Igaunijā vienojas par jaunas koalīcijas izveidi

Igaunijas Reformu partija, partija "Tēvzeme" un Sociāldemokrātiskā partija piektdien pēc gandrīz mēneša ilgām sarunām panākušas vienošanos veidot valdošo koalīciju.

Izdevies principiāli saskaņot partiju viedokļus dažādās politikas jomās, un tuvākajās dienās partiju līderi vienosies par ministru amatu sadali, teikts trīs partiju paziņojumā.

Piemēram, 2024.gadā paredzēts sākt pāreju uz mācībām tikai igauņu valodā arī pirmajās četrās klasēs, kā arī pirmsskolas mācību iestādēs.

Paziņojumā piebilsts, ka partiju sarunās tiks detalizēti izstrādāta nākamās valdības politika.

Kā vēsta igauņu mediji, pēc koalīcijas vienošanās parakstīšanas Kallasa parlamentā paziņos par atkāpšanos no premjeres amata, Igaunijas prezidents tad viņu izvirzīs kā jauno premjerministres amata kandidāti, pēc kā sekos parlamenta balsojums par jaunās koalīcijas apstiprināšanu.

Jau ziņots, ka Igaunijas prezidents Alars Kariss jūnija sākumā, izpildot premjerministres un Reformu partijas līderes Kajas Kallasas lūgumu, atcēla no amata visus septiņus Rīgikogu spīkera Jiri Ratasa vadītās Centra partijas izvirzītos ministrus. Nesaskaņas starp abām valdošo koalīciju veidojošajām partijām bija turpinājušās jau kādu laiku. Kallasa drīz pēc tam paziņoja par ierosinājumu sākt koalīcijas veidošanas sarunas ar partiju "Tēvzeme" un Sociāldemokrātisko partiju, savukārt Centra partijas valde nolēma izteikt šādu piedāvājumu Konservatīvajai tautas partijai (EKRE) un "Tēvzemei". 11. jūnijā "Tēvzeme" nolēma pieņemt Kallasas piedāvājumu.

Kopš 13. jūnija norisinās Reformu partijas, "Tēvzemes" un sociāldemokrātu sarunas par koalīcijas veidošanu. Līdz jaunas valdības izveidei visi Centra partijas izvirzīto ministru portfeļi saskaņā ar pastāvošo valdības locekļu aizvietošanas kārtību sadalīti starp Reformu partijas ministriem.

Igaunijas parlamentā, kurā ir 101 deputāts, liberālajai Reformu partijai ir 34 vietas, Centra partijai – 25 vietas, labēji populistiskajai EKRE – 19 vietas, nacionālkonservatīvajai partijai "Tēvzeme" – 12 vietas, Sociāldemokrātiskajai partijai – 10 vietas, bet viens deputāts ir neatkarīgs.

Kārtējās parlamenta vēlēšanas Igaunijā gaidāmas nākamā gada martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti