Imigrācijas referenduma dēļ ES sola pārskatīt attiecības ar Šveici

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) brīdinājusi, ka pārskatīs attiecības ar Šveici pēc tam, kad turīgās Alpu valsts iedzīvotāji referendumā atbalstīja imigrācijas kvotu atjaunošanu ES pilsoņiem. Šveice nav kopienas dalībvalsts, tomēr starp abām pusēm noslēgtas vairākas vienošanās. Brisele likusi saprast, ka brīvas pārvietošanās tiesības uzskata par nozīmīgu nosacījumu brīvai tirdzniecībai. Un referenduma rezultāts var novest pie tā, ka Šveice tiek izslēgta no vienotā tirgus ar ES, kur nonākt lielākā daļa tās eksporta.

Kaut vēl tikai pirms pāris nedēļām aptaujas liecināja, ka iniciatīva par migrācijas kvotām tiks noraidīta, svētdien notikušajā referendumā to atbalstīja 50,3% nobalsojušo. 50% slieksnis tika pārsniegts tika par dažām procenta desmitdaļām. Bet ar to ir pietiekami, lai Šveices valdībai uzliktu par pienākumu trīs gadu laikā panākt vienošanos ar ES, ka tiks grozīta pašreizējā kārtība, kas kopš 2007.gada dod lielākajai daļai kopienas pilsoņu brīvu piekļuvi Šveices darba tirgum.

Referendumu par imigrācijas kvotu atjaunošanu ES pilsoņiem ierosināja labējā Šveices Tautas partija, kas pauž bažas par arvien pieaugošo imigrantu skaitu. Daudziem pilsoņiem ir līdzīgs viedoklis, kaut gan valsts ekonomika šobrīd ir labā stāvoklī un bezdarba līmenis ir zems. No 8 miljoniem Šveices iedzīvotāju ieceļotāju skaits ir sasniedzis ceturto daļu. Pagājušajā gadā vien ieradušies aptuveni 80 tūkstoši imigrantu. Tautas partija uzstāj, ka imigrācijas dēļ Šveicē sarūk vietējo strādnieku algas, pieaug īres maksas un zemes cena, bet veselības, izglītības un transporta sistēmas tiek pārmērīgi noslogotas.

Uzņēmēji un arī Šveices valdība kopumā iestājās pret iniciatīvu, tomēr iedzīvotājiem pieder pēdējais vārds. Tāpēc valdība paziņoja, ka „bez kavēšanās sāks nepieciešamo darbu, lai īstenotu tautas lēmumu”.

Tomēr tas Šveicei var draudēt ar nopietnām sekām attiecībās ar ES. Vienošanās par pilsoņu brīvu pārvietošanos ir tikai viens no septiņiem līgumiem paketē, ko parakstījušas abas puses. Un attiekšanās no viena līguma var par spēkā neesošiem padarīt pārējos.

Šveices valdība un uzņēmēji īpaši satraukti ir par pieeju vienotajam tirgum. Nozīmīga daļa - aptuveni 60% - Šveices eksporta nonāk ES.

Un Brisele ir likusi saprast, ka brīvas pārvietošanās tiesības uzskata par nepieciešamu sastāvdaļu vienotam tirgum.

Sarūgtinājumu par referenduma rezultātiem jau paudis Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs, brīdinot, ka gaidāmas ilgas diskusijas: „Referenduma uzvarētāji neargumentēja ar racionāliem argumentiem, bet apelēja pie zemākajiem instinktiem. Mums vajadzētu saglabāt vēsu prātu. Bet viena liela ir skaidra- nevar izmanot brīvā iekšējā tirgus priekšrocības un vienlaikus palikt ārpusē attiecībā uz citām sfērām. Tas ir jautājums, kas mums tagad būs jāapspriež ar Šveices valdību.”

Eiropas Komisija paziņojusi, ka „izpētīs šīs iniciatīvas sekas uz Eiropas Savienības un Šveices attiecībām kopumā”. Pirmdien Briselē gaidāma arī kopienas ārlietu ministru tikšanās, taču nav skaidrs, vai tiks apspriests Šveices referendums. Tikmēr Šveices galvenās tirdzniecības partnervalsts Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible jau brīdinājis, ka balsojuma rezultāts  „Šveicei radīs daudz problēmu vairākās jomās”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti