Veselības aprūpes iestādes turpina ziņot par skābekļa un aizsardzības līdzekļu trūkumu. Vienlaikus, neraugoties uz kritisko situāciju, kas pašlaik var tikt raksturota kā smagākā pasaulē, Indijā joprojām notiek plaši politiskie un reliģiskie pasākumi.
Slimnīcas netiek galā
Daudzviet slimnīcās trūkst vietu pacientiem, trūkst arī skābekļa, masku un citu nepieciešamo lietu. Situācija pagaidām neuzlabojas. Indijā no 1,3 miljardiem iedzīvotāju pirmo poti pret Covid-19 saņēmuši vien aptuveni 12 procenti.
Par ikdienu Rietumbengāles štatā LTV raidījumam “Pasaules panorāma” stāsta vietējā iedzīvotāja Sangita Deja.
Sangita pasniedz franču valodu; kopš pandēmijas sākuma šis process norit attālināti un viņa strādā no mājām.
“Pirms vēlēšanām bija daudz politisko mītiņu. Mēs visi zinām, ka Covid-19 ir starp mums un tas nekur nav zudis, bet politiskajos mītiņos piedalījās cilvēki no visas Indijas. Tas pasliktināja situāciju Rietumbengālē,” atzīst Sangita. “Slimnīcas netiek galā, nepietiek gultu. Lielākā daļa cilvēku nezina, kad var saslimt. Un internetā ir pārāk daudz informācijas avotu.
Nevienam nav ne jausmas, kā vispār rīkoties, kam zvanīt un lūgt palīdzību. Ir diezgan slikta situācija pēc notikušajām vēlēšanām.
Lai arī tās beigušās, kā vienmēr – sākušies strīdi starp politiskajām partijām. Tagad norit masu demonstrācijas,” stāsta Sangita. “Parastie iedzīvotāji cieš visvairāk. No vienas puses, vīruss joprojām izplatās, tāpēc mēs, protams, paliekam mājās. No otras puses, viņi rīko politisko mītiņus, pulcējot simtiem cilvēku. Tādā ziņā nekāda lokdauna nemaz nav.”
Nebaidās no vīrusa
Indijas veselības eksperti spriež, ka daļēji pie skaudrās situācijas vainojami Covid-19 jaunie paveidi, kas ir daudz lipīgāki. No otras puses, pēdējos mēnešos Indijā noritējuši vairāki plaši pulcēšanās pasākumi. Pirmkārt, tas saistīts ar to, ka politiskās partijas gatavojās reģionālajām vēlēšanām vairākos štatos.
Piemēram, Indijas Tautas partija, kas ir viena no divām galvenajām valstī un kuras priekšgalā ir valsts premjerministrs Narendra Modi, ieguldīja prāvas naudas summas dažādu mītiņu organizēšanā. Tie noritēja par spīti ierobežojumiem pulcēties.
Otrkārt, Modi vadītā partija ļāva noritēt masu reliģiskajiem pasākumiem. Partijai raksturīga labēja politika, to dēvē arī par hinduistu–nacionālistu partiju. Indijā hinduisms ir dominējošā reliģija.
Līdz ar to daudzviet Indijā, par spīti pandēmijai, atzīmēja “Kumbh Mela” svētkus. Tie ir pasaulē lielākie reliģiskie svētki un ilgst vairākas nedēļas. To laikā hinduisti mazgājas vai mērcējas svētās Gangas upes ūdeņos, tādējādi it kā attīrot savas dvēseles un iemantojot nemirstību.
“Nav baiļu un nav nekādas koronas,” žurnālistiem stāsta svētceļnieks Sanjasi. “Mēs nebaidāmies no koronavīrusa. Dievs ir ar mums, un atmosfēra šeit ir laba,” piebalso svētceļnieks Girinats.
Skaldi un valdi
“Ja paskatāmies uz jaunāko Covid-19 uzliesmojumu, tas sākās Utarančalā “Kumbh Mela” svētku laikā. Tas bija masu pulcēšanās pasākums. Tas notika par spīti tam, ka lielākā daļa nav vakcinējušies,” stāsta Indijas iedzīvotāja Sangita Deja.
“Mēs nemaz nezinājām, ka tas notiek, līdz medijos sāka parādīties fotogrāfijas no pasākuma un ziņas par to, cik daudz cilvēku tur inficējušies. Es uzskatu, ka partijas ideoloģija nedrīkst balstīties principā “skaldi un valdi”. Galu galā, visvairāk cietīs parastie iedzīvotāji.”
Sangita skaidro, ka Rietumbengāles štata pašreizējā vadītāja Mamata Banerdže ieguva balsu vairākumu, jo viņa iestājas par visām reliģijām un atbalsta visas minoritātes vienlīdzīgi.