Rīta Panorāma

Intervija ar Maestro Raimondu Paulu un Buku

Rīta Panorāma

Kampaņā "Nav, ko vilkt?" aktualizēs problēmas tekstila atkritumu šķirošanā. Saruna ar K. Zakuli

Igaunijā ievieš "digitālo klejotāju" vīzas

Igaunijā ievieš «digitālo klejotāju» vīzas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijas dēļ miljoniem cilvēku ir spiesti strādāt no mājām. Tie, kuriem nepieciešams tikai dators un stabils interneta savienojums, pārdomā, vai vispār kādreiz vajadzēs atgriezties biroju telpās. Šo mūsdienu fenomenu plāno izmantot Igaunija.

Igaunija nolēmusi kļūt par digitālo nomadu jeb klejotāju satikšanās vietu. Tur norit eksperiments, kas varētu izmainīt cilvēku darba ikdienu, kā arī dzīvesveidu.

Augusta sākumā Latvijas ziemeļu kaimiņvalsts nāca klajā ar jaunu vīzas paveidu. Tā paredzēta jaunajiem profesionāļiem, kas strādā attālināti ārzemēs reģistrētiem uzņēmumiem. Vīza paredzēta vienam gadam un ļauj ikvienam legāli uzturēties un strādāt Igaunijā.

“Šobrīd vadu savu uzņēmumu attālināti. Atrodos tālu no savas komandas, bet arī mana komanda Covid-19 dēļ šobrīd strādā attālināti. Tā ir ļoti interesanta pieredze, un tā ir pierādījusi ikvienam, kas piedāvā digitālos pakalpojumus un risinājumus, ka visu var paveikt no jebkuras vietas pasaulē,” pastāstīja Edilsons Osorio, jaunuzņēmējs no Brazīlijas.

Igaunija jau iepriekš izcēlusies ar mūsdienīgu un inovatīvu pieeju dažādu jautājumu risināšanā. Piemēram, nodrošinot digitālo balsošanu, digitālās medikamentu receptes un daudzus citus pakalpojumus. Būtībā teju visi pakalpojumi, ko sniedz valsts, pieejami digitāli, izņemot laulības reģistrāciju vai šķiršanos, kā arī īpašumu iegādi.

Nerezidenti varējuši izmantot šīs priekšrocības, kļūstot par Igaunijas e-rezidentiem. Pašlaik Igaunijā ''apmetušies'' vairāk nekā 70 tūkstoši cilvēku no vairāk nekā 170 valstīm, kuri, izmantojot savu digitālo identitāti, var piekļūt dažādiem valsts piedāvātajiem pakalpojumiem, izņemot tiesībām uz faktisko uzturēšanos.

Ar jauno vīzu shēmu Igaunija cer piesaistīt labi apmaksātus profesionāļus, kuri strādā finansēs, mārketingā, IT vai kādā citā nozarē, kur darbu iespējams veikt attālināti.

Šādas vīzas ieviešanu atbalstīja kāda vietējā jaunuzņēmēja, "Jobbatical" dibinātāja Karole Hindrikse: “Redzam, ka arvien vairāk cilvēku strādā kā digitālie klejotāji. Viņus algo kāds uzņēmums citā valstī, bet viņi var uzturēties, strādāt un dzīvot jebkur pasaulē. Mēs sapratām, ka šai cilvēku grupai neviena valsts nav izstrādājusi piemērotu politiku. Bieži vien, lai strādātu kādā valstī, nepieciešams vietējais darba devējs. Digitālie klejotāji bieži ceļo, izmantojot tūristu vīzas, bet tādējādi viņi spiesti strādāt nelikumīgi.”

Igaunijas valdība paredz, ka pirmā gada laikā digitālo klejotāju vīzai pieteiksies līdz 1800 cilvēkiem. Pirmajos mēnešos šādu vīzu saņēmuši jau pieci cilvēki no Amerikas Savienotajām Valstīm, Kanādas, Dienvidāfrikas un Singapūras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti