Indijas valdība atceļ Kašmiras autonomiju

Indijas valdība steidzamības kārtā apstiprinājusi prezidenta dekrētu, atceļot Kašmiras reģiona īpašo statusu un pastiprinot centrālās valdības kontroli pār reģionu. Tāpat iesniegts likumprojekts, kas piedāvā sadalīt Kašmiru divās daļās. Valdošā partija savu lēmumu sauc par vēsturisku soli ceļā uz nācijas apvienošanu, savukārt opozīcijas spēki to dēvē par tumšāko dienu Indijas demokrātijas vēsturē. Pakistāna, kas arī pretendē uz šo reģionu, draudējusi reaģēt uz Indijas valdības lēmumu.

Indijas valdība atceļ Kašmiras autonomiju
00:00 / 01:26
Lejuplādēt

Galvenokārt musulmaņu apdzīvotais Kašmiras reģions ir bijis sadalīts starp Indiju un Pakistānu kopš 1947. gada, kad abas valstis ieguva neatkarību. Kopš tā laika šajā reģionā notikušas regulāras sadursmes, kurās dzīvību zaudējuši desmitiem tūkstoši cilvēku. Indijas konstitūcijas 370. pants dod Džammu un Kašmiras provincei tiesības uz savu konstitūciju, karogu un neatkarību visos jautājumos, izņemot ārlietas, aizsardzību un sakarus.

Indijas premjerministra Nerendras Modi Hinduistu nacionālistu partija šī gada parlamenta vēlēšanu kampaņas laikā bija solījusi šo konstitūcijas punktu atcelt. Un tagad šis solījums ir izpildīts.

Pagājušās nedēļas laikā reģionā tika izvietoti desmitiem tūkstoši karavīru, kā iemeslu minot terorisma draudus. Tūristiem tika ieteikts reģionu pamest.

Pirmdienas, 5. augusta, rītā Indijas pārvaldītajā Kašmiras daļā ieviesta drošības blokāde.

Ir ierobežotas tiesības rīkot publiskus pasākumus, tāpat ierobežoti mobilie sakari un piekļuve internetam. Vairākos reģionos ir ieviesta komandantstunda un slēgtas visas izglītības iestādes.

Šādiem drošības pasākumiem sekojis iekšlietu ministra Amita Šaha paziņojums par to, ka prezidents ir parakstījis rīkojumu par 370. konstitūcijas panta un līdz ar to arī Kašmiras autonomijas atcelšanu. Šāds rīkojums stājas spēkā nekavējoties. Ministrs arī paziņojis, ka turpmāk teritorija tiks sadalīta divos reģionos – Džammu un Kašmira būs savienības teritorija ar savu likumdošanu, bet Ladakha – teritorija bez likumdošanas tiesībām.

Šāda valdības rīcība izsaukusi asu nosodījumu no Džammu un Kašmiras Nacionālās konferences partijas, kā arī Tautas demokrātiskās partijas. Bijusī štata līdere Mehboba Mufti paziņojusi, ka pēc šī Indijas centrālās valdības lēmuma Indija faktiski ir kļuvusi par okupācijas spēku. Viņa tviterī norādījusi, ka šī ir Indijas demokrātijas melnākā diena, piebilstot, ka valdības vienpusējais lēmums ir pretlikumīgs un pārkāpj konstitūciju.

Tāpat Mehboba Mufti, kas pašlaik atrodas mājas arestā, norādījusi, ka Indijas valdības lēmumam būs katastrofālas sekas,

jo valdības galvenais mērķis ir sagrābt šo teritoriju, terorizējot tās iedzīvotājus.

Pilnīgi pretēju viedokli pauž valdošā Indijas Tautas partija, kas šīsdienas lēmumu nosaukusi par monumentālu lēmumu ceļā uz nacionālu integrāciju. Tā uzsver, ka ir piepildītas 70 gadus senās visas Indijas tautas vēlmes. Partijas preses sekretārs arī izteicies, ka tagad tiek pavērts ceļš Džammu un Kašmiras provinces izaugsmei un attīstībai.

Svarīgi atzīmēt, ka viens no jaunās iniciatīvas galvenajiem punktiem atļauj Kašmirā nedzīvojošajiem cilvēkiem iegādāties tur zemi.

Vairāki juristi jau paziņojuši, ka valdības vienpersoniskā rīcība tiešām neatbilst konstitūcijai, vienlaikus izskanot prognozēm, ka autonomijas atņemšana Kašmirai var izraisīt jaunas un asiņainas protesta akcijas.

Reaģējot uz Indijas lēmumu, pie Indijas vēstniecības Pakistānā pulcējušies protestētāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti