Dienas notikumu apskats

Grieķijas premjers Aleksis Ciprs aicina mazināt Vācijas ietekmi ES

Dienas notikumu apskats

Plāno konsultācijas par spēku apvienošanu pašvaldību vēlēšanās Rīgā

Igaunijas ārlietu ministre pamet amatu, lai startētu prezidenta vēlēšanās

Igaunijas ārlietu ministre pametīs amatu un startēs prezidenta vēlēšanās

Igaunijā par vēlmi atkāpties no ministra amata, lai pilnvērtīgāk iesaistītos cīņā par Igaunijas prezidenta portfeli, paziņojusi viena no sabiedrībā populārākajām politiķēm – ārlietu ministre Marina Kaljuranda. 

54 gadus vecā bezpartejiska diplomāte, bijusī Igaunijas vēstniece Krievijā un ASV, preses konferencē  paziņoja, ka viņas atbalstītāju vidū ir gan vietējo vēlēšanu apvienību, gan visu lielāko partiju pārstāvji. Sabiedriskās domas aptaujas liecinājušas, ka starp iespējamajiem kandidātiem viņa ir populārākā iedzīvotāju vidū.

„Katram ir savs redzējums par valsti un prezidentu. Es uzskatu, ka prezidents ir tas, ka vieno cilvēkus, dod viņiem pārliecību, pārstāv valsti un tautu, un līdzsvaro valsts institūcijas. Prezidentam ir jāieklausās tajos, kuru balsis nav tik skaļi dzirdamas. Mēs dzīvojam sarežģītos laikos, un Igaunijai ir vajadzīgs prezidents, kas nebaidās no atbildības un nebēg no problēmām,” sacīja ministre.

“Pārfrāzējot – es esmu stāvējusi un stāvēšu kā klints par Igauniju,” uzsvēra Kaljuranda.

Piesakot savu kandidatūru, līdzšinējā ārlietu ministre pieskārās arī jautājumam par krievvalodīgo minoritāti.

Viņas māte ir krieviete, un Kaljrunda paziņoja, ka, būdama prezidente, vienos tautu.

„Kāds ir mans pluss? Es ar viņiem varu sarunāties dzimtajā valodā, tāpat kā ar jums igauņu valodā un ar angļu valodā runājošajiem angļu valodā. Ir svarīgi, ka viņi jūtas piederīgi Igaunijai. Esmu jau dzirdējusi, ka daudziem esmu savs cilvēks. Viņi man ir jautājuši – vai patiešām iemācoties igauņu valodu var kļūt par ārlietu ministru? Un es atbildu, ka jā, tā tas ir,”  uzsvēra ministre. 

Viņa piektdien, 9.septembrī, par to informējusi premjerministru Tāvi Reivasu.  

Premjerministrs par šo lēmumu nav sajūsmā, norādot, ka līdz ar to no Reformu partijas tiek virzīti divi kandidāti un tas samazina izredzes gan Kaljurandai, gan otram kandidātam - partijas goda priekšsēdētājam Sīmam Kallasam.

Igaunijas premjers norādīja, ka lūdzis Kaljurandai apdomāt savu lēmumu, un uzreiz nesteidzās nogādāt prezidentam Ilvesam ārlietu ministres atlūgumu. Viņš piedāvājis Kaljurandai paņemt atvaļinājumu, nepametot amatu, lai neievēlēšanas gadījumā viņa varētu darbu turpināt, taču viņa tam nav piekritusi. 

Reivass cer, ka nedēļas laikā izdosies atrast un apstiprināt jaunu valsts ārlietu ministru. 

Kaljurandu  no amata atbrīvos tikai tad, kad būs atrasts jauns ministrs.

Pats Kallas paziņoja, ka Kaljurandas lēmums nozīmē tikai to, ka cīņa vēlēšanās septembra nogalē būs sīva. Bez Kallasa un Kaljurandas vēl viena redzama pretendente uz prezidentes amatu ir Tallinā valdošās, bet parlamentā opozīcijā esošās Centra partijas nominētā Mailisa Repsa.

Igaunijas parlamentam visos trijos balsojumos neizdevās ievēlēt prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa pēcteci, jo nevienam no kandidātiem neizdevās iegūt nepieciešamās divas trešdaļas deputātu balsu.

Tāpēc drīzumā tiks sasaukta elektoru kolēģija, kurā balsojumā piedalīsies arī pašvaldību pārstāvji un gaidāma plašāka kandidātu politiskā kampaņa.

Latvijas  Radio raidījumā "Aktuālā intervija" par prezidenta vēlēšanu gaitu Igaunijā saruna ar Latvijas Radio Ārzemju ziņu korespondentu Gintu Amoliņu:
 


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt