Intervija ar partijas «Atjaunot Grieķiju» dibinātāju: Grieķija ir absolūti nepārvaldāma valsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Centriskā partija „Atjaunot Grieķiju”  salīdzinājumā ar lielākajām Grieķijas partijām ir jauna - dibināta 2011.gada nogalē, kā arī līdz šim tai nevienās vēlēšanās nav izdevies pārvarēt 3% barjeru, lai iekļūtu parlamentā. Taču tās dibinātājs un uzņēmējs Tanoss Dzimeross regulāri tiek aicināts komentēt, sniegt intervijas un piedalīties TV debatēs saistībā ar politiskajiem notikumiem valstī. Viņš arī piekrita intervijai ar lsm.lv.

Partija „Atjaunot Grieķiju” nepiedalījās šī gada janvāra vēlēšanās, taču septembrī gaidāmajās - piedalīsies. Kāpēc tādi atšķirīgi lēmumi?

Janvārī nolēmām nepiedalīties vēlēšanās, jo paredzējām, ka drīz vien atkal būs kārtējās vēlēšanas, kā arī, lai velti nešķiestos ar naudu, jo vienai partijai minimālā dalības maksa par piedalīšanos vēlēšanās, neskaitot reklāmas izdevumus, ir 150 000 eiro.

Un jūs domājat, ka pēc astoņiem mēnešiem atkal netiks izsludinātas vēlēšanas?

Iespējams, ka tiks, tāpēc ka ne „Jaunās demokrātijas”, ne „Sirizas” veidotā valdība nebūs spējīga veikt strukturālas reformas.

Kādas reformas ir jāveic?

Pirmkārt, ir nepieciešams samazināt pensijas, taču nedomāju tās, kas ir mazākas par 400 eiro mēnesī. Grieķijā ir vairāk nekā 200 pensionāru, kuru ikmēneša pensijas ir lielākas par 4000 eiro, kā arī vairāk nekā 500 000 cilvēku ik mēnesi saņem trīs un vēl vairākas pensijas. 29 000 cilvēku, kuri saņem pensijas, ir jaunāki par 25 gadiem, jo viņi ir dēli vai meitas kādam valsts ierēdnim, kurš ir miris. Grieķijas valdība maksā pensionāriem katru mēnesi vairāk nekā 2 miljardus eiro. Četri cilvēki valstī saņem kopsummā 10 pensijas! Tā visa ir nodokļu maksātāju nauda! Nodokļu maksātājiem vairs nav naudas, lai maksātu šīs pensijas! Finito!*

Mūsu partijas biedri ir racionālisti un uzskatām, ka nav pieļaujami gadījumi, kad pensijas tiek izmaksātas cilvēkiem vecumā no 40 līdz 50 gadiem, protams, izņemot gadījumus, ja cilvēkam ir kādas veselības problēmas.

Otrkārt, ir jāpārskata nodokļu sistēma valstī.

Treškārt, ir jāmaina arodbiedrību likums. Milzīgas problēmas sagādā publiskā sektora arodbiedrības. Tās tiek apmaksātas no valsts līdzekļiem, un arodbiedrību darbības mērķis ir neļaut cilvēkiem strādāt un organizēt streikus. Turklāt likums nosaka, ka lēmums skaitās pieņemts, ja par to ir nobalsojuši 51% no klātesošajiem biedriem. Tātad, ja diskusijas ilgst, piemēram, desmit stundas un daudzi dodas projām, palikušie cilvēki var pieņemt lēmumu par streika uzsākšanu. Ja arodbiedrībā ir 50 000 biedru, tad lēmumus var pieņemt arī pieci cilvēki. Notiek streiks un tas ir likumīgi! Tāda kārtība ir briesmīga!

Ceturtkārt, valsti postā dzen milzīgais publiskais sektors, kas nesniedz nekādus pakalpojumus. Izskaidrošu, ko ar to domāju. Ja man ir nepieciešams saņemt no valsts ierēdņa kādu dokumentu, tā iegūšana prasa daudzas dienas, nedēļas un dažreiz pat mēnešus. Vienu papīru „cenšas izsniegt” milzīgs skaits publiskā sektora darbinieku, lai gan patiesībā to itin viegli un ātri  iespējams iegūt, izmantojot e-pastu vai internetu, ja vien mūsu valstī tiktu izmantotas informācijas tehnoloģiju sniegtās priekšrocības. 

Jā! Taču nesenā sarunā ar kādu grieķi man tika skaidrots, ka valsts ierēdņiem nav ne mazākās nojausmas, kā lietot datoru. Absolūti nekādu zināšanu!

Teorētiski visiem valsts ierēdņiem ir jābūt apmācītiem un izglītotiem, kā strādāt ar datoriem. No Eiropas Savienības tika saņemti vairāk nekā 6 miljardi eiro tieši tādam nolūkam, lai valsts ierēdņi tiktu apmācīti, kā strādāt ar datoriem, taču apmācības nekad nav notikušas, jo nauda nonāca valdības „draugu” kabatās.

Ar tādu nostāju arī šajās vēlēšanās jūs nepārvarēsiet 3% barjeru, jo valsts ierēdņi ir nospiedošā vairākumā Grieķijā.

Mēs ceram, ka racionālistu, kuri dzīvo šajā valstī, ir vairāk nekā 3%. Mūsu vēlētāji  ir cilvēki, kuri zina, ka vienīgais risinājums valsts attīstībai ir nodokļu un publiskā sektora samazināšana. Nekas iepriekšējo gadu laikā nemainījās, jo politiķi baiļojās par savu vēlētāju noturēšanu. Partijas „Siriza” vēlētāji balsoja par to, lai nekas nemainītos. „Siriza” pirms janvāra vēlēšanām solīja, ka samazinās nodokļus, taču ir neiespējami samazināt nodokļus un tajā pašā laikā palielināt valdības izdevumus.

Grieķija nav normāla valsts. Galvenā problēma ir tā, ka mūsu valsti nav iespējams pārvaldīt un regulēt. Lai to panāktu, ir jāmaina viss, jo viszemākajā amatā esošs valsts ierēdnis vismazākajā ciematiņā var atteikties pieņemt un īstenot likumus, un ar tādu rīcību palikt nesodīts. Viņš izvēlas, kuru likumu izpildīt, kuru – nē. Protams, korupcija un birokrātija pastāv ikvienā valstī, taču svarīga ir procentuālā attiecība. Piemēram, Vācijā korupcijas līmenis ir 5-7%, bet Grieķijā - 95%. Un tā ir liela problēma. Citās valstīs korupcija ir kā vīruss veselā ķermenī. Grieķijā korupcija ir pats ķermenis. Korupcija un birokrātija mūsu valstī ir vesela industrija.  Šī iemesla dēļ partija „Atjaunot Grieķiju” piedalās septembrī gaidāmajās vēlēšanās, cerot, ka cilvēki balsos par reālām reformām, lai mainītu likumus un uzlabotu situāciju valstī. Grieķijai ir vajadzīga jauna domāšana par politiku, politiķiem un par šīs valsts struktūru.

Politiķi ir naski uz solījumiem, bet, tiklīdz kā iekļūst parlamentā, visi piepeši saslimst ar amnēziju. „Siriza” solīja atcelt nekustamā īpašuma nodokli ENFIA. Tas joprojām ir spēkā.

Jā, tāpēc, ka šis nodoklis nodrošina 2,6 miljardu eiro ieņēmumus valsts budžetā gada laikā. Ja tiek atcelta ENFIA, ir jāsamazina valdības izdevumi par 2,6 miljardiem gada laikā vai arī jāizdomā citi nodokļi. Lai iegūtu tos 2,6 miljardus eiro, tika iznīcināts viss nekustamā īpašuma tirgus. 200 uzņēmumu, kas bija saistīti ar celtniecību un īpašuma pārdošanu, ir slēgti. Būvniecība ir apstājusies. Šobrīd tie, kuriem ir nauda ārzemēs, ir veiksminieki, jo Atēnu centrā ir iespējams iegādāties vienistabas vai divistabu dzīvokli par 5 000 līdz 10 000 eiro. Protams, ne jau jaunajos projektos. Agrāk tādi dzīvokļi maksāja 50 000 eiro.

Protams, ka, samazinot nesamērīgi lielās pensijas, gada laikā iespējams ietaupīt vairāk nekā 6 miljardus eiro, taču pie varas esošās partijas to nedarīs, lai nezaudētu savus vēlētājus.

Manuprāt, vislielākās problēmas ir publiskais sektors un daudzie pretrunīgie likumi. Ko viens likums atļauj, to cits likums aizliedz. Piemēram? Lūdzu! Ir kāds uzņēmums, kas ražo rotaļlietas bērniem, lielākoties no koka. Rūpnieciskajā teritorijā ar vienu likumu ir atļauts atvērt rotaļlietu ražotni, taču ar citu likumu tajā ir aizliegts ražot koka rotaļlietas. Kāpēc tā notiek? Neviens nezina! Ko darīt? Iet uz tiesu? Tad līdz sprieduma pasludināšanai jāgaida no sešiem līdz 30 gadiem. Tiesvedībā iesaistītie cilvēki tajā laika  posmā drīzāk nomirs, nekā sagaidīs spriedumu. Viena no nelegālākajām lietām Grieķijā ir pati valsts!

Ja kāds ieradīsies pie jums ar 5 miljonu eiro lielu kukuli, vai tad jūs to nepieņemsiet?

Nē, jo man naudas pietiek. Jā, man nav 5 miljonu eiro, taču man ir tik daudz naudas, cik nepieciešams, lai varētu dzīvot. Ja badaini cilvēki nodarbojas ar politiku, viņi piekritīs arī mazāka apmēra kukulim. Ja apmierināts un nodrošināts cilvēks nodarbojas ar politiku, viņu kukuļi neinteresē. Ja ar politiku nodarbojas izsalkuši cilvēki, kas piepeši kļūst par deputātiem, ministriem, viņi grib pirkt mājas un mašīnas.  Man tas nav nekāds kārdinājums. Mani, piemēram, interesē laiks. Vai kāds var izdarīt tā, lai kādu pēcpusdienu man nemitīgi nezvanītu telefons?

Jūs ne vienu reizi vien esat publiskajā telpā nosaucis premjeru Aleksi Cipru un bijušo finanšu ministru Jani Varufaki par idiotiem. Kāpēc tāda attieksme?  

Tas taču ir acīmredzami, ka viņi ir muļķi. Un tie, kuri par viņiem balso, arī ir muļķi. Idiots ir kāds, kurš tic, ka šajā brīdi ir gan pēcpusdiena, gan nakts vienlaicīgi.  Ciprs ticēja, ka ir iespējams samazināt budžeta pārpalikumu un arī samazināt parāda apjomu. Tā tas nenotiek! Ciprs ticēja, ka viņš dosies uz Eiropu, kur tiks dota nauda, lai mēs varētu to izšķērdēt un neatmaksāt. Domāju, ka „Siriza” vēlēšanās neuzvarēs, visvairāk balsu iegūs partija „Jaunā demokrātija”, tomēr neticu, ka viņi pildīs ar Eiropu noslēgtās vienošanās prasības.

Kā jūs vērtējat jauno „Tautas vienotības” partiju, ko nodibināja bijušais enerģētikas ministrs Panajotis Lafazanis?

Tie ir vēl dumjāki par „Sirizu”! Absolūti idioti! Domā, ka viņiem izdosies paveikt to, ko nespēja  Ciprs, turklāt viņi vēlas, lai Grieķijas nacionālā valūta atkal ir drahmas. Valūtai ir jābūt saistītai ar vērtībām - ražošanu, zeltu. Anglijā, Šveicē, Japānā un Ķīnā ir sava valūta, bet viņiem ir arī sava ražošana. Grieķijā pagaidām nekā tāda nav. Lafazanis ir krietni vien spītīgāks par Cipru, un arī tie, kuri balsos par „Tautas vienotības” partiju, ir idioti. Diemžēl domāju, ka gaidāmajās vēlēšanās viņi iegūs vairāk nekā 3% vēlētāju atbalstu un tiks valdībā.

Viņi cer, ka būs kāda ierīce, kas sadrukās naudu, lai visi būtu bagāti. Nezina, ka banknotes, ja tās netiek saistītas ar citām vērtībām, ir bezvērtīgs papīra gabals. Jā! Būs kā Zimbabvē, kur viena banknote ir 100 triljoni dolāri, un bērni ar tiem papīrīšiem spēlējas.

*Finito! – tulkojumā no itāļu valodas nozīmē ‘beigas’. 

Statistikas dati par 2015.gada  maiju:





Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti