Indijas centrālo un rietumu daļu moka karstums, un jau ilgāk par nedēļu vietām termometra stabiņš svelmainākajā dienas laikā nenokrīt zem +40 grādu atzīmes.
Pārspēti arī rekordi – Phalodi pilsētā Indijas rietumos reģistrēts +51 grādu spēcīgs karstums, kas ir karstākā jebkad valstī reģistrētā temperatūra. Salīdzinājumam – tas ir tikai par pieciem grādiem mazāk par viskarstāko jebkad uz zemeslodes reģistrēto temperatūru kopš meteoroloģisko datu vākšanas sākuma, un šī +56 grādu temperatūra tika reģistrēta pirms simts gadiem regulārās svelmes dēļ par Nāves ieleju iesauktajā reģionā Kalifornijas štatā ASV.
Atšķirībā no Nāves ielejas, kas ir faktiski neapdzīvots tuksnesis, Indijas iedzīvotājiem ar šīm rekordlielajām temperatūrām jāsadzīvo blīvi apdzīvotās pilsētās. Tas ir milzīgs izaicinājums gan pašiem cilvēkiem, gan ārstiem, gan vietējām amatpersonām:
“Pašlaik mēs saskaramies ar ļoti grūtu situāciju. Man pat trūkst vārdu, lai aprakstītu, cik viss ir slikti. Mēs darām visu iespējamo, lai nodrošinātu cilvēkus ar ūdeni. Ūdens patēriņš ir ievērojami palielinājies, un mums jāpiepilda rezerves vismaz trīs līdz četras reizes dienā,” pastāstīja Udžainas ūdens departamenta pārstāvis Kumans Sings Babars.
Turklāt meteorologi nesola būtisku situācijas uzlabošanos. Maijs un jūnijs ir karstākie mēneši Indijā, un ilgi gaidīto veldzējumu daudzām apdzīvotām vietām kontinenta iekšienē musona lietavas no okeāna atnes tikai jūlijā.
Jau ziņots, ka Indijā karstuma dēļ simtiem cilvēku nomiruši no saules dūriena vai dehidratācijas, kā arī daudzviet slimnīcās trūkst vietu, lai palīdzētu ikvienam cietušajam. Visapdraudētākie ir bezpajumtnieki, celtniecībā un lauksaimniecībā nodarbinātie. Valstī ar 1,2 miljardiem iedzīvotāju ir daudz trūkumcietēju, kas nevar atļauties ne tikai gaisa kondicionētāju, bet arī vienkāršu ventilatoru.
Daudzviet pašvaldības iesaka iedzīvotājiem no desmitiem dienā līdz četriem pēcpusdienā nepamest telpas.