Igaunijas politiķi DP darbinieka Kohvera tiesas prāvu Krievijā dēvē par farsu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Igauņu politiķi tiesas prāvu par Krievijas aizturētā Igaunijas Drošības policijas (DP) darbinieku Estonu Kohveru, kas otrdien sākās Pleskavā, nodēvējuši par farsu, kam nav saistības ar taisnīgu tiesu. Maskava Kohveru apsūdz par spiegošanu un nelegālu robežas šķērsošanu. Igaunija savukārt apsūdz Krieviju, ka tā Kohveru nolaupīja, kad viņš atradās Igaunijas robežas pusē.

Otrdien sēde Pleskavas apgabaltiesā notika aiz slēgtām durvīm, kaut žurnālistiem, kas bija ieradušies, ļāva uz brīdi ienākt zālē. Igauņu sabiedriskās raidsabiedrības ERR korespondents ziņoja, ka Kohvers bija „salīdzinoši labā formā”. Sēde ilga vairāk par stundu, un tika nolemts, ka process turpināsies nākamajā pirmdien.

Par izvirzītajām apsūdzībām Kohveram draud 20 gadu cietumsods.

Prāvai notiekot aiz slēgtām durvīm, Igaunijas konsulam Maskavā sēdes nav atļauts apmeklēt. Tomēr Krievijas valsts nozīmētais Kohvera advokāts Jevgeņijs Aksjonovs paziņoja, ka konsuls varēs lūgt tiesas atļauju tikties ar Kohveru ieslodzījuma vietā.

Saskaņā ar Aksjonova teikto, viņš cer apstrīdēt apsūdzības punktu, kas attiecas uz ieroča kontrabandu, jo tas bija Kohvera dienesta ierocis, ko viņš negrasījās kādam atdot, vēsta igauņu interneta portāls „delfi.ee”. Šī portāla žurnālistam kameras priekšā Aksjonovs izklāstīja vēl atsevišķas detaļas par Estona Kohvera tiesas procesu Pleskavā: „Viņu atveda vakar, ielika izolatorā numur 1. Viņš nodeva dažus lūgumus [Igaunijas] vēstniecības pārstāvim attiecībā uz uzturu un nelielām saimnieciskām lietām. Tiesnese šodien apmierināja lūgumu par telefonsarunu organizēšanu ar ģimeni, tādēļ Kohvers tuvākajās dienās varēs sarunāties ar tuviniekiem.”

Igaunija norāda, ka dara visu, lai panāktu Kohvera atbrīvošanu. Igaunijas tieslietu ministrs Urmass Reinsalu sarunā ar laikrakstu „Postimees” attiecās komentēt jautājumu par to, vai viens no risinājumiem varētu būt ieslodzīto apmaiņa, bet norādīja, ka ir vairāki teorētiski varianti: „Ja mēs ņemam vērā Estona Kohvera intereses, ka iespējamie tālākie risinājumi var tikt analizēti, es vairāk komentāru nesniegšu. Dažādi risinājumi vismaz teorētiski ir uz galda.”

Igaunijas ārlietu ministre Keita Pentusa-Rozimannusa paziņoja, ka notiekošajam nav nekādas saistības ar taisnīgu tiesu. Ar līdzīgu viedokli klajā nāca arī Igaunijas bijušais ārlietu ministrs, tagad Eiropas Parlamenta deputāts Urmas Paets. Viņš tiesas prāvu nosauca par farsu un starptautisko tiesību pārkāpumu, paziņojot, ka tā ir Krievijas drošības dienestu propagandas aktivitāte.

Paziņojumu otrdien izplatīja arī ASV vēstniecība Tallinā. Tajā teikts, ka Savienotās Valstis „ir nopietni satrauktas par notikumu attīstību Estona Kohvera lietā, un aicina Krieviju nekavējoties” viņu atbrīvot.

Pēc vairāku Eiropas Parlamenta deputātu aicinājuma, Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni maijā apliecināja, ka turpina pieprasīt tūlītēju Kohvera atbrīvošanu un drošu nogādāšanu Igaunijā.

Vēstīts, ka saskaņā ar Igaunijas Drošības policijas versiju, Kohveru nolaupīja 9.septembrī netālu no robežas ar Krieviju un aizveda viņu uz kaimiņvalsti. Igaunijas drošības dienests skaidroja, ka Kohvers netālu no robežas pildīja pienākumus, īstenojot operāciju, kas saistīta ar kontrabandas lietas izmeklēšanu.

Savukārt Krievijas Federālais drošības dienests apgalvo, ka Kohvers aizturēts Krievijas teritorijā, Pleskavas apgabalā, kad īstenoja aģentūras operāciju. Viņam līdzi esot bijusi pistole, skaidra nauda – 5000 eiro, speciāla tehnika slēptiem audioierakstiem un “izlūkošanas  rakstura materiāli”. Nākamajā dienā Kohvers nogādāts uz Maskavu, kur aizvien atrodas Lefortovas cietumā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti