«Interpol» brīdina par noziedzīgās pasaules vēršanos pret Covid-19 vakcīnām

Starptautiskā kriminālpoliciju organizācija "Interpol" ir brīdinājusi visas dalībvalstis par iespējamo organizētās noziedzības tīklu vēršanos pret Covid-19 vakcīnām. Organizācijas paziņojumā uzsvērts, ka uzbrukumi var būt gan fiziski, gan arī interneta vidē, noziedzniekiem cenšoties nozagt vakcīnas vai pārdot to viltojumus.

ĪSUMĀ:

  • Starptautiskā kriminālpoliciju organizācija "Interpol" vērsusies pie 194 dalībvalstīm ar brīdinājumu.
  • Noziedzīgi grupējumi var viltot, nozagt vai neatļauti reklamēt Covid-19 un gripas vakcīnas.
  • Izsludinot oranžo brīdinājumu, "Interpol" norāda uz novēroto nepieredzēti lielo kriminālo aktivitāti.
  • "Interpol": lielākā uzmanība jāpievērš vakcīnu piegādes ķēdēm; vakcīnas dēvē par "šķidro zeltu".
  • Lai nekļūtu par krāpšanas upuri, jābūt modriem, skeptiskiem un drošiem par piedāvājumiem.

«Interpol» brīdina par noziedzīgās pasaules vēršanos pret Covid-19 vakcīnāmUģis Lībietis

Arvien tuvāk nāk tas brīdis, kad pasaules lielākās medikamentu kompānijas sāks ražot un izplatīt ilgi gaidītās Covid-19 vakcīnas. Līdz šim notiek sacensība par to, kuras kompānijas vakcīnas klīniskajos pētījumos būs izrādījušās efektīvākās un kuras valstis būs starp tām laimīgajām, kas šīs vakcīnas iegūs pirmās.

Taču šajā cerību pilnajā laikā starptautiskā kriminālpoliciju organizācija "Interpol" ir vērsusies pie visām 194 tās dalībvalstīm, brīdinot, ka noziedzīgi grupējumi var mēģināt viltot, nozagt vai neatļauti reklamēt Covid-19, kā arī gripas vakcīnas.

Izsludinot oranžo brīdinājumu, organizācija arī norāda, ka šīs pandēmijas laikā jau ir novērota nepieredzēti liela kriminālā aktivitāte, tostarp reklamējot un pārdodot viltotas vakcīnas.

Nodēvējot jaunās vakcīnas par "šķidro zeltu”, "Interpol" ģenerālsekretārs Jirgens Štoks uzsvēra, ka vislielākā uzmanība jāpievērš vakcīnu piegādes ķēdēm.

"Laikā, kad valdības plāno uzsākt vakcinēšanu, kriminālās organizācijas plāno iefiltrēties vai traucēt piegāžu ķēdes. Noziedzīgie tīkli arī centīsies uzbrukt neko ļaunu nemanošai sabiedrībai ar dažādām viltus mājaslapām un viltus ārstniecības līdzekļiem, kas var radīt nopietnu apdraudējumu viņu veselībai un dzīvībai. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai likumsargājošās iestādes ir sagatavotas dažāda veida ar Covid-19 vakcīnām saistītu kriminālo aktivitāšu aktivizācijai," sacīja Štoks.

Lieto “Telegram”? Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais! 📣

 

👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!

Komentētāji norādījuši, ka noziedzniekiem, tāpat kā pašām kompānijām un arī valstīm, ir vairāki izaicinājumi. Galvenokārt jau tieši loģistikas jautājumā, jo vakcīnas ir nepieciešams pārvadāt ļoti zemā temperatūrā.

"Interpol" pagaidām nekomentē, vai noziedznieku rīcībā jau varētu būt nonākušas šādas aukstuma tehnoloģijas.

Papildus tam, ka ir bīstami pasūtīt potenciāli dzīvību apdraudošus produktus, "Interpol" kibernoziegumu vienības analīze atklājusi, ka no aptuveni 3000 dažādu interneta aptieku mājaslapām, kurās ir aizdomas par neatļautu medikamentu tirdzniecību, aptuveni 1700 ir dažādi kiberdrošības riski, piemēram, pikšķerēšanas un surogātpastu programmatūras. "Interpol" savā brīdinājumā uzsvēra, ka hakeri jau līdzšinējās pandēmijas laikā ir vairākkārt uzbrukuši dažādām slimnīcām, bloķējot piekļuvi medicīnas datiem līdz brīdim, kamēr netiek samaksāta prasītā izpirkuma nauda. Līdz šim lielākā zināmā summa ir konstatēta Ilionoisā – 350 000 ASV dolāru. "Interpol" arī norādīja, ka, lai nekļūtu par krāpšanas upuri, ir nepieciešams būt modriem, skeptiskiem un drošiem par piedāvājumiem, kuri parasti ir pārsteidzoši vilinoši.

Tāpat tiek ieteikts vienmēr pēc oficiāliem ieteikumiem vērsties pie nacionālajām veselības aizsardzības iestādēm, vai Pasaules Veselības organizācijas.

Tikmēr pirmā valsts, kas devusi atļauju izmantot kompāniju "Pfizer" un "BioNTech" izstrādāto vakcīnu, ir Lielbritānija. Tās zāļu regulators šodien atkārtoti uzsvēris, ka minētā vakcīna atbilst visiem drošības standartiem, tādējādi noraidot gan Eiropas Savienības, gan ASV apsūdzības pārbaužu sasteigšanā.

Pavisam drīz vakcinēšanu ir plānojusi uzsākt arī Krievija, kuras vakcīna "Sputnik V" esot tikpat efektīva, turklāt daudz lētāka un vieglāk uzglabājama par citām alternatīvām. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir aicinājis Krievijas sabiedrotos uzsākt vakcīnas masu ražošanu, un pirmā šim aicinājumam atsaukusies Kazahstāna. Rietumu eksperti Krievijas vakcīnas efektivitāti gan joprojām apšauba.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt