Infektoloģe: Jautājumi par vakcīnām jāuzdod ekspertiem, nevis atbildes jāmeklē sociālajos tīklos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jautājumi par vakcināciju pret Covid-19 jāuzdod ekspertiem, nevis atbildes jāmeklē sociālajos tīklos, intervijā LTV raidījumā “Viens pret vienu” sacīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un infektoloģe Dace Zavadska. Konsultācijas par vakcināciju sniedz arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centrā.

Ja Eiropas Zāļu aģentūra jauno “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu apstiprinās 21. decembrī, Latvijā tā būs pieejama nākamā gada sākumā. Iepriekš izskanējušas bažas, kā jaunās vakcīnas Latvijā varēs uzglabāt, jo tam nepieciešama -70 grādu temperatūra. Zavadska raidījumā pastāstīja, ka ilgstošāka vakcīnu uzglabāšana notiks Valsts asinsdonoru centrā, kam ir atbilstoša pieredze un ekipējums, lai to izdarītu.

„Tas, par ko nevajadzētu bažīties, – vakcinācijas centriem nebūs jānodarbojas ar sauso ledu vai sarežģītām aukstām temperatūrām,” zināja stāstīt Zavadska. Iestādes “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas saņems sasaldētas, pusstundas laikā tās būs jau lietojamas un ledusskapī uzglabājamas piecas dienas.

Tiesa, Latvija plāno iepirkt salīdzinoši maz “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu, ko Eiropas Zāļu aģentūra varētu apstiprināt visātrāk, bet vairāk orientēties uz “AstraZeneca” izstrādāto vakcīnu, kuras uzglabāšanai nav nepieciešami tik īpaši apstākļi.

Zavadska norādīja uz nosacījumiem, kādi būs jāievēro, izplatot vakcīnas:

„Mēs nevaram ģimenes ārstam iedot vakcīnu, kas ledusskapī var stāvēt piecas dienas, un prasīt no viņa, lai nodrošina visu pārējo aprūpi.”

Tāpēc “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas izplatīs lielie vakcinācijas centri un slimnīcas, kur vakcināciju varēs nodrošināt operatīvi. Vakcinācijas portfeli, kādu izvēlējusies Latvija, Zavadskas skatījumā būšot vieglāk realizēt. „Man liekas, ka Latvija pieņēma diezgan prātīgu lēmumu, jo mums ir jādomā arī par tiem vakcinācijas centriem, kam būs jāveic šī vakcinācija,” sacīja infektoloģe.

Kopumā 2021. gadā plānots vakcinēt 800 000 Latvijas iedzīvotāju, taču, ja tiks apstiprinātas visas vakcīnas, kas ir vakcīnu grozā, tad tās varētu pietikt arī lielākam skaitam iedzīvotāju.

Svarīgs jautājums gan ir par to, vai cilvēki tik lielā skaitā piekritīs vakcinācijai. „Te ir jāskaidro un jāskaidro, un jāatbild uz jautājumiem. Es aicinātu uzdot jautājumus ekspertiem, nevis meklēt šīs atbildes sociālajos tīklos,” komentēja Zavadska.

KONTEKSTS:

ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" iesniegušas pieteikumu to izstrādātās Covid-19 vakcīnas nosacītai apstiprināšanai Eiropas Zāļu aģentūrā, kas sasauks sapulci, lai izlemtu, vai ir pietiekami daudz datu par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas drošību un efektivitāti.

Aģentūra arī pavēstīja, ka jau 12. janvārī varētu pieņemt lēmumu, vai apstiprināt ASV farmācijas kompānijas "Moderna" izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu.

Šobrīd panākt apstiprinājumu savām vakcīnām, lai tās varētu sākt lietot jau decembrī, mēģina trīs Covid-19 vakcīnu izstrādātāji – „Pfizer” un „BioNTech”"Moderna", kā arī „AstraZeneca” un Oksfordas Universitāte. Novembra beigās “Moderna” iesniedza reģistrācijas pieteikumu Eiropas Zāļu aģentūrā, kā arī atbildīgajās institūcijās ASV un citās valstīs.

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti