Indietis par valdības kļūdām: neviens negaidīja tik spēcīgu pandēmijas otro vilni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Indija ir kļuvusi par Covid-19 pandēmijas epicentru, katru dienu tiek reģistrēti vairāk nekā 300 000 inficēšanās gadījumu, bet kopējais gadījumu skaits šajā valstī jau pārsniedzis 20 miljonus. Par to, kā Indija nonāca līdz šādai situācijai, Latvijas Radio raidījumam “Divas puslodes” stāsta indietis Kurišingals Džoslains Soans, kurš ir bijušais Košini pilsētas mērs.

“Specifiski ir tas, ka šis ir otrais saslimšanas vilnis, un neviens neparedzēja, ka tas būs tik plašs. To ir veicinājuši vairāki faktori. Vairākos štatos notika štatu vēlēšanas. Mēdz sacīt, ka mūsu vēlēšanas ir ļoti emocionālas. Kad ir runa par politisko cīņu, cilvēki aizmirst visu un pulcējas priekšvēlēšanu mītiņos, un tādus šoreiz noturēja pat premjerministrs. Tas ir viens faktors, kas, kā uzskata, ir veicinājis šo situāciju. Tomēr šis vilnis ir smagi skāris arī tos štatus, kur vēlēšanas nenotika.

Daži min kā faktoru lielos hinduistu reliģiskos svētkus Kumbha Mela, kas notiek apmēram reizi desmitgadē, un kuros trīs dienu laikā pulcējās apmēram 10 miljoni cilvēku, lai mērcētos Gangas upē. Tomēr arī tas nav skaidrojums, jo pašreizējais vilnis veļas pāri pilnīgi visai Indijai,” spriež Soans.

Kurišingals Džoslains Soans par situāciju Indijā
00:00 / 07:08
Lejuplādēt

Uztvērām to pārāk vieglprātīgi

“Šī ir jauna vīrusa mutācija, un galvenā problēma ir tā, ka šī forma izraisa smakšanu. Cilvēki smok, jo strauji krītas skābekļa līmenis asinīs. Pretlīdzeklis tam ir skābekļa piegāde organismam, un tā kā Indijai nepieciešamie skābekļa apjomi ir milzīgi, piekļuve tam ir sarežģīta. Otrs – ja kāds no jūsu mājiniekiem sāk smakt, visi pārējie krīt panikā. Mēs esam ļoti ģimeniski orientēta sabiedrība.

Cilvēki tūdaļ rauj savus tuviniekus uz slimnīcām, kuras jau tā ir pilnas, skābekļa trūkst arī tur, un neviens nesaprot, kas notiek. Un visas šīs problēmas mums uzkrita pēkšņi, burtiski dažu dienu laikā.”

“Vēl viens aspekts ir vakcinācijas problēma. Vakcināciju bija jāsāk daudz ātrāk. Mēs aizkavējāmies, jo uztvērām to pārāk vieglprātīgi. Arī valdība, kas uzskatīja, ka Covid-19 saslimstība strauji krītas, un dzīve tika atgriezta normālās sliedēs. Neviens negaidīja šo otro vilni, lai gan valdībai tas bija jāparedz.

Indija ir lielākais vakcīnu ražotājs pasaulē, mēs varējām sākt vakcināciju daudz agrāk. Pie tam mūsu “Covishield” vakcīnas ražotājs – Indijas Seruma institūts, kas ir lielākais vakcīnu ražotājs pasaulē – uzsāka ražošanu, pirms pat vēl bija saņēmis Pasaules Veselības organizācijas apstiprinājumu vakcīnai. Viņi to darīja, riskējot zaudēt daudz naudas, bet apzinoties iespēju glābt vairāk cilvēku. Taču mēs vēlu uzsākām vakcināciju un tagad tā ir sabremzējusies, jo vakcīnas nav pieejamas.”

Haoss vakcinācijas gaitā

Soans kā piemēru min pats sevi. “Es esmu pirmajā vakcinējamo grupā, un savu pirmo dozu saņēmu pirms mēneša. Otro dozu man vajadzēja saņemt pagājušonedēļ, bet viņi to pārcēla uz vakardienu. Vakar, kad zvanīju uz slimnīcu, viņi paziņoja, ka varu vakcinēties tikai privāti un par maksu. Tam bija jānotiek šopēcpusdien, bet no rīta  man piezvanīja un pateica, ka vakcīnas nav, un viņi nezina, kad es to varēšot saņemt.

Tā kā es savas dzīves laikā esmu bijis dažādos amatos, es varēju piezvanīt slimnīcas vadītājam, bet tas jau nav godīgi. Tā ir mana situācija, bet ko lai dara citi nabaga cilvēki? Mēs neviens nezinām, cik vakcīnu mums būs rīt, vai parīt, vai turpmāk.”

“Centrālajai valdība bija nepareiza vakcinēšanas politika. Vispirms visas Indijā ražotās vakcīnas nonāca pie centrālās valdības, kura maksāja 150 rūpijas (1,7 eiro) par dozu. Bet Indijā visa veselības aprūpes sistēma atrodas štatu valdību pārziņā.

Tagad centrālā valdība ir lēmusi, ka štatu valdībām pašām jāiepērk vakcīnas no privātajiem ražotājiem, maksājot 400 rūpijas (4,5 eiro) par “Covidshield” dozu jeb Oksfordas vakcīnas un 600 rūpijas (6,8 eiro) par “Covaxin” vakcīnas dozu. Savukārt, ja vakcīnas iepērk privātās slimnīcas, tām jau jāmaksā 1200 rūpijas (13,6 eiro) par “Covaxin” dozu un 600 rūpijas par “Covidshield” dozu.

Skumjš stāsts

Mums nekad nav nācies maksāt par vakcinēšanos. Vakcīnu ražošana Indijā sākās jau britu laikos, un visas vakcīnas vienmēr ir bezmaksas. Pirmoreiz mūsu valsts vēsturē cilvēkiem un štatu valdībām ir jāmaksā par vakcīnām! Saprotams, ka štatu valdībām ir jānodrošina cilvēkiem vakcīnas par brīvu, tāpēc tām nākas tagad sagādāt šos līdzekļus.

Televīzijā uzstājās mūsu štata ministru kabineta vadītājs, sakot, ka štata valdība uzsāks sarunas ar privātām kompānijām par vakcīnu piegādi.

Kad pandēmija turpinās, valdība vēl ir tikai sarunu procesā ar lielāko vakcīnu ražotāju pasaulē! Tāda ir tā efektivitāte, un tas ir skumjš stāsts,” secina Soans.

“Bet jāsāk būtu ar to, ka Indijā ir četri lieli vakcīnu ražotāji publiskajā sektorā, kas saņem valdības finansējumu. Visas šīs jaudas stāv dīkā, jo valdība nav darbojusies šai virzienā. Valdība paļāvās uz diviem tirgus spēlētājiem, ka tie visu saražos. Ja minētajiem četriem publiskā sektora ražotājiem būtu uzstādīti attiecīgi plāni, divos mēnešos tie varētu saražot miljoniem vakcīnu.”

Visi raugās uz Deli

“Es teiktu, ka ir bijis daudz nemākulības, sevišķi no centrālās valdības puses. Visi raugās uz Deli, un arī pati Deli smagi cieš. Ja jūs skatāties izplatītos video, tad – simti mirušo tiek kremēti vienlaicīgi, un tas ir traģiski. Cilvēkus, kuri smok, ģimenes locekļi ved uz slimnīcām, paši būdami bez jebkādas aizsardzības. Tāpat tiek pārvietoti mirušo ķermeņi. Visa tā piesardzība, kas tika ievērota pirmā infekcijas viļņa laikā, tagad ir atmesta. Tāda ir situācija – ļoti sāpīga.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Kādas varētu būt šīs situācijas politiskās sekas?

“Šis ir smagi skāris cilvēku dzīvi, un centrālajai valdībai nāksies par to politiski samaksāt. Taču vēlēšanas vēl ir tālu – tās būs pēc apmēram četriem gadiem, un sabiedrībai ir ļoti īsa atmiņa. Tomēr pasaule un mediji, un ikviens prasīs no centrālās valdības šo atbildību. Jau šobrīd astoņu štatu augstākās tiesas un arī valsts federālā augstākā tiesa ir ļoti nopietni vērsušās pret valdību.

Valsts augstākā tiesa Deli ir paziņojusi, ka šis nav nekāds ciklons, šis ir cunami. Spēcīgāk to vairs nevarēja raksturot.

Centrālā valdība tikai tagad atviegloja muitas nosacījumus skābekļa un vakcīnu materiāla importam. Iedomājieties – līdz šim par to bija jāmaksā ievedmuita! (..) Centrālajai valdībai par to būs jāatbild, sevišķi jau premjerministram. Par to nav nekādu šaubu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti