Ina Strazdiņa atskatās uz aizvadītā gada notikumiem pasaulē, kas palikuši Ukrainas kara ēnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Donbasā nav elektrības. Bet man ir. Un tā ir svētība. Un man par to ir jādomā arī tagad. Godīgi atzīšos – es neprotu atslēgties pavisam, jo pasaule apkārt nepārtraukti mutuļo un visam ir jāseko līdzi. Bet, kad visa ir pārāk daudz – notikumu, jūtu, emociju –, es cenšos uz brīdi pakāpt nost no skrejceļa visvienkāršakājā veidā. Piezemēties, sakārtojot kaut vienu istabas, un, visticamāk jau arī dvēseles stūri.

Visu, kas aizejošajā gadā ir noticis pasaulē, ir grūti atraut no Ukrainas kara konteksta, un viss arī rādās likumsakarībās. Un atzīšos, katru notikumu esmu vērojusi ar domu, kā tas palīdzēs ukraiņiem vai gluži otrādi – apgrūtinās kara izbeigšanu.

Makrons paliek pie varas Francijā

Ar šādu domu gaidīju arī prezidenta vēlēšanas Francijā, kas notika tikai dažus mēnešus pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons svin atkārtotu uzvaru prezidenta vēlēšanās, kas viņam ļaus pal...
Francijas prezidents Emanuels Makrons svin atkārtotu uzvaru prezidenta vēlēšanās, kas viņam ļaus palikt amatā vēl piecus gadus

Cīņa bija sīva, bet vēlētāji galu galā deva priekšroku paredzamajam Emanuelam Makronam, otrajā plānā atstājot radikāli un Kremļa atbalstītāju Marinu Lepēnu. Krievijas nežēlība, šķiet, bijusi par smagu arī viņai, jo Lepēna pēc zaudējuma klusē, bet Makrons domā, ka ar ļaunumu var sarunāt un tas klausās, tādēļ nokaitējis telefonu gluži karstu, sazvanoties ar Putinu.

"Es vienmēr uzturu regulāras diskusijas un tiešus kontaktus ar prezidentu Putinu, jo uzskatu, ka labākais veids, kā atjaunot attiecības, ir saglabāt šo tiešo kanālu. Izolēšana ir vissliktākā lieta, īpaši tādam vadītājam kā viņš," teica Makrons.

Itālijas valdību pirmoreiz vada sieviete

Sirdsklauves sagādāja arī trešā lielākā Eiropas ekonomika – Itālija, kur parlamenta vēlēšanās uzvarēja Krievijai draudzīgu partiju koalīcija ar attālinātām fašisma saknēm.

Itālijas valdības vadītāja Džordžija Meloni
Itālijas valdības vadītāja Džordžija Meloni

Taču jaunā premjerministre Džordžija Meloni pārsteidza visus, paziņojot, ka neies Vladimira Putina pavadā, un tūlīt pēc uzvaras zvanīja nevienam citam kā Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim.

Orbāns turpina draudzēties ar Krieviju

Taču nez kam jānotiek, lai klausuli paceltu un ar Kijivu savienotos Putinam draudzīgais Ungārijas līderis Viktors Orbāns, ko tauta iecēlusi uz ceturto termiņu Ungārijas premjera amatā. Orbāns savā vēlēšanu uzvaras runā nosauca Zelenski par vienu no lielākajiem Ungārijas ienaidniekiem.

"Šī uzvara paliks atmiņā līdz mūža galam, jo mums bija jācīnās ar lielāko pārspēku: kreisie pašu mājās, internacionālie kreisi spēki ārzemēs, Briseles birokrāti, (Džordža) Sorosa impērija ar visu savu naudu, starptautiskie mediji un galu galā pat Ukrainas prezidents," pavēstīja Orbāns.

Ungārijas premjers Viktors Orbāns un Krievijas prezidents Vladimirs Putins, 2018. gads.
Ungārijas premjers Viktors Orbāns un Krievijas prezidents Vladimirs Putins, 2018. gads.

Ungārija arī sīvi pretojās stingrākām sankcijām pret Krieviju, taču, atrodot kompromisu, Eiropas Savienībai tomēr izdevās pieņemt bezprecedenta sankcijas pret Krieviju, iekļaujot arī enerģijas sektoru.

ASV Kongresa vēlēšanās izpalika gaidītais republikāņu triumfs

Sīva vidustermiņa vēlēšanu cīņa bija arī ASV Kongresā, kur nav noticis gaidītais republikāņu uzvaras vilnis. Un tas ir svarīgs atbalsta punkts ASV prezidentam demokrātam Džo Baidenam, īpaši laikā, kad īstenojami gan daudzi iekšpolitiski uzdevumi, gan palīdzība Ukrainai.

ASV viceprezidente Kamala Herisa (no kreisās) un Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi ar Ukraina...
ASV viceprezidente Kamala Herisa (no kreisās) un Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi ar Ukrainas karogu, ko Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis atvedis uz ASV Kongresu kā dāvanu no Ukrainas aizstāvjiem

Lai to uzsvērtu, gada nogalē Vašingtonā ieradās Ukrainas prezidents Zelenskis, kuram tā bija pirmā ārvalstu vizīte pēc Krievijas iebrukuma.

Briti atvadās no savas karalienes

Bet uz brīdi acis no Ukrainas nācās novērst Lielbritānijai, kur neilgi pēc savas valdīšanas 70 gadu (Platīna jubilejas) svinībām septembrī mūžībā devās karaliene Elizabete II. Līdz ar viņu aiziet vesels laikmets – to apjauta ne vien paši briti, bet cilvēki visā pasaulē un, protams, karaliskā ģimene, īpaši princis Čārlzs, pārņemot savas mātes mantojumu un kļūstot par karali Čārlzu III.

"Mīļajai mammai, uzsākot savu pēdējo lielo ceļojumu, lai pievienotos manam dārgajam mūžībā aizgājušajam tētim, es gribu pateikt tikai "paldies tev!" Paldies par tavu mīlestību un uzticību mūsu ģimenei un valstij, kurai tu tik cītīgi kalpoji visus šos gadus," savā pirmajā runā karaļa statusā teica Čārlzs.

Lielbritānijas karalienes Elizabetes II bēres
Lielbritānijas karalienes Elizabetes II bēres

Karalienes Elizabetes bēru diena Londonā izvērtās par siltu, sirsnīgu un arī neredzēti globāli spēcīgu politisku notikumu, kas savienoja pasauli, un aiz durvīm atstāja agresoru valsts līderus.

Somija un Zviedrija tuvojas NATO

Ja ne laikmeta, tad iepriekšējo uzskatu maiņu piedzīvoja arī Somija un Zviedrija, atsakoties no gadiem ieturētās militārās neitralitātes. Krievijas sāktais karš Ukrainā licis šīm valstīm pārskatīt savus uzskatus un iesniegt pieteikumu dalībai NATO. Paredzams, ka šis process tiks pabeigts nākamgad, kad tiks pārvarētas Turcijas un Ungārijas atrunas.

Zviedrijas karavīri militārās mācībās kopā ar NATO valstu karavīriem Polijā
Zviedrijas karavīri militārās mācībās kopā ar NATO valstu karavīriem Polijā

"Šī ir laba diena laikā, kas ir kritisks mūsu drošībai. Paldies par Somijas un Zviedrijas pieteikumu iesniegšanu, lai kļūtu par pilntiesīgām NATO dalībvalstīm," uzsvēra NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Irānas sievietes cīnās par savām tiesībām

Tikmēr Irānā, kas turpina piegādāt dronus Krievijai karā pret Ukrainu, pašmajās lūzis vadzis pēc jaunas sievietes nāves tikumības policijas iecirknī. Daudzi, redzot protesta demonstrāciju plašumu, izteica cerību, ka ir dzimis Irānas "Maidans".

Ķīna atsakās no Covid-19 nulles politikas

Un negaidīti protesta gars izlauzās arī stingri kontrolētajā Ķīnā, kur sabiedrībai apnika ilgstošie un stingrie kovida ierobežojumi.

Īlons Masks nopērk "Twitter"

Tikmēr daudziem vilties licis pasaules bagātākais cilvēks, ASV miljardieris Īlons Masks, kurš no varoņa, palīdzot ar satelīta internetu Ukrainai, kļuvis par globālu antivaroni.

Īlons Masks
Īlons Masks

Dusmu cunami radīja gan viņa prasības Pentagonam maksāt rēķinu par palīdzību Ukrainai, gan viņa lēmums pārņemt kontroli pār mikroblogošanas vietni "Twitter" un atjaunot tribīni par neiecietības kurināšanu iepriekš bloķētiem cilvēkiem, tostarp bijušajam ASV prezidentam Donaldam Trampam.

Pasaules iedzīvotāju skaits sasniedzis astoņus miljardus

Bet līdztekus kaislībām uz Zemes vēsturiski pavērsieni turpinājušies kosmosā. Viens no aizejošā gada lielākajiem sasniegumiem bijusi NASA "Artemis I" Mēness izpētes misija.

Un, jā, iespējams drīz šeit, uz Zemes, kļūs par šauru, jo esam pārsituši visus rekordus – pasaules iedzīvotāju skaits šogad sasniedza astoņus miljardus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti