«IKEA» tiek apsūdzēta nelikumīgi nocirstu koku iepirkšanā no Ukrainas

Populārais zviedru uzņēmums “IKEA” dižojas, ka ir pasaulē lielākais koka mēbeļu ražotājs. Kompānija apgalvo, ka tai rūp koki un meži, no kuriem tie nāk. Tāpēc “IKEA” garantē, ka produkcijas ražošanā izmantotā koksne ir iegūta likumīgi un nekaitējot apkārtējai videi. Tomēr vides aizstāvju veiktajā izmeklēšanā atklājies, ka “IKEA” koksnes piegādātāji Ukrainā ir pārkāpuši šīs valsts mežu apsaimniekošanas un vides aizsardzības likumus.

“IKEA” apsūdz nelikumīgi nocirstu koku iepiršanā no UkrainasUldis Ķezberis

  Karpatu kalniem ir liela nozīme, lai saglabātu Eiropas savvaļas dzīvnieku daudzveidību. Tur mīt liels skaits citviet izmirstošu dzīvnieku, piemēram, Eirāzijas lūši un brūnie lāči. Taču Karpatos aug arī dižskābarži, no kuriem slavenais zviedru uzņēmums “IKEA” izgatavo visā pasaulē pazīstamas mēbeles.

  2018. un 2019. gadā “IKEA” mēbeļu ražošanā izmantoja 400 tūkstošus kubikmetru dižskābaržu, kas bija iegūti Karpatu kalnos Ukrainā.

  Britu vides aizstāvju organizācija “Earthsight”, atsaucoties uz Ukrainas Valsts vides inspekcijas dokumentiem, vēsta, ka 2018. gada pavasarī Karpatu kalnos 109 cirsmās kokus nogāza laikā, kad to nedrīkstēja darīt. Ik gadu šajos mežos no aprīļa sākuma līdz jūnija vidum nedrīkst notikt nekāda saimnieciskā darbība, lai tur mītošie savvaļas dzīvnieki varētu piedzemdēt un audzināt savus mazuļus.

  Vismaz desmit no šīm cirsmām izstrādāja kokapstrādes uzņēmums “VGSM”, kas 96% savas produkcijas pārdod “IKEA”. Veļiki Bičkivas ciematā Aizkarpatu apgabalā reģistrētais uzņēmums ir "IKEA” lielākais kokmateriālu piegādātājs Ukrainā. Aptuveni 90% no “VGSM” izmantotajiem dižskābaržiem nāk no valstij piederošajiem mežiem.

  “Earthsight” apgalvo, ka “VGSM” turpināja cirst kokus arī 2019. gada “klusā perioda” laikā un šogad aprīlī un maijā, kad Ukrainā bija spēkā stingri ierobežojumi koronavīrusa pandēmijas dēļ.

  “VGSM” ģenerāldirektore Irina Macepura noraida, ka uzņēmums būtu nelikumīgi izcirtis kokus.

  “Mēs vienmēr izstrādājam tikai likumīgus kokmateriālus. Mūsu rīcībā ir visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina katra kokmateriālu kubikmetra izcelsmi. “IKEA” no mums iegādājas tikai sertificētus kokmateriālus, tāpēc mēs varam uzrādīt, no kurienes tie ir nākuši,” apgalvo Macepura.

  Viņa norāda, ka “Earthsight” esot neprecīzi interpretējusi likumu, kas aizliedz koku izciršanu tā dēvētajā “klusajā periodā”.

  Vietējais mežzinis Jurijs Sojma nenoliedz “VGSM” pārkāpumus, bet nezinot, kāpēc atbildīgās iestādes nesodīja negodprātīgo uzņēmumu.

  “Šejienes meži rūp tikai vietējiem iedzīvotājiem, nevienam citam. “IKEA” interesē ražošanai izmantojamā koksne un bizness. Vides inspektoriem ir visas nepieciešamās pilnvaras, lai piemērotu sodus, ja viņi atklāj pārkāpumus. Man nav skaidrs, kāpēc viņi tā nerīkojās, lai gan bija informēti par nelikumībām,” Sojma sacīja britu televīzijas kanālam “Channel 4”.

  “IKEA” ir paziņojis, ka auditēs savu kokmateriālu piegāžu ķēdi Ukrainā. Kompānijas pārstāvis Ulfs Jūhansons sacīja, ka “IKEA” lauzīs līgumus ar negodīgiem piegādātājiem.

  “Es vēlos skaidri pateikt - “IKEA” nekad nepieņemtu nelikumīgas izcelsmes kokmateriālus. Varu apliecināt, ka gadījumā, ja mūsu produktos būs izmantoti nelegāli iegūti kokmateriāli, tad mēs nekavējoties pārtrauksim to piegādi,” sola “IKEA” pārstāvis.

  Vides aizstāvji apgalvo, ka vairāk nekā 40% no Ukrainas eksportētajiem kokmateriāliem ir iegūti nelikumīgi.

  Tam par iemeslu esot vides inspektoru un tiesībsargājošo iestāžu neieinteresētība izmeklēt pretlikumīgu koku izciršanu un sodīt vainīgos.

  “Earthsight” savu ziņojumu publicēja laikā, kad Rietumukrainu piemeklēja spēcīgas lietavas un postoši plūdi. Tajos daļēji vaino nelikumīgu mežu izciršanu Karpatos. Mežu izciršanu uzskata par vienu no galvenajiem cēloņiem klimata pārmaiņām, kas var izraisīt ekstrēmus laikapstākļus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti