Kultūras ziņas

Izskan festivāls "Vīnes klasika"

Kultūras ziņas

Sākušās Latvijas Jaunās mūzikas dienas

Mūzikas instruments kā dāvana valsts simtgadē

Igaunijas simtgadē skolām dāvā 2000 mūzikas instrumentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Simtgades projektam “Instruments katram bērnam” igauņi sāka gatavoties savlaicīgi, un aizvadītajos trijos gados 325 skolas visā Igaunijā tikušas pie 2000 mūzikas instrumentu.

Vecpilsētas izglītības koledža ir viena no lielākajām Igaunijas kultūrizglītības iestādēm. Tikai viens no pieciem tās atzariem ir koru skola, kurā mūziku apgūst 11 koru kolektīvi. Lielākā daļa mazo mūziķu aizvadīto nedēļas nogali pavadīja, uzstājoties kādā valsts svētku koncertā. Skolotājai Kristi no Vecpilsētas izglītības koledžas mūzikas skolas un dažiem viņas skolēniem sagadījies palikt mājās.

Šiem trim vijolniekiem ir personīgie instrumenti. Taču arī Igaunijā ir bērni, kuru vecāki nevar atļauties instrumentus iegādāties paši. “Mūsu skola tika pie jaunas alta vijoles, kontrabasa, pāris klavierēm. (..) Šobrīd instrumentus apskatīt nevar, jo tie ir vai nu mājās pie bērniem, vai arī patlaban tiek spēlēti kādā valsts svētku koncertā ārpus Tallinas,” norāda Vecpilsētas izglītības koledžas mūzikas skolas skolotāja Kristi Allasa.

Līdzīgi kā Latvijā, arī Igaunijā vecāki instrumentus par simbolisku samaksu var no skolas izīrēt. Taču to krājumi Igaunijas skolās bija neglābjami nolietojušies. “Katram bērnam, kurš vēlas spēlēt kādu instrumentu, jādod tāda iespēja. Un nav svarīgi, vai viņš ir talantīgs vai nav. (..) Praktiski tas ir fonds, kur skolas var pieteikties līdzekļiem instrumentu iegādei. Populārākais ir igauņu tradicionālā cītara, tad vijoles, saksofons, sitaminstrumenti,” klāsta projekta “Instruments katram bērnam” vadītājs Allans Tamme.

Īpašajā instrumentu iegādes programmā valsts atbalsta gan mūzikas skolas, gan vispārizglītojošās skolas, gan arī bērnudārzus, kultūras namus un jauniešu aktivitāšu centrus. “Kopumā šim projektam atvēlēti 3,5 miljoni eiro. 1,1 miljons ir valsts naudas. Pārējo sedz individuālie sponsori, pūļa finansējuma vietnē gūtie līdzekļi un pašvaldības,” saka Tamme.

Viens no projekta tālākās nākotnes nolūkiem ir saglabāt jauniešu orķestru tradīciju Igaunijā. Īpaši jāpiestrādā, lai veidotos jaunā fagotistu, obojistu, mežradznieku un kontrabasistu paaudze. Līdz nākamā gada beigām projekta rīkotāji cer iepirkt divarpus tūkstošus instrumentu. Igaunijā ir ap 100 mūzikas skolu, un par audzēkņu trūkumu tajās nesūdzas. Iespējams, arī tāpēc, ka bērniem ir iespēja izvēlēties. Mācīties klasē, kur semestra beigās jākārto eksāmeni, vai apmeklēt nodarbības savam priekam, eksāmenos nepiedaloties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti