Igaunijas eksperts: Taisīt Covid-19 testus visiem ir bezjēdzīgi, jākoncentrējas uz riska grupām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Igaunijas valdības zinātniskās padomes vadītājs Toivo Maimetss atzinis, ka pie tagadējā Covid-19 izplatības līmeņa vairs nav jēgas taisīt PĶR testus visiem, svarīgāk būtu koncentrēties uz riska grupu aizsardzību.

Igaunijas televīzijas ETV raidījumā uz jautājumu, kā rīkoties situācijā, kad jau gandrīz puse veikto polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testu ir pozitīvi, Maimetss atbildēja: “Mēs vairs nevaram tā turpināt, un patiesībā arī nav jēgas.”

Piemēram, aizvadītās diennakts laikā Igaunijā veikti 12 869 testi, no kuriem 5845 jeb 45,4% bija pozitīvi.

 

Lielākā daļa inficēto ir asimptomātiski

“Kā liecina profesores Rutas Kaldas pētījums, ap 60% inficēto nav nekādu simptomu. Tas nozīmē, ka cilvēki staigā apkārt, viņiem ir normāla pašsajūta, bet patiesībā arī viņi ir inficēti un pārnēsā vīrusu. ASV dati rāda, ka šādu cilvēku īpatsvars varētu būt pat līdz 80%,” norāda Maimetss.

“Tādēļ domāju, ka mums vajadzētu pārskatīt visu testēšanas sistēmu, kas bija izveidota pavisam citam vīrusam un citai situācijai.

Līdz šim mēs lielu uzmanību esam pievērsuši tādam rādītājam kā diennakts laikā atklātais inficēto skaits. Taču tagad vairāk būtu jāskatās uz riska grupām: cilvēkiem vecumā virs 60 gadiem, cilvēkiem ar citām slimībām, imūnsistēmas problēmām.”

Igaunijas slimnīcās ir vieta ap 750 kovida pacientu ārstēšanai, bet pašlaik aizpildīta mazāk nekā puse vietu, slimnīcās ārstējas ap 300 kovida pacientu, ziņo ERR.ee.

Pret omikronu nedrīkst izturēties vieglprātīgi

Maimetss spriež, ka agri vai vēlu ar koronavīrusu nāksies saskarties visiem, tādēļ ir svarīgi vakcinēties, lai iegūtu aizsardzību pret Covid-19.

Igaunijā pret Covid-19 pilnībā ir vakcinēti 62% iedzīvotāju. Pēdējā laikā sarucis balstvakcinācijas temps. Maimetss domā, ka daļai cilvēku izveidojies kļūdains priekšstats par Covid-19 vīrusa omikrona paveidu kā ne pārāk bīstamu slimību.

“Cilvēki domā, ka omikrons ir parasts vīruss ar iesnām un klepu, ko varēs viegli pārslimot, pēc tam būs antivielas un viss kārtībā.

Taču arī tad, ja risks nonākt slimnīcā ar omikronu ir trīsreiz mazāks nekā ar delta paveidu, tas nav 30 vai 300 reižu mazāks. Ja pie 5100 inficēto dienā mums slimnīcā nonāk 1%, tas nozīmē 51 jaunu pacientu katru dienu. Omikrons nav parasta slimība ar iesnām un klepu; tas var beigties ļoti bēdīgi,” brīdina Maimetss.

Aicina gatavoties Covid-19 sertifikātu atcelšanai

Igaunijas valdošās koalīcijas sastāvā esošās Centra partijas līderis Jiri Ratass tikmēr paziņojis, ka vajadzētu sākt domāt par Covid-19 sertifikātu atcelšanu valsts iekšienē, lai šis dokuments paliktu tikai ceļošanas vajadzībām.

Pēc viņa domām, Covid-19 sertifikātu ieviešana savulaik bija pareizs solis, bet tagad šī sistēma esot sevi izsmēlusi.

“Nepieciešams apvienot cilvēkus, sabiedrību. Jārada priekšnoteikumi, lai visi cilvēki varētu piedalīties darba un privātā dzīvē. Nepieciešams atgriezt sabiedrībā tos cilvēkus, kas dažādu iemeslu dēļ palikuši malā, nebija vakcinēti, lai arī viņi varētu pilnvērtīgi piedalīties sabiedrības dzīvē,” uzskata Ratass.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti