Igaunijas valdība sāk darbu; prezidente uz zvēresta ceremoniju ierodas džemperī ar vēstījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirmdien, 29. aprīlī, darbu oficiāli sākusi Igaunijas jaunā valdība ar līdzšinējo premjeru, Centra partijas līderi Jiri Ratasu priekšgalā. Valdības locekļi ceremonijā parlamentā nodeva ministra amata zvērestu. Koalīcijā ietilpst trīs partijas – līdz šim valdošie centristi, kā arī konservatīvie „tēvzemieši” un nacionālistiskā Konservatīvā tautas partija jeb ''EKRE''.

 Bet Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida uz zvēresta došanas ceremoniju ieradās džemperī ar uzrakstu par vārda brīvību. Pēdējās nedēļās partijas ''EKRE'' līderu rīcība izraisījusi diskusijas par preses brīvību Igaunijā.  

ĪSUMĀ:

  • Pirmdien sāka darbu līdzšinējā premjera Jiri Ratasa valdība.
  • Koalīcija ir 3 partijas – līdz šim valdošie centristi, konservatīvie „tēvzemieši” un nacionālistiskā  ''EKRE''.
  • 15 ministru krēsli, ieskaitot premjera, sadalīti vienlīdzīgi – katrai partijai pa pieciem.
  • Prezidente Kaljulaida ieradās uz valdības zvēresta došanas ceremoniju džemperī ar uzrakstu „vārds ir brīvs”.
  • Tas tiek vērtēs kā vēstījums par vārda brīvības svarīgumu, ņemot vērā  “EKRE” līdera dēla Martina Helmes izteikumus.
  • Helme iepriekš aicināja noņemt no ētera atsevišķus sabiedriskā medija žurnālistus, viņus apsūdzot par neobjektivitāti.

 

Igaunijas valdība sāk darbu; prezidente uz zvēresta ceremoniju ierodas džemperī ar vēstījumu
00:00 / 03:08
Lejuplādēt

Premjera Jiri Ratasa jaunā valdība sākusi darbu nepilnus divus mēnešus pēc martā notikušajām parlamenta vēlēšanām. Līdzīgi kā Ratasa iepriekšējā valdībā, koalīcijā ir trīs partijas – viņa vadītā Centra partija, nacionālkonservatīvā partija „Tēvzeme”, bet kā trešā ir pretrunīgi vērtētā, nacionālistiski noskaņotā Igaunijas Konservatīvā tautas partija jeb ''EKRE''. Tā koalīcijā nomainījusi sociāldemokrātus.

Ratasa jaunā valdība darbu sākusi pēc tam, kad pirmdien pēcpusdienā amata zvērestu deva visi valdības ministri. 15 ministru krēsli, ieskaitot premjera, sadalīti vienlīdzīgi – katrai partijai pa pieciem.

Parlamentā ar 25 deputātiem pārstāvētajai Centra partijai premjera krēslu saglabā Ratass, ekonomikas ministra amats līdzšinējam Tallinas mēram Tāvi Āsam. No centristu vidus arī gados jaunākais valdības loceklis – līdz šim premjera biroja vadītājs, 30 gadus vecais Tanels Kīks kļuvis par sociālo lietu ministru. Centristu pārziņā arī izglītība un reģionālās lietas.

No ''EKRE'', kas pārstāvēta ar 19 deputātiem, partijas līderis Marts Helme, savulaik Igaunijas vēstnieks Krievijā, ieņem iekšlietu ministra amatu. Viņa dēls, eirokritiķis Martins Helme, kļuvis par finanšu ministru. Eiroskeptiskajai pret imigrāciju stingri noskaņotajai partijai, kuras deputāti parlamentā izveidojuši ASV prezidenta Donalda Trampa atbalsta grupu, arī vides, lauku dzīves un ārējās tirdzniecības ministru portfeļi.

Bet ar 12 krēsliem pārstāvētajiem „tēvzemiešeim” ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, aizsardzības ministrs Jiri Luiks, kā arī tieslietas, kultūra un iedzīvotāju lietu jautājumi.

Kopā trīs partijas nodrošina vairākumu ar 56 deputātiem 101 krēsla parlamentā.

Ievērību izpelnījās prezidentes Kersti Kaljulaidas apģērba izvēle, ierodoties parlamentā uz jaunās valdības zvēresta došanas ceremoniju. Viņa bija uzģērbusi baltu džemperi ar uzrakstu „vārds ir brīvs”.

Tas tiek vērtēs kā vēstījums par vārda brīvības svarīgumu, ņemot vērā pēdējo nedēļu diskusijas par preses brīvību Igaunijā pēc ''EKRE'' līdera dēla Martina Helmes izteikumiem. Viņš iepriekš bija aicinājis noņemt no ētera atsevišķus sabiedriskā medija žurnālistus, viņus apsūdzot par neobjektivitāti.

Pazīstamais Igaunijas politikas apskatnieks Ahto Lobjakass pagājušajā nedēļā paziņoja, ka atkāpjas no politisko aktualitāšu raidījuma vadītāja amata Igaunijas sabiedriskajā radio, jo iestājas pret pašcenzūru.

Jaunajai valdībai sākot darbu, eksperti gan nesagaida straujus pagriezienus Igaunijas ārpolitiskajā un iekšpolitiskajā kursā. Koalīcijas līgumā nostiprināta Igaunijas turpmāka dalība Eiropas Savienībā un NATO, runāts par nodokļu iesaldēšanu un pensiju celšanu.

Marta sākumā notikušajās parlamenta vēlēšanās uzvarēja Kajas Kallasas vadītā liberāli noskaņotā Reformu partija, taču drīz tika izslēgta no iespējas veidot koalīciju, centristiem dodot priekšroku sākt sarunas par valdības izveidi ar nacionālkonservatīvajām partijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti