Igaunijas ārste: Ibuprofēns ir bīstamāks par jebkuru vakcīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Igaunijā populārā ģimenes ārste Karmena Jollere, cenšoties mazināt igauņu bažas par vakcinēšanos pret Covid-19, intervijā Igaunijas televīzijai uzsvērusi, ka Covid-19 vakcīnām ir mazāk blakņu nekā daudziem medikamentiem, ko cilvēki lieto ikdienā.

Jollere ir sabiedrībā augstu vērtēta ārste, 2017. gadā viņa tika atzīta par labāko ārsti Igaunijā, un bieži tiek aicināta izteikties par medicīnas jautājumiem televīzijā un presē.

Baidās pārvērsties par reptiļiem

Vaicāta par viņas pacientu bažām saistībā ar Covid-19 vakcīnām, Jollere atbildēja: “Daži baidās, ka pārvērtīsies par reptiļiem vai ko tamlīdzīgu. Citi baidās no blaknēm. Daži domā, ka vakcīnas ir bīstamas. Vispār interesanti, ka ap vakcīnām ir radīts tāds kā bīstamības oreols.”

Jollere uzsver, ka Covid-19 vakcīnām ir mazāk blakņu nekā daudziem bezrecepšu medikamentiem, ko cilvēki gadiem ilgi lieto ikdienā.

“Ja salīdzina vakcīnu blaknes ar blaknēm, piemēram, ibuprofēnam, ko visi pērk un mierīgi lieto, tiklīdz iesāpas galva, tās ir nesalīdzināmas lietas. Pilnīgi atšķirīgs līmenis gan biežuma, gan bīstamības ziņā. Ibuprofēns neapšaubāmi ir bīstamāks par jebkuru vakcīnu,” secina ģimenes ārste.

Ibuprofēns

Ibuprofēns lielākoties Eiropas Savienībā reģistrēts kā pretsāpju līdzeklis un dažās valstīs – arī kā pretdrudža līdzeklis. Tas ir plaši pieejams kā bezrecepšu un recepšu zāles. Atkarībā no simptomiem tiek izmantots drudža un/vai sāpju, piemēram, galvassāpju, gripas, zobu sāpju ārstēšanai pieaugušajiem un bērniem. Ibuprofēns tiek parakstīts arī artrīta un reimatisku slimību ārstēšanai. Aptiekās pieejams ar zīmoliem "Ibumetin", "Nurofen", "Ibumax" u.c.

Dabiska imūnsistēmas reakcija

Jollere ievērojusi, ka pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas daļai pacientu ir slikta pašsajūta, galvassāpes, paaugstināta temperatūra, muskuļu sāpes. Šīs blaknes biežāk raksturīgas jauniem cilvēkiem, jo viņu imūnsistēma spēcīgāk reaģē uz vakcīnas ievadīšanu.

“Kad cilvēks saņem vakcīnu, mūsu imūnsistēma redz, ka organismā parādījies svešinieks un metas tam virsū. Līdzīga reakcija ir arī uz vīrusiem un baktērijām. Pēc kāda laika imūnsistēma saprot, ka tai nedraud briesmas, un blaknes pāriet. Parasti tas notiek dienas vai dažu dienu laikā,” stāsta Jollere.

Ģimenes ārste stāsta, ka viņas pacientiem ir dažādas vēlmes attiecībā uz Covid-19 vakcīnas veidu: daži gribētu vakcināties ar “Pfizer”, krievvalodīgie pacienti dotu priekšroku “Sputņik V”, citiem ir iebildumi pret “AstraZeneca”.

Taču ģimenes ārstam nav izvēles, jo pacientu vakcinācijai jāizmanto tās vakcīnas, kas ir piegādātas. Vakcīnu deficīts ir arī Igaunijā; šobrīd ir sapotēti ap 114 000 no 1,3 miljoniem valsts iedzīvotāju.

Igaunijā ceturtdien stājās spēkā daudz stingrāki ierobežojumi, kuru mērķis ir samazināt Covid-19 izplatīšanos. Pašlaik koronavīrusa izplatības līmenis Igaunijā ir otrs augstākais Eiropas Savienībā: 14 dienu kumulatīvais Covid-19 inficēšanās gadījumus skaits ir 1453 uz 100 000 iedzīvotāju.

Aizvadītās diennakts laikā Igaunijā reģistrēti 1957 inficēšanās gadījumi, deviņi cilvēki ir miruši, ziņo ERR.ee.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti