Indijas galvaspilsētā smoga dēļ ievieš ierobežojumus, atceļ avioreisus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Indijas galvaspilsētu Deli skāris pēdējo trīs gadu laikā nopietnākais piesārņojums. Smoga dēļ pirmdien, 4.novembrī, pilsētā ir slēgtas skolas, daļēji aizliegta automašīnu satiksme un apturēti būvdarbi. Nākamā gada sākumā Deli gaidāmas štata vēlēšanas, tādējādi piesārņojuma problēma nonākusi arī politisko diskusiju krustugunīs.

ĪSUMĀ:

  • Gaisa piesārņojuma krīze Deli šogad nopietnākā pēdējo 3 gadu laikā.
  • Smoga dēļ cilvēkus aicina palikt telpās, atturēties no fiziskām aktivitātēm.
  • Līdz piektdienai slēgtas skolas, apturēti būvdarbi.
  • Svētdien Deli lidostā tika atcelti desmitiem avioreisu.
  • Smogs skāris ne tikai galvaspilsētu, tas fiksēts arī citviet.
  • Nākamgad Deli būs štata vēlēšanas, smogs nonāca arī politisko diskusiju krustugunīs.
  • Deli vadītājs smogā vaino kviešu rugāju dedzināšanu apkaimes fermās.
  • Indijas vides ministrs vainoja Deli vadītāju par piesārņojuma politizēšanu.
  • ANO dati: pasaules 15 piesārņotāko pilsētu vidū 14 ir tieši Indijas pilsētas.

Apvienoto Nāciju Organizācijas veselības vadlīnijās norādīts, ka pieļaujamais gaisa piesārņojuma līmenis ir 25 mikrogrami uz kubikmetru. Savukārt Indijas galvaspilsētā piesārņojuma līmenis sasniedzis vairākus simtus mikrogramu, bet daudzviet pārsniedzis mērierīču skalas maksimālo atzīmi - 999 mikrogrami.

Indijas galvaspilsētā smoga dēļ ievieš ierobežojumus, atceļ avioreisus
00:00 / 03:58
Lejuplādēt

Indīgā dūmaka Indijas galvaspilsētu Deli pārņem katru ziemu. Smogs izveidojas automašīnu gāzu, rūpniecības un lauksaimniecības radīto izmešu dēļ. Šoreiz piesārņojuma krīze Deli ir nopietnākā pēdējo trīs gadu laikā. Tas licis Deli galvenajam ministram Arvindam Kedžrivalam ierosināt vairākus pasākumus cīņā pret nepanesamo piesārņojumu.

Kedžrivals tviterī publicētā uzrunā sacīja, ka dūmi ir visur, un cilvēkiem, tostarp jauniešiem, bērniem, senioriem, ir grūti elpot. Ministrs piebilda, ka varasiestādes skolas vecuma bērniem izdala sejas maskas.

Smoga dēļ amatpersonas aicinājušas cilvēkus palikt iekštelpās un neveikt fiziskas aktivitātes. Jau piektdien galvaspilsētā tika slēgtas skolas, un paredzams, ka tās paliks aizvērtas līdz piektdienai.

Savukārt svētdien sliktās redzamības dēļ Deli lidostā tika atcelti desmitiem avioreisu, bet līdz otrdienai Deli un apkaimē apturēti būvdarbi.

Tāpat ieviests automašīnu satiksmes ierobežojums pēc pāra un nepāra numura zīmju principa.

Šādi ierobežojumi pilsētā ieviesti arī agrāk, taču eksperti pauduši bažas, ka automašīnu skaita samazināšana situāciju īpaši neuzlabos. Sods par ierobežojuma neievērošanu autovadītājiem pēdējo gadu laikā dubultojies, un tagad ir vairāk nekā 50 dolāri.

Smogs kļuvis nepanesams arī bezpajumtniekiem Deli ielās. Kāda sieviete medijiem norādīja, ka piesārņojuma dēļ cilvēkiem radušās nopietnas veselības problēmas.

“Smogs padara mūs slimus, īpaši, vecākus cilvēkus. Tas rada sāpes krūtīs. Neviens mums nepalīdz, un mums nav naudas, lai nopirktu medikamentus,” stāstīja sieviete.

Sievietes teiktajam piekrīt arī kāds vīrietis.

“Pēdējo dienu laikā ir ļoti liels smogs. Nabaga cilvēki cieš no plaušu slimībām. Uz ielām guļošie vecie cilvēki cieš visvairāk. Jaunie vēl kaut kā spēj tikt galā,” viņš piebilda.

Tomēr smogs skāris ne tikai galvaspilsētu. Indijas Centrālā piesārņojuma kontroles pārvalde svētdien paziņoja, ka smogs reģistrēts arī citviet valstī. Valstī iecienītākajā tūrisma galamērķī Tadžmahalā, kas atrodas 250 kilometrus uz dienvidiem no Deli, tika nogādāta automašīna ar gaisa attīrītāju. Varasiestādes bažījas, ka piesārņojums varētu sabojāt 17.gadsimtā celto marmora mauzoleju.

Nākamā gada sākumā Deli gaidāmas štata vēlēšanas, tādējādi piesārņojuma problēma nonākusi arī politisko diskusiju krustugunīs. Kedžrivals, kurš piektdien Deli salīdzināja ar „gāzes kameru”, apgalvoja, ka pilsēta ir izdarījusi visu, kas ir tās spēkos, piesārņojuma samazināšanai, bet atbildība par smogu jāuzņemas pilsētas apkaimē esošajās fermās notiekošajai kviešu rugāju dedzināšanai.

Savukārt Indijas vides ministrs Prakašs Džavadekars vainoja Kedžrivalu par piesārņojuma politizēšanu.

Vides aktīvistu grupa svētdien aicināja Indijas premjerministru Narendru Modi uzņemties vadību šajā jautājumā, jo politiskās partijas „vainojot viena otru, kamēr Indijas iedzīvotāji turpina mirt”.

ANO Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka pasaules 15 piesārņotāko pilsētu vidū 14 ir tieši Indijas pilsētas.

Eksperti norāda - gan vietējā līmeņa, gan nacionālajai valdībai ir jādomā par ilgtermiņa risinājumiem gaisa kvalitātes uzlabošanai, nevis tikai īstermiņa risinājumiem krīzes novēršanai.

Eksperti mudina noteikt izmešu ierobežojumus motocikliem un skrejriteņiem, kas Deli tiek plaši izmantoti, bet uz tiem neattiecas pāra un nepāra numura zīmju aizlieguma sistēma. Tāpat tiek aicināts uzlabot sabiedriskā transporta sistēmu, mainīt lauksaimniecības praksi, elektrības un siltumenerģijas avotus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti