Igaunijā bijušo izglītības ministri Repsu apsūdz par piesavināšanos un krāpniecību

Igaunijas ģenerālprokuratūra pirmdien par piesavināšanos un krāpniecību apsūdzējusi bijušo Igaunijas izglītības un zinātnes ministri Mailisu Repsu, informēja Valsts prokuratūrā.

Repsa apsūdzēta par piesavināšanos, kad, būdama izglītības un zinātnes ministre, ministrijas darbiniekiem uzdeva pienākumus saistībā ar saviem bērniem. Tāpat Repsa apsūdzēta par nelikumīgu ministrijas degvielas kartes izmantošanu un izdevumu slēpšanu saistībā ar savas dzimšanas dienas svinībām ministrijas telpās.

Apsūdzības krāpniecībā arī liecina, ka par ministrijas līdzekļiem iegādāts toreizējās ministres izraudzīts kafijas automāts Repsas mājām, apmaksāta lidmašīnas biļete viņas ģimenes loceklim, segti transporta un dzīvesvietas izdevumi, kas saistīti ar brīvā laika aktivitātēm un Repsas dzimšanas dienas svinību izmaksām restorānā.

Ģenerālprokuratūras apsūdzībā aprēķināts, ka Repsa uz ministrijas rēķina apmaksājusi privātus izdevumus 7500 eiro apmērā.

Valsts prokurors Deniss Časovskis uzsvēra, ka katrai amatpersonai ir jāatbild par to, lai valsts īpašums tiek atbilstoši izmantots.

"Sabiedrībai nav jācieš zaudējumi un tāda ļaunprātīga valsts īpašuma izmantošana, kas nes materiālus zaudējumus valstij un kaitē publiskā sektora reputācijai un uzticamībai.

Spēkā esošie noteikumi ir pietiekami skaidri, lai cilvēki var nošķirt savas personīgās vajadzības no valsts vajadzībām un izvairīties no savu privāto izmaksu uzlikšanas valstij," norādīja prokurors.

Igaunijas Centrālās kriminālpolicijas korupcijas noziegumu izmeklēšanas biroja vadītājs Atss Kibarseps informēja, ka policija izmeklēšanu sāka pēc medijos izskanējušas informācijas.

"Sākotnējā izmeklēšanā par publiskā īpašuma ļaunprātīgu izmantošanu tika noskaidrots, ka tas noticis atkārtoti un plašākā mērogā, nekā sākotnēji bija zināms, tas bija pietiekams iemesls izmeklēšanu turpināt kriminālprocesā," viņš teica.

Jau ziņots, ka pērn novembrī Repsa atkāpās no izglītības un zinātnes ministres amata, kad atklātībā parādījās informācija, ka ministrijas šoferis regulāri vadājis viņas bērnus uz skolu un interešu izglītības pulciņiem.

Vēlāk noskaidrojās, ka Repsa atvaļinājumā dienesta mašīnā ar ģimeni devusies uz Horvātiju, turklāt nenoformējot šo atvaļinājumu oficiāli.

Pērn 24. novembrī policija ierosināja pret Repsu izmeklēšanu par Korupcijas apkarošanas likuma pārkāpšanu, bet šogad 19. februārī viņai tika oficiāli noteikts aizdomās turētā statuss lietā par līdzekļu izšķērdēšanu, tai skaitā par ministrijai iegādāta kafijas automāta izmantošanu mājās, par dienesta automobiļa un degvielas lietošanu Horvātijas braucienā, kā arī saistībā ar rēķinu par ģimenes brīvdienām Tartu 360 eiro apmērā un ministrijas kompensāciju par aviobiļetēm viņas ģimenei vairāk nekā 1500 eiro vērtībā.

Jūlijā Centra partijas valdē un frakcijā tika apspriesta pret Repsu ierosinātā izmeklēšana un pieņemts lēmums, ka šai situācijā partijas frakcijai vajadzīgs jauns vadītājs, paziņojis partijas preses dienests. 

Repsa atkāpās no Centra partijas Rīgikogu frakcijas vadītājas un partijas priekšsēdētāja vietnieces amata. Repsa turpina darbu kā Centra partijas deputāte Igaunijas parlamentā.

Repsa bijusi Igaunijas izglītības un zinātnes ministre trīs reizes: 2002.–2003.gadā, 2005.–2007.gadā un 2016.–2020.gadā.

2019. gadā tika šķirta viņas un Latvijas jurista Agra Repša laulība, kurā dzimuši seši bērni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt