Sadaļas Sadaļas

Indijā izpildīts nāvessods četriem grupveida izvarotājiem

Indijā piektdien, 20. martā, tika izpildīts nāvessods četriem vīriešiem, kurus tiesa atzinusi par vainīgiem medicīnas studentes grupveida izvarošanā. Vīrieši noziegumu pastrādāja pirms astoņiem gadiem galvaspilsētā Deli. Notikušais izsauca masu protestus gan pašā Indijā, gan starptautiska sašutuma vilni.

Indijā izpildīts nāvessods četriem grupveida izvarotājiemRihards Plūme
Kādā no Indijas galvaspilsētas Deli autobusiem 2012. gada decembrī grupveidā tika izvarota 23 gadus veca medicīnas studente. Pēc nepilnām divām nedēļām varmāku upuris vienā no Singapūras slimnīcām nomira no traumām, kuras viņa guva nozieguma pastrādāšanas brīdī.

 

Jauno sievieti izvaroja seši vīrieši un visi tika arestēti. Viens no vīriešiem cietumā izdarīja pašnāvību, bet vēl viens 17 gadus vecs jaunietis pēc trīs gadu cietumsoda tika atbrīvots.

Visbeidzot par vainīgiem noziegumā tiesa atzina četrus vīriešus, kam tika piespriests nāvessods. Spriedumu atstāja spēkā arī visas augstākās instances.

Pēdējo mēnešu laikā visi notiesātie Augstākajā tiesā iesniedza lūgumrakstus ar mērķi samazināt sodu līdz mūža ieslodzījumam. Tomēr Augstākā tiesa noraidīja visus viņu lūgumus.

Šodien notiesātie tika pakārti Deli Tiharas cietumā. Tas noticis pēc tam, kad tiesa vien dažas stundas iepriekš bija noraidījusi advokātu lūgumus nāvessodu atlikt. Tas bija pirmais nāvessods Indijā pēdējo piecu gadu laikā.

Pirms nāvessoda izpildes pie cietuma bija sapulcējies liels pūlis, kuru uzraudzīja prāvs skaits policistu. Cilvēki skandēja dažādus saukļus un rokās turēja plakātus. Kad tika apstiprinātas ziņas, ka notiesātie ir pakārti, pūlis uzgavilēja.

To cilvēku vidū, kas pirms nāvessoda pulcējās pie cietuma, bija arī upura māte Aša Devi. Viņa pauda pateicību tiesai un valdībai, kā arī norādīja, ka nezvēri ir pakārti un meitai pēc septiņiem gadiem beidzot ticis nodrošināts taisnīgums.

Savukārt Indijas premjers Narendra Modi piektdienas rītā tviterī rakstīja, ka tiesiskums ir uzvarējis. Arī daudzi premjera kolēģi izteica gandarījumu par izpildīto nāvessodu.

Tikmēr Eiropas Savienība (ES), nosodot briesmīgo noziegumu, atkārtoti neslēpa savus iebildumus pret nāvessodiem, uzsverot, ka tas ir nežēlīgs un necilvēcīgs sods.

Vīriešu pastrādātais noziegums izsauca masu protestus Indijā, kas nereti kļuva arī vardarbīgi. novedot pie jauniem likumiem, kas vērsti pret izvarošanu Indijā. Tāpat notikušais noziegums izsauca starptautiska sašutuma vilni.

Bet, neskatoties uz to, ka noziegums pievērsa uzmanību izvarošanai un seksuālai vardarbībai pret sievietēm, nekas neliecina, ka noziegumi pret sievietēm šajā valstī mazinātos. Protesti pēc dažiem izvarošanas gadījumiem katru gadu uzvirmo atkal un atkal. Arī nāvessods, kas katru gadu tiek piespriests daudziem Indijas iedzīvotājiem, bet izpildīts vien retu reizi, gan pēc ES, gan cilvēktiesību un sieviešu tiesību aizstāvju domām nepilda preventīvo funkciju.

150 000 izvarošanas lietu Indijas tiesās joprojām gaida izskatīšanu. Nesen publiskotie Nacionālā noziegumu reģistra biroja dati liecina, ka policija 2018. gadā Indijā reģistrēja teju 34 000 izvarošanas gadījumu, kas ir vidēji 93 gadījumi dienā. Un arī šī statistika tiek uzskatīta vien par aisberga redzamo daļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt