Rīta Panorāma

Par jauno Austrijas premjeru kļūs ārlietu ministrs Šallenbergs

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Amatā stājas jaunais Igaunijas prezidents Alars Kariss

Igaunijas prezidenta amatā stājies Alars Kariss

Igaunijas prezidenta amatā pirmdien stājies Alars Kariss, kurš valsts vadītāja postenī nomainījis Kersti Kaljulaidu. Kariss jau trešdien vakarā plāno ierasties Latvijā, lai ceturtdien tiktos ar Valsts prezidentu Egilu Levitu.

Igaunijas prezidents Alars Kariss ar sievu Sirji (no labās) un aizejošā prezidente Kersti Kaljulaida ar vīru Georgi Renē Maksimovski

Pirmdien jaunais Igaunijas prezidents ar kundzi sākotnēji devās uz oficiālo rezidenci – Kadriorgas pili, bet pēc tam uz parlamenta ēku. Pulksten 15 sākās svinīgā sēde, kurā īsu uzrunu teica Kaljulaida, bet pēc tam jaunais prezidents deva zvērestu, saņēma amata regālijas un uzrunāja parlamentu.

Alars Kariss

Dzimis

1958.gada 26.martā

Izglītība

Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes absolvents

Studējis arī vairākās universitātēs Vācijā, Apvienotajā Karalistē un Nīderlandē

Karjera

2018. Igaunijas Nacionālā muzeja direktors 

2013.–2018. Igaunijas valsts kontrolieris 

2007.–2012. Tartu Universitātes rektors

2003.–2007. Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes rektors 

Apbalvojumi

2019. gadā apbalvots ar Latvijas Atzinības krustu

Cīņa ar pandēmiju kā maratons, nevis sprints

Stājoties amatā, Kariss apņēmās būt par vidutāju politiskajās ķildās un aicināja igauņus vairāk diskutēt, nevis apsaukāties. Kariss par savu galveno uzdevumu prezidenta amatā nosauca Igaunijas sabiedrības saliedēšanu.

"Es vēlos būt līdzsvarotājs un, ja nepieciešams, samierinātājs. Ceru, jūs saprotat, ka es kā cilvēks no zinātnes aprindām joprojām noskaņoju savas domas un sajūtas uz zināšanās balstītas melodijas. Tā ir ne tikai mana brīvība, bet arī mans pienākums," sacīja prezidents.

Kariss savā inaugurācijas runā pieskārās arī Covid-19 pandēmijas tēmai un atzina, ka cīņa ar pandēmiju gaidītā sprinta vietā izvērtusies par 50 km maratonu. Prezidents secina, ka cilvēki ir piekusuši no dzīves pandēmijas apstākļos, tādēļ sabiedrībā izplatās bailes un nogurums.

Kariss kā zinātnieks aicināja Igaunijas iedzīvotājus uzticēties zinātnei un vakcinēties pret Covid-19. “Ja kāds, kurš līdz šim nav gribējis vakcinēties, vaicās manu padomu, es ieteikšu pārskatīt savu nostāju, vakcinēties pašam un ieteikt to darīt arī saviem tuviniekiem.”

Latvijas Radio korespondents Uldis Ķezberis par Igaunijas prezidenta inaugurāciju

Kariss savā runā brīdināja arī par pasaules klimata pārmaiņām, kuru sekas arvien biežāk ir vērojamas arī Igaunijā, sākot no plūdiem Tartu līdz pat vētrām Veru. Prezidents uzsvēra, ka cīņā pret nelabvēlīgām klimata pārmaiņām uz spēles ir likta visas planētas nākotne.

“Tāpat kā mežu ugunsgrēku dūmi un invazīvās sugas šķērso valstu robežas, arī mūsu robežas var nebūt spējīgas apturēt imigrantu pieplūdumu, ko izraisīs vētras vai bads.”

Diskusijām nav tabu tēmu

Jaunieceltais Igaunijas prezidents vēlas, lai politiķi un iedzīvotāji sarunātos par visdažādākajiem jautājumiem, nezaudējot cieņu vienam pret otru.

"Es ceru sadzirdēt vairāk diskusiju Rīgikogu un sabiedrībā, debates, kurās iesaistītās puses aizstāv savus uzskatus un ieklausās citos. Vai tās būtu klimata pārmaiņas un zaļā revolūcija, enerģētika un nodokļu politika, budžets un mežkopība, vai Eiropas Savienības lēmumi un aizsardzības spēku attīstība.

Diskusijām nav tabu tēmu. Dogmas un politkorektums iekaļ važās domas brīvību, bez kuras nevarēs rast risinājumus, kas mūs virzīs uz priekšu,” sacīja Kariss.

Kariss arīdzan uzsvēra kultūras īpašo lomu Igaunijas sabiedrībā.

“Igaunijas kultūra ir mūsu aizsardzība pret tumsību; tā ir mūsu nacionālā identitāte. Kā teikusi rakstniece Vīvi Luika, kultūra nav ornaments vai vaļasprieks, kultūra ir nācijas dzīvības vai nāves jautājums. Kultūra ir mūsu saikne ar tautiešiem, tilts, kas palīdz šķērsot atšķirīgo viedokļu aizu. Kultūra palīdz saturēt kopā mūsu nāciju.”

Parlamenta locekļus uzrunāja arī Kaljulaida. Viņa pateicās par iespēju pildīt augsto amatu un aizstāvēt Igaunijas konstitūcijā ierakstītās vērtības

Viņa norādīja, ka Igaunijai priekšā ir sarežģītas izvēles, kas ir saistītas ar pāreju uz zaļāku saimniekošanu, pāreju uz izglītību tikai igauņu valodā un straujajām pārmaiņām pasaulē.

63 gadus vecais Kariss kļuvis par Igaunijas piekto prezidentu kopš neatkarības atjaunošanas 1991. gadā. Pirms viņa šo amatu ieņēma Lennarts Meri, Arnolds Rītels, Tomass Hendriks Ilvess un Kersti Kaljulaida.

Kariss trešdien vakarā plāno ierasties Latvijā, lai ceturtdien tiktos ar Latvijas prezidentu Egilu Levitu. Pēc tam viņš lidos uz Helsinkiem, kur tiksies ar Somijas prezidentu, vēsta ERR.ee.

KONTEKSTS:

63 gadus veco līdzšinējo Igaunijas Nacionālā muzeja direktoru Alaru Karisu parlaments valsts prezidenta amatā ievēlēja 31. augustā. Viņš absolvējis Igaunijas Dabaszinātņu universitāti un pēc specialitātes ir biologs.

Savas karjeras laikā viņš bijis vairāku universitāšu rektors un Igaunijas valsts kontrolieris. Kā savas galvenās darba  prioritātes prezidenta amatā viņš minējis izglītību, zinātni un inovācijas. Savu pirmo darba vizīti Kariss aizvadīs Latvijā, un tā notiks 14. oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt