Imigrācija liek Eiropā stingrāk uzraudzīt robežas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Savu darbu Eiropā sākusi robežuzraudzības sistēma „EUROSUR", kuras uzdevums būs mazināt pārrobežu noziedzību, kā arī uzraudzīt imigrantu plūsma no trešajām valstīm, vienlaikus ievērojot starptautiskās cilvēktiesības. Sistēmu pilnībā visas valstis, arī Latvija, pārņems pakāpeniski, un gada laikā tā būs vienlīdz aktīva visur.

Ideja par to, ka visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm vajadzētu vienlīdz stipru robežu uzraudzības sistēmu, Briselē radās jau pirms teju trim gadiem. Jau tad vairākas Eiropas Dienvidu valstis, īpaši Itālija un Malta, raidīja satraukuma signālus par to, kad to krastos piestāj neskaitāmas bēgļu laivas no Āfrikas un, ka arī citām Eiropas valstīm vajadzētu  nākt talkā šo situāciju risināt un pēc iespējas palīdzēt arī mazināt bēgļu bojāeju Eiropai tuvajos ūdeņos, tā kā cilvēki to šķērso vecās un līdz ar to bīstamās laivās.

Vēl vairāk šis jautājums saasinājās oktobrī, kad pie Itālijai piederošās Lampedūzas krastiem nogrima kuģis ar 500 Āfrikas bēgļu uz klāja, no kuriem vairums gāja bojā.

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozo un iekšlietu komisāre Sesīlija Malmstrēma viesojoties daudzo upuru salā, norādīja, ka viena no iespējām nepieļaut kā tāda atkārtošanos ir  „EUROSUR" iedarbināšana. Jaunās robežuzraudzības sistēmas  pamatideja ir radīt iespējas ciešāk sazināties dalībvalstīm savstarpēji un dalīties ar informāciju. Lai tas varētu notikt valstīm būs jāizveido nacionālie centri, kas apkopotu visu svarīgāko informāciju par situāciju uz robežām. Galu galā pakāpeniski ieviestai, šai sistēmai būtu jāveido skaidra un pārredzama visu dalībvalstu robežsituāciju karte.

Lai arī veidota kā robežkontroles sistēma, tās uzdevums būs ievērot starptautiskos cilvēktiesību regulējumus, sastopoties ar bēgļiem, un vispirms sniegt palīdzību pašiem neaizsargātākajiem – bērniem, veciem cilvēkiem un tiem, kas garajā ceļā jau ir cietuši.

Jaunā robežkontrole jau ir iedarbināta, bet plānojams, ka tā pilnībā spēkā stāsies nākamā gada nogalē. Tā vispirms aptvers valstis, kuru krastus apskalo Dienvidu jūras, kas robežojas ar Austrumu un citām Eiropas Savienībai nepiederošām valstīm. Vistiešāk jaunā sistēma attieksies uz Bulgāriju, Horvātiju, Kipru, Somiju, visām trijām Baltijas valstīm un arī, protams, Latviju, un vēl citām 18 Eiropas Savienības dalībvalstīm, kamēr Beļģija, Vācija, Nīderlande un Zviedrija „EUROSOR" ievienosies kā pēdējās nākamā gada decembrī.

Taču jaunā sistēma iekļaus ne tikai ES dalībnieces, tā aptvers pavisam 30, arī Eiropai tuvākās valstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti