Panorāma

Lielbritānija gatavosies cietajam "Brexit"

Panorāma

Pētnieki brīdina par datoratkarības saasināšanos

Covid-19: Igaunijā konstatēts atkārtotas inficēšanās gadījums

Igaunijā konstatēts atkārtotas inficēšanās gadījums ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Igaunijā apstiprināts atkārtotas inficēšanās gadījums ar jauno koronavīrusu. Inficēšanās notikusi ar sešu mēnešu starpību. Piektdien pirmo šādu gadījumu apstiprināja Zviedrija. Līdzīgi ziņojumi jau iepriekš bijuši no vairākām vietām – Honkongas, Nīderlandes un Beļģijas. Cīņā pret Covid-19 viens no aktuālākajiem jautājumiem ir, vai pēc inficēšanās ar jauno koronavīrusu var saslimt atkārtoti, cik ilgi saglabājas un cik noturīga ir imunitāte. 

Igaunijā ir viens Covid-19 pacients, kurš ar jauno koronavīrusu inficējies atkārtoti, apstiprinājis ziemeļu kaimiņvalsts Veselības departaments. Personai pirmo reizi pozitīvs Covid-19 testa rezultāts bija marta beigās, bet pusgadu vēlāk – septembrī – viņam inficēšanās apstiprināta atkal.

“Igaunijā, Eiropā un visā pasaulē ir reģistrēti atsevišķi gadījumi, parādot, ka tas ir iespējams. Tas ir arī loģiski. Ja paskatāmies uz citiem koronvīrusiem, imunitāte ilgst trīs līdz sešus mēnešus. Šī pati loģika attiecas arī uz jauno koronavīrusu,” stāstīja Igaunijas Veselības departamenta ģenerāldirektora vietniece Mari Anna Herma.

Piektdien arī Zviedrija apstiprināja pirmo reinfekcijas gadījumu – kāda 53 gadus veca sieviete ar atšķirīgiem vīrusa celmiem inficējusies vispirms maijā, tad atkal augustā.  

Šonedēļ publicētā akadēmiskā žurnāla “Lancet” pētījumā aprakstīts arī pirmais ASV zināmais gadījums atkārtotas inficēšanas gadījums. 25 gadus vecam vīrietim aprīlī bija pozitīvs tests, viņš atveseļojās, maijā tests bija negatīvs. Bet simptomi parādījās atkal, un jūnija sākumā viņam saslimšanu apstiprināja otro reizi, ar smagāku slimības gaitu.

Par atkārtotas inficēšanās gadījumu jau augustā ziņoja Nīderlande, taču tur simptomi neesot bijuši smagāki kā pirmajā reizē. Līdzīgi arī Beļģijas gadījumā, par ko paziņoja ap to pašu laiku.

“Sieviete atkārtoti inficējās trīs mēnešus pēc pirmās reizes. Pirmo reizi marta otrajā nedēļā un otro reizi jūnijā,” pastāstīja beļģu virusologs Marks van Ransts.

Augustā arī Honkongas zinātnieki ziņoja par atkārtotas inficēšanās gadījumu ar vairāk nekā četru mēnešu starpību, un katrā no gadījumiem tie bijuši dažādi vīrusa celmi. Pasaules Veselības organizācija toreiz aicināja neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus.

“Svarīgi atzīmēt, ka šie skaitļi ir ļoti mazi. Šis ir viens dokumentēts gadījums no vairāk nekā 23 miljoniem. Droši vien redzēsim citus dokumentētus gadījumus,” augusta beigās teica Pasaules Veselības organizācijas pārstāve Margarēta Herisa.

Kaut pagājuši jau vairāki mēneši, joprojām esam pandēmijas sākumā, pētījumi turpinās un jautājumu vēl ir daudz. Bet daudzās valstīs atkal strauji pieaugot Covid-19 izplatībai, dažas atbildes varētu kļūt skaidrākas.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti