Igaunijā jaunais medijs krievu valodā sāks darbu septembra beigās

Jauna medija izveidošana, lai pretotos Kremļa arvien sīvākajai propagandai un informatīvajam spiedienam, ko īsteno varas kontrolētie mediji un, kas sasniedz plašu krievvalodīgo auditoriju arī Eiropas Savienības (ES) teritorijā, ir viens no Briseles dienas kārtības aktuālākajiem jautājumiem. Par to vēl aizvadītajā nedēļā, tiekoties Briselē, runāja ES valstu vadītāji. Jau ir izveidota starptautiska ekspertu grupa, kas izvērtē šāda medija nepieciešamību.

Jau vairāk nekā pusgadu runā arī par vienota krievu valodas televīzijas kanāla izveidošanu Baltijas valstīs, taču pagaidām bez liela progresa. Igaunija gan negaida kopīgus lēmumu un šobrīd jau aktīvi darbojas, lai rudenī sāktu raidīt televīzijas kanāls ERR krievu valodā.

Topošā kanāla galvenā redaktore Darja Sāra Igaunijas Radio 4 atzina, ka kanālu veidos visa sabiedrība.

„Šis ir sabiedrisks kanāls, kas nozīmē, ka mēs visi esam tā saimnieki, un vēl bez tiesībām skatīties kanāla piedāvājumu, programmas, mums ir arī tāds svēts īpašnieka pienākums kā aktīvi piedalīties tā veidošanā,” saka Sāra. „Mana loma ir vadīt un radīt šos apstākļus iespējai aktīvi iesaistīties un veidot programmu saturu. Kanāls būs multimediāls, tas nozīmē, ka mūsu uzdevums būs radīt jaunus formātus arī radio. Tādēļ aktīvi sadarbosimies ar Radio 4, ar portāliem un aktīvi strādāsim arī sociālajos medijos, lai kanāla saturs sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju, pusaudžus ieskaitot,” norāda topošā kanāla galvenā redaktore.

„Es uzskatu, ka visas diskusijas, kas tagad notiek, ir pamatotas, jo ir svarīgi arī tas, ka mēs šo ieceri apspriežam un negaidām, ka kāds šo kanālu radīs priekš mums, bet gan mēs to veidosim paši un kopā,” klāsta Sāra. „Ir normāli, ka sākot kādu jaunu lietu, ir neziņas brīdis, bet, lai to pārvarētu, ir jāsper pirmie soļi. Oficiāli ir pateikts, ka kanāls ēterā sāks skanēt 28. septembrī, taču jau aktīvi darboties un piesaistīt cilvēkus tas sāks šajā pavasarī. Maija beigās norisināsies forums par multimediālajiem formātiem, kurā varēs piedalīties absolūti visi, kam ir idejas – par televīzijas pārraidēm, piemēram, par informācijas pasniegšanas veidu, lai tā būtu labāk saprotama, sasniedzama, ņemot vērā tās tehnoloģiskās iespējas, kas ir mūsu rīcībā,” viņa atzīmē.

Sāra akcentē, ka jaunā medija mērķis nav konkurēt ar jau pastāvošajiem medijiem. Nolūks ir atrast savu ceļu.

„Šajos forumos, kur, starp citu, 48 stundu laikā tiek izveidots kāds multimediāla produkta pilotprojekts, piedalīsies mentori, tieši šīs jomas speciālisti, profesionāli žurnālisti un tā tālāk. Tādēļ tā vietā, lai domātu par briesmām, mums jau tagad vajadzētu savu enerģiju ievirzīt pozitīvās sliedēs un domāt labu – lūk ir tāda iespēja, kā es varētu tajā piedalīties, kā sniegt savu ieguldījumu, īstenot savas idejas.

Pēc būtības šo kanālu vajag uzskatīt par iespēju, nevis domāt, kā mēs konkurēsim ar kanāliem, kam ir vairāk naudas, cilvēku resursu, pieredzes. Ar tiem mums nevajag konkurēt, mums vienkārši pašiem jāatrod savs ceļš. Un šis ceļš ir mūsu resurss – cilvēki,” stāsta Sāra.

Turklāt kanāls arī tieksies izglītot medijos strādājošos. „Kanāla paspārnē izveidosim arī televīzijas un radio pārraižu skolu, kurā vēl bez kursiem un mācībām speciālistiem varēs mācīties absolūti visi, kuri vien to vēlēsies – apmeklēt interesantas lekcijas, seminārus, satikt citus cilvēkus. Manā skatījumā šajā kanālā pulsēs dzīve. Tas nebūs tikai medijs, kas pārraida ziņas un dod iespēju diskusijām, lai gan, arī tas, protams, notiks, taču tas būs arī pamatīgs visas Igaunijas dzīves akumulators,” norāda Sāra.

Pagaidām gan finansējums kanālam ir apsolīts līdz gada beigām. Tomēr Sāra pauž pārliecību, ka nauda kanālam būs arī nākamajā gadā un nebaidās no atteikuma: „Absolūti nē, tādēļ ka līdzekļi nākamajam gadam no politiķu puses ir apsolīti. Cerēsim, ka viņi savu solījumu izpildīs. Tas, kas notiks nākamgad, notiks nākamgad, bet ir jādzīvo šajā brīdī un ar maksimālu jaudu. 28. septembrī tiksimies ar jums ēterā.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt