Sadaļas Sadaļas

Igaunijas simtgades svinības – ar cieņu pret pagātni, bet ar skatu nākotnē

Ar cieņu pret pagātni, bet ar skatu nākotnē – tā savu simto dzimšanas dienu sestdien, 24.februārī, sagaida mūsu kaimiņi igauņi. Svinības sākās jau saullēktā, kad visur Igaunijā himnas pavadībā tika pacelti karogi. Bet dienas centrālais notikums būs tradicionālā Igaunijas prezidentes pieņemšana, kas šogad pirmoreiz notiks ārpus ierastajām teātru vai koncertzāļu sienām – jaunuzceltajā Igaunijas Tautas muzejā Tartu.

Prezidentes pieņemšana Tartu

Igaunijas Tautas muzejā dienu pirms simtgades svinībām ir sajūta kā skudrupūznī – grandiozā izmēra celtnē, kas durvis vēra tikai pirms pusotra gada, tiek būvēta skatuve, slieti milzu ekrāni, stiprinātas gaismas un skaņu sistēmas. Sestdienas vakarā tur Igaunijas prezidentes pieņemšanā sanāks apmēram divtūkstoš cilvēku.

“Šī muzeja unikālā arhitektūra ir liels izaicinājums – te faktiski nav iespējams sarīkot tradicionālu koncertu. Turklāt Tartu ir Dienvidigaunijā, kur joprojām ir ļoti dzīva tradicionālā kultūra. Tādēļ mēs devāmies ekspedīcijā, filmējām vietējos ļaudis un tautas mūziku. Tas būs redzams filmā, kas būs daļa no uzveduma,” stāsta Enelīsa Sempere (Ene-Liis Semper), kura kopā ar partneri Tītu Ojaso (Tiit Ojasoo) ir vadošais teātra režisoru tandēms Igaunijā.

Viņu dibinātais teātris “NO99” nupat saņēmis prestižo Eiropas teātra Jaunās realitātes balvu, kas savulaik tikusi arī Alvim Hermanim. “NO99” ir Igaunijas neatkarības dienas lieluzveduma autori.

“Tā kā esam muzejā, kas skatās pagātnē, centāmies iesaistīt uzvedumā daudz jauniešu. Piemēram, tradicionālās prezidenta fanfaras spēlēs pusaudži no Vīlandes mūzikas skolas. Arī mūsu roka leģenda Teniss Megi uzstāsies kopā ar jaunajiem mūziķiem,” uzveduma detaļas atklāj Tīts Ojaso.

“Visi svin Igaunijas simt pastāvēšanas gadus, bet mūs daudz vairāk interesē, kādi būs nākamie simts!” piebilst Sempere.

“Šiem neatkarības dienas koncertiem bieži pārmet, ka tie ir drūmi un mākslinieki vēlas tikai skatīties mūsu sāpīgajā pagātnē. Mēs šajā uzvedumā gribam parādīt: kaut arī mūsu pagātnē un arī šodien var atrast zināmu rūgtumu, tā ir liela privilēģija, ka mums ir pašiem sava valsts, kurai nu jau ir simt gadu, un mēs par to varam būt ļoti lepni,” uzsver Ojaso.

Visapkārt muzejam degs simt ugunskuru, bet koru un orķestra balsis iekšpusē mīsies ar video ceļojumiem igauņu tradicionālajā kultūrā. Lieluzveduma tehniskajā komandā ir vairāki simti cilvēku, viņu vidū arī profesionāļi no Latvijas.

Jāpiebilst gan, ka Igaunijas prezidentes lēmums uzticēt uzvedumu teātrim “NO99” igauņu vidū tika uzņemts visai pretrunīgi, jo nesen gaismā nāca ziņa, ka teātra dibinātājs Tīts Ojaso vardarbīgi izturējies pret kādu no savām kolēģēm.

Zilmelnbalti karogi un svētki visapkārt

Tartu centrā svētku noskaņu nevar nepamanīt. Daudzie dižo personību pieminekļi ir ietērpti Igaunijas karoga krāsas cepurēs vai šallēs.

Lielveikalos skan igauņu mūzika, teju katrs sevi cienošs skatlogs no zeķu līdz pārtikas veikaliem ietērpies Igaunijas karoga krāsās.

Visās malās – zilmelnbalti suvenīri ar dzērvēm un rudzupuķēm.

Vietējais šokolādes ražotājs “Kalev” radījis konfektes ar simtgades logo, ko daudzos veikalos pasniedz kopā ar pirkumu.

Ielās sastaptos ļaudis “simtgades” vārds vēl nav nogurdinājis. Vairums gatavojas īpašiem svētkiem ģimenē.
“Atzīmēsim mājās, atnāks bērni... Būs svinības!” stāsta Lidija.
“Braukšu mājās, mamma gatavos tradicionālas igauņu vakariņas. Svētku noskaņa ir, redzat, visās malās ir Igaunijas karogi, visur pārdod igauņu ražojumus simtgades iepakojumos...” saka Kersti.
Arī Prīts gatavojas svētku mielastam: “Svinēšu kopā ar ģimeni. Es gatavošu igauņu ēdienu, galdā būs vietējās zivis. Neatkarības dienu atzīmēju katru gadu, bet šī reize ir īpaša. Es pat vakar nopirku trīs dažādas zilas kaklasaites, lai būtu ko izvēlēties svētku apģērbam!”
“Kā gan lai nesvinu! Es te dzīvoju jau 59 gadus! Te apprecējos, te bērni piedzima... Tā kā pilnīgi noteikti svinēsim! Kā – to jau ar sievu rīt izlemsim.

Protams, lepojos – šī ir laba valsts, un tai jau simt gadu!” saka Vasīlijs.

Igaunijas simtgades svinības sestdienas rītā jau sākušās ar karogu pacelšanu saullēktā visā valstī. Pirmā karogu pacēla Narva. Galvaspilsētā Tallinā notiks tradicionālā militārā parāde, oficiāli svētku pasākumi notiks arī daudzviet citur Igaunijā.

“Kā jūs droši vien zināt, Igaunijas simtgades svinības ilgst vairāk nekā divus gadus. Šī diena būs kulminācija. Svinību moto ir: “Dāvināsim dāvanas Igaunijai!” Un mēs ļoti ceram, ka Igaunijas iedzīvotāji šo dienu piedzīvos ar prieku un pašapziņu!” saka Igaunijas simtgades rīcības komitejas vadītājs Tomass Kiho.

Nobeigumā kāda interesanta ideja, ko ierosinājusi Igaunijas Fotogrāfu asociācija: precīzi vienos dienā ikviens igaunis aicināts uzņemt savu svētku foto un iesūtīt to kopīgai Igaunijas Neatkarības dienas fotogalerijai.

Tikmēr Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass intervijā Latvijas Radio 4 aicina ne tikai tautiešus dzimtenē, bet arī ārvalstīs svinēt valsts simtgadi. Viņš pateicās arī par labo draudzību starp Baltijas valstīm, uzsverot, cik nozīmīga mums ir neatkarība.

„Šīs ir ļoti, ļoti svarīgas dienas ne tikai Igaunijai, bet arī pārējām Baltijas valstīm. Esmu patiesi priecīgs par tik labiem draugiem Baltijas valstīs un arī tuvumā esošo Somiju.

Esmu arī ļoti lepns un domāju, ka visi Igaunijas iedzīvotāji jūtas lepni.

Un tas nav svarīgi, kur viņi dzīvo. Vai viņi dzīvo šeit, Igaunijā, vai ārvalstīs. Mēs visi svinēsim mūsu 100. jubileju. Es domāju, ka mums Baltijā neatkarība nozīmē arī ļoti daudz. Tas tāpēc, ka saprotam, cik grūti un cik negatīvi bija dzīvot okupācijas laikā,” sacīja Ratass.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt