Indonēzijas armija atteiksies no obligātā «nevainības testa» jauniesauktām sievietēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Indonēzijas armijas štāba priekšnieks izteicis vēlmi pārtraukt gadu desmitiem seno praksi pirms iestāšanās armijā pārbaudīt sieviešu nevainību, turpmāk armijā visus jauniesauktos uzņemot pēc līdzvērtīgiem kritērijiem, liecina informācija Indonēzijas armijas oficiālajā “YouTube” kontā.

Telefonkonferencē ar militārajiem komandieriem štāba priekšnieks ģenerālis Andika Perkasa norādīja uz desmitgadēm ilgi izmantotā “divu pirkstu testa” pārtraukšanu.

Invazīvo testu laikā jebkura dzimuma ārsts ievieto sievietes dzimumorgānos divus pirkstus, lai pārbaudītu, vai viņai ir neskarts himēns jeb jaunavības plēve. 

Starptautiskā nevalstiskā cilvēktiesību organizācija “Human Rights Watch” pauda gandarījumu par šādu soli, taču norādīja, ka tā dēvētās nevainības pārbaudes joprojām tiek izmantotas, pieņemot darbā sievietes arī citās valsts organizācijās. Vaginālais tests dažos gadījumos tiek veikts arī militārpersonu līgavām.

Pasaules Veselības organizācija ir paziņojusi, ka nevainības pārbaudei nav zinātniska pamatojuma, tā ir kaitīga un pārkāpj sieviešu cilvēktiesības, kā arī rada ilgtermiņa sekas, kas kaitē testu veikušo sieviešu īstermiņa un ilgtermiņa fiziskajai, psiholoģiskajai un sociālajai labklājībai.

Medicīnas eksperti norāda, ka jaunavības pārbaude pārkāpj tādas vispāratzītas cilvēktiesības kā tiesības uz aizsardzību no diskriminācijas dzimuma dēļ, tiesības uz dzīvību, brīvību un drošību (ieskaitot fizisko integritāti), tiesības uz augstākā pieejamā līmeņa veselības aprūpi, kā arī tiesības būt bērnam (ja pārbaudi veic meitenei pirms 18 gadu vecuma). 

Indonēzijas valsts policija jau kopš 1965. gada piemēro pazemojošos izmeklējumus tūkstošiem sieviešu, kas piesakās armijā, neraugoties uz to, ka šāda prakse ir pretrunā ar pašas policijas vadlīnijām darbinieku atlases principiem, kam būtu jābūt gan “nediskriminējošiem”, gan “humāniem”.

Šādi testi ir starptautiski atzīti par cilvēktiesību pārkāpumiem, jo īpaši Starptautiskā pakta par pilsoņu un politiskajām tiesībām 7. pantā, kas iestājas pret spīdzināšanu un aizliedz nežēlīgu, necilvēcīgu vai pazemojošu sodu, kā arī Konvencijas pret spīdzināšanu 16. pantā, kurus Indonēzija ir ratificējusi. 

Indonēzijas valdības ilgstošā iecietība pret “jaunavības testiem” nav unikāls un izolēts uzbrukums sieviešu tiesībām valstī, bet gan viens no daudziem konstitucionāli garantēto sieviešu tiesību pārkāpumiem, kas pēdējos gados ir notikuši Indonēzijā.

Ierobežojumi svārstās no vietējiem nolikumiem, kas paredz sieviešu pienākumu valkāt hidžābu, līdz vietējo valdību aizliegumam sievietēm dejot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti