Igaunijas premjers iztur neuzticības balsojumu parlamentā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass piektdien, 30. augustā, pēc četru stundu ilgām debatēm izturēja neuzticības balsojumu parlamentā. Lai izteiktu neuzticību premjeram, bija nepieciešama vismaz 51 balss, taču par to nobalsoja vien 40 deputāti. Balsojumu bija ierosinājusi opozīcijā esošā Reformu partija. Valdības krīze saistīta ar skandālu saistībā ar nacionālistiskās partijas "EKRE" līdera un iekšlietu ministra Marta Helmes mēģinājumu atlaist Policijas un robežapsardzes pārvaldes ģenerāldirektoru Elmaru Vaheru.

Lai lemtu par neuzticības izteikšanu premjeram Ratasam, pēc 44 opozīcijas deputātu lūguma šorīt tika sasaukta Igaunijas parlamenta ārkārtas sēde, un jau pirms balsojuma pie ēkas pulcējās aptuveni 100 premjera atbalstītāju.

Lai Ratasam izteiktu neuzticību, bija nepieciešama vismaz 51 balss. Jau pirms balsojuma bija skaidrs, ka opozīcijā esošajai Reformu partijai un sociāldemokrātiem ir mazas iespējas panākt vēlamo rezultātu, jo valdības koalīcijas partijām ir 55 deputātu mandāti.

Pirms balsojuma Ratass vairāk nekā trīs stundas atbildēja uz deputātu jautājumiem. Reformu partija, kas rosinājusi neuzticības izteikšanu, Ratasam pārmeta to, ka viņš nav spējis izveidot valdību, kas strādātu Igaunijas nākotnei.

Pēc opozīcijas domām, Ratasa valdība no pirmās dienas ir uzbrukusi dažādām sabiedrības grupām un šķeļ sabiedrību.

Koalīcijā ietilpstošās nacionālistiskās "EKRE" partijas politiķi nereti pauduši skandalozus izteikumus, citstarp vēršoties pret medijiem, ginekologiem, tiesnešiem, politiķiem.

Lai gan Ratass ir centies mazināt "EKRE" pārstāvju izteikumu un rīcības ietekmi un nozīmi, viņš tiek kritizēts par pārāk pielaidīgu attieksmi un bailēm ar asākiem izteikumiem sagraut koalīciju, kuras izveidošana nebija viegla.

KONTEKSTS:

Igaunijā marta sākumā notikušajās parlamenta vēlēšanās uzvarēja Kajas Kallasas vadītā liberāli noskaņotā Reformu partija, taču drīz tika izslēgta no iespējas veidot koalīciju, centristiem dodot priekšroku sākt sarunas par valdības izveidi ar nacionālkonservatīvajām partijām.

Ratasa jaunā valdība oficiāli darbu sāka 29. aprīlī – nepilnus divus mēnešus pēc martā notikušajām parlamenta vēlēšanām. Līdzīgi kā Ratasa iepriekšējā valdībā, koalīcijā ir trīs partijas – viņa vadītā Centra partija, nacionālkonservatīvā partija "Tēvzeme", bet kā trešā ir pretrunīgi vērtētā, nacionālistiski noskaņotā Igaunijas Konservatīvā tautas partija jeb ''EKRE'', kas koalīcijā nomainījusi sociāldemokrātus.

Iepriekš daudzi kritizēja "EKRE" populistu iesaisti valdībā, un nepilnu četru mēnešu valdībai bijis vairākkārt jātaisnojas par "EKRE" ministru un citu partijas biedru izteikumiem un rīcību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti