mantojumu.

Par īpaši vērtīgu tiek uzskatīta atgūtā plāksne, uz kuras ķīļrakstā uzrakstīta daļa no poēmas par Gilgamešu, kas ir senākais zināmais literārais darbs pasaulē. Plāksnes tika uzietas 19. gadsimta vidū Ninīvē, senajā Asīrijas pilsētā, par kuru liecības atrodamas Irākas otrā lielākajā pilsētā Mosulā.

2014. gadā daudzus vēsturiskos objektus nopostīja “Islāma valsts” kaujinieki, taču tāpat kā Bagdāde arī Mosula piedzīvo kultūrvēsturisku atjaunošanos ar starptautisko donoru finansiālu palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti