Igaunijas premjere: Vakcinācijas pretinieki tikai attālina ierobežojumu atcelšanas brīdi

Igaunijas valdības vadītāja Kaja Kallasa pirmdien uzrunā parlamenta deputātiem uzsvēra, ka pašpasludinātie “brīvības cīnītāji”, kas aģitē pret Covid-19 ierobežojumiem un iedzīvotāju vakcināciju, tikai attālina brīdi, kad sabiedrība varēs atgriezties pie normālas dzīves.

Atsevišķus parlamenta deputātus, kas apšauba, vai slimnīcas tiešām ir pārpildītas ar Covid-19 pacientiem, Kallasa aicināja doties “ekskursijā” uz Covid-19 pacientu ārstēšanas nodaļām, lai deputāti paši savām acīm redzētu, ko nozīmē cīnīties ar elpas trūkumu.

Pamattiesības nav absolūtas

“Daži politiķi ciestsirdīgi apgalvo: lai nosargātu mūsu brīvības, dažiem cilvēkiem būs jāmirst. Es tam nevaru piekrist. Tas ir ārkārtīgi cinisks uzskats, kas normalizē gados vecāku cilvēku nāvi. Neviens nav nemirstīgs, bet cilvēkiem nav jāmirst mokpilnā nāvē ar koronavīrusu. Un diemžēl Covid-19 arīdzan apdraud citu cilvēku veselību un dzīvību.”

Kallasa norāda, ka Igaunijas konstitūcijā minētās cilvēku pamattiesības nav absolūtas. “Pamattiesības drīkst ierobežot, ja tas nepieciešams, lai aizsargātu citus un novērstu infekcijas slimības izplatīšanos, kā tas notiek pašlaik,” spriež Igaunijas premjere.

Kallasa arīdzan uzskata, ka nākas ierobežot nevakcinēto cilvēku tiesības, jo viņi rada paaugstinātu slimības izplatīšanas risku. Premjere norāda, ka Igaunijā nav vakcinēta trešdaļa iedzīvotāju, bet nevakcinētie veido divas trešdaļas slimnīcās nonākušo Covid-19 pacientu.

Igaunijas galvaspilsētā Tallinā sestdien notika protesta akcija pret vakcināciju un karantīnas ierobežojumiem. Tajā piedalījās tūkstošiem cilvēku.

Apturēta plānveida medicīniskā aprūpe

No pirmdienas Igaunijā stājušās spēkā jaunas prasības, kas stingrākus padara noteikumus par obligātu masku valkāšanu iekštelpās, kā arī precizē sejas maskas definīciju. Proti, ka šalles, balaklavas, lakatiņi un citi apģērba gabali nevar tikt uzskatīt par sejas masku.

Tāpat ar pirmdienu ierobežotas nevakcinēto iespējas apmeklēt tādus pasākumus kā sporta sacensības, koncerti, teātra izrādes, kā arī baudīt maltīti iekštelpās sabiedriskās ēdināšanas vietās. Tam būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts, bet pirms tam šos pasākumus varēja apmeklēt arī ar negatīvu Covid-19 testu.

Igaunijas slimnīcās arvien pieaug Covid pacientu skaits, kas tuvojas noslodzes kritiskajam slieksnim. Tādēļ no pirmdienas apturēta plānveida medicīniskā aprūpe. Mērķis ir atbrīvot gultasvietas Covid-19 slimniekiem, no kuriem lielākā daļa ir nevakcinēti.

Igaunijas slimnīcu kapacitāte ir aptuveni 600 Covid-19 pacientu. Pirmdienas jaunākie dati liecina, ka šī kritiskā robeža tuvojas – patlaban slimnīcās atrodas 516 ar Covid-19 saslimušo.

Arī Igaunijā ir vieni no straujākajiem koronavīrusa izplatības rādītājiem Eiropas Savienībā, un Veselības pārvalde prognozē, ka novembrī situācija vēl pasliktināsies.

Pēdējais laiks ieviest lokdaunu

Tādēļ slimnīcas apturējušas plānveida medicīnas aprūpi, lai uz laiku varētu atbrīvot gultasvietas Covid-19 pacientiem.

“Skaidri redzam, ka intensīvajā terapijā lielais vairākums ir nevakcinēti pacienti. Ja mums būtu jātiek galā tikai ar vakcinēto cilvēku gadījumiem – vakcīna nav 100% aizsardzība –, tad mums būtu normāls darba ritms, mēs varētu aprūpēt pacientus normālā rutīnā,” vēsta Tartu Universitātes slimnīcas krīzes komisijas vadītājs Joels Starkopfs.

Slimnīcās gan norāda – lai arī ir iespējams nodrošināt vairāk gultu, problēma joprojām ir medicīnas aprūpes darbinieku trūkums. Mediķi aicina Igaunijas valdību ieviest stingrākus ierobežojumus, lai apturētu vīrusa izplatības pieaugošo līkni.

“Skatoties uz šīm līknēm, es teiktu, ka ir pēdējais laiks ieviest lokdaunu, jo gadījumi, kurus mēs šodien diagnosticējam, pēc divām nedēļām pārvērtīsies hospitalizācijā,” secina Starkopfs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt