Igaunijā valdības krīze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Igaunijas iekšlietu ministra un konservatīvās "EKRE" partijas politiķa Marta Helmes centieni atlaist Policijas pārvaldes priekšnieku izraisījuši krīzi Igaunijas valdībā. Nedz valdības vadītājs Jiri Ratass, nedz arī prezidente Kersti Kaljulaida neuzskata šādu plānu par adekvātu. Kaljulaida pat teikusi, ka šādam ministram nav vietas valdībā. Tikmēr opozīcijā esošā "Reformu partija" rosina neuzticības balsojumu visai valdībai.

Igaunijas policijas pārvaldes priekšnieks Elmars Vahers nonācis "EKRE" partijas kritikas krustugunīs, jo publiski izpaudis Iekšlietu ministrijas plānus samazināt policijas budžetu un līdz ar to arī atlaist vairāk nekā simt darbinieku. Gan iekšlietu ministrs Marts Helme, gan viņa dēls finanšu ministrs Martins Helme apsūdzējuši Vaheru melu izplatīšanā un centienos manipulēt ar sabiedrības viedokli.

Tāpēc viņi gribējuši Vaheru atlaist un draudējuši pat ar disciplinārlietu. Vahers teica, ka viņam piedāvāts parakstīt jau sagatavotu demisijas rakstu, ko viņš atteicies darīt. Pēc tam viņam parādīta pavēle par viņa atbrīvošanu, taču tai nav bijis juridiska pamata, jo atlaist viņu var tikai valdība. Policijas pārvalde vēlāk apliecināja, ka Vahers var turpināt darbu un discplinārlieta nav ierosināta. Atbalstu viņam izteica arī Policijas darbinieku arodbiedrība, kas uzskata abu ministru rīcību par neētisku. Arī premjers pauda Vaheram uzticību. Savukārt Kaljulaida gājusi pat tālāk, sakot, ka šādam ministram nav vietas valdībā.

"Mana nostāja ir ļoti vienkārša - ministram ir jāpakļaujas likumiem, bet, ja ministrs tiem nepakļaujas, viņš vēršas pret tiesisku valsti. Manuprāt, tas bija nopietns mēģinājums iestūrēt valsti grāvī. Par laimi, aizvadītā nedēļa apliecināja, ka Igaunijas tiesību sistēma, mūsu institūcijas un demokrātija darbojas un šādi mēģinājumi cietīs neveiksmi. Bet pat šādi mēģinājumi nav pieņemami, un ministram, kas spēris tādus soļus, valdībā nav vietas, bet Igaunijā šādus lēmumus pieņem valdība un parlaments," norādījusi prezidente Kersti Kaljulaida.

Neskatoties uz to, ka Ratass neļāva atlaist Vaheru, Igaunijas laikraksti vēsta, ka Ratass bijis pārāk piekāpīgs pret "EKRE" un nav pietiekami nopietni reaģējis pret ministru rīcību. Daudzi bijušie iekšlietu ministri pieprasījuši Helmes atlaišanu. Neapmierinātību ar notiekošo paudusi arī opozīcijā esošā "Reformu partija", sakot, ka vai nu Ratasam jāatlaiž abi "EKRE" ministri, vai valdībai jāatkāpjas. "Reformu partija" tāpēc Ratasa valdībai ierosinājusi neuzticības balsojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti