Pusdiena

Eiropa piedzīvojusi kārtējo žurnālista slepkavību

Pusdiena

Pusdiena 09.10.2018

Ķīna aizturējusi Interpola prezidentu Menu Hunveiu, kurš bija pazudis

Interpola prezidentu Ķīnā apsūdz par kukuļņemšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ķīna apstiprinājusi, ka aizturējusi Interpola prezidentu Menu Hunveiu, kurš iepriekš bija pasludināts kā bezvēsts pazudis. Saskaņā ar Pekinas teikto Mens, kurš ir Ķīnas pilsonis, apsūdzēts par kukuļņemšanu. Mena lieta izpelnījusies sevišķu ievērību, jo viņš bija starptautiskas organizācijas prezidents. Viņš Interpolam iesniedzis atlūgumu.

Politikas apskatnieki uzskata, ka šādi Ķīnas prezidents mēģina atbrīvoties no politiskajiem sāncenšiem.

Ziņas par starptautiskās kriminālpoliciju organizācijas Interpola prezidenta Mena Hunveia noslēpumaino pazušanu izplatījās piektdien, 5.oktobrī. Pēdējo reizi redzēts septembra nogalē, kad no Interpola galvenā biroja Lionā, Francijā, devās uz Ķīnu, viņš no brauciena tā arī neatgriezās. Par Mena pazušanu Francijas varasiestādes informēja viņa sieva; policija sāka izmeklēšanu.

Bet pirmdien, 8.oktobrī, Pekina apstiprināja, ka Mens ir aizturēts. Viņa lietu izmeklē Ķīnas Nacionālā uzraudzības komisija, kas nodarbojas ar valsts amatpersonu korupcijas izmeklēšanu. Komisija atklāja tikai, ka pret viņu vērsta izmeklēšana par likumpārkāpumu, precīzākas detaļas nesniedzot.

Nedaudz vēlāk Ķīnas Valsts drošības ministrija paziņoja, ka Mens esot „pieņēmis kukuļus” un viņu tur aizdomās par likuma pārkāpšanu.

Tiek precizēts, ka tiek runāts par kukuļošanu lielos apmēros.

Svētdien, 7.oktobrī, Interpols paziņoja, ka no Mena saņemts iesniegums par nekavējošu atkāpšanos no amata. Interpols paziņojumā nenorādīja demisijas iemeslus.  Ķīnas Sabiedriskās drošības ministrija ir sniegusi Interpolam informāciju par uzsākto izmeklēšanu.

Menam amatā bija atlikuši divi gadi, un

nākamais Interpola prezidents tiks izvēlēts organizācijas sanāksmē novembrī Dubaijā.

Pašlaik par Interpola pagaidu vadītāju kļuvis Dienvidkorejietis Kims Čejans.

Tikmēr Mena sieva Greisa svētdien žurnālistiem Francijā teica, ka pirms vīra pazušanas sociālā saziņas vietnē no viņa saņēmusi ziņu, kurā teikts, lai viņa gaida vīra zvanu. Vēlāk viņš atsūtīja emocijzīmi – attēlu ar nazi, ar to acīmredzot apzīmējot briesmas. Greisa Mena pauda, ka viņa vīra pazušana būtu jāvērtē starptautiskajai sabiedrībai un saskaņā ar „starptautiskajiem likumiem”.

Šis nav pirmais gadījums, kad Ķīnā uz vairākām nedēļām un pat mēnešiem pazūd vairākas ietekmīgas amatpersonas. Līdzīgi noticis ar vairākiem miljardieriem, slavenībām un valdības amatpersonām, kas vēlāk parādījušies tiesas zālēs, gaidot spriedumu.

Mena sieva Greisa sacījusi, ka baidās par sava vīra dzīvību. Viņa ir nobažījusies arī par savu drošību, tāpēc žurnālistiem neatklāj savu seju.

“Man ir jābaidās par taisnību un atbildību. Šī lieta ir saistīta ar godīgumu un taisnīgumu ne tikai manā dzimtenē, bet gan visā starptautiskajā sabiedrībā,” paziņoja Greisa Mena.

Ķīnas Nacionālajai uzraudzības komisijai piešķirtas ekskluzīvas pilnvaras, un tai nav izvirzītas gandrīz nekādas prasības attiecībā uz darbības atklātumu. Komisija izmeklē valsts ierēdņu korupcijas lietas un piedalās prezidenta Sji Dziņpina korupcijas apkarošanas kampaņā. Tās gaitā sodītas vairāk nekā miljons amatpersonu.

Kampaņas kritiķi uzskata, ka šādi Dziņpins atbrīvojas no politiskajiem sāncenšiem. Mens bija pirmais Interpola vadītājs no Ķīnas.

KONTEKSTS:

Interpols ir starpvaldību organizācija, kuras ietvaros sadarbojas tiesībsargājošās iestādes un aģentūras no 192 valstīm, lai koordinētu cīņu pret starptautisko noziedzību.

64 gadus vecais Mens ir Ķīnas pilsonis, augstu stāvoša Ķīnā valdošās Komunistiskās partijas amatpersona. Pirms kļūšanas par Interpola prezidentu viņš bija Ķīnas sabiedriskās drošības viceministrs. Kopš ievēlēšanas par Interpola vadītāju un pirmo ķīnieti šajā amatā no 2016.gada viņš ar sievu un diviem bērniem dzīvoja Francijā.

Oktobra sākumā publiski kļuva zināms par Interpola prezidenta Mena noslēpumaino pazušanu pēc došanās uz Ķīnu.

Mena gadījums ir līdzīgs citiem pēdējos gados Ķīnā piedzīvotiem, kad pēkšņi uz nedēļām vai pat mēnešiem pazūd augsta līmeņa amatpersonas, uzņēmēji un miljardieri, arī slavenības, bet vēlāk atkal parādās vai nu jau ieslodzījumā vai ar ievērojamām soda naudām tādās apsūdzībās kā izvairīšanās no nodokļiem. Ķīnas prezidenta Sji Dziņpina valdība izvērsusi plašu kampaņu korupcijas apkarošanai, kurā sodītas vairāk nekā miljons amatpersonu. Kritiķi Sji apsūdzējuši, ka viņš kampaņu izmanto, lai atbrīvotos no sāncenšiem un nostiprinātu savu varu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti