Ietekmīgāko Eiropas valstu līderi diskutēs par ES bez Lielbritānijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Itālijas premjerministrs Mateo Renci pirmdien, 22.augustā, rīko tikšanos ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli un Francijas prezidentu Fransuā Olandu. Tās mērķis ir pārrunāt Eiropas Savienības (ES) nākotni pēc Lielbritānijas iedzīvotāju balsojuma par izstāšanos no bloka.  

Itālijas, Francijas un Vācijas līderi pirmdien, 22.augustā tiksies simboliskā vietā – nelielajā Ventotenes salā pie Neapoles. 2.pasaules kara laikā Itālijas fašistiskais režīms salu izmantoja kā savu oponentu ieslodzījuma vietu.

Tieši tur tapa Altjēro Spinelli un Ernesto Rosi sarakstītais "Ventotenes manifests", kurā aicināts veidot Eiropas valstu federāciju, lai stātos pretim nacionālismam, kas bija novedis Eiropu karā, un novērstu bruņotus konfliktus nākotnē.

Šis manifests tiek uzskatīts par vienu no svarīgākajiem dokumentiem turpmākās Eiropas vienotības kustības dzimšanā.

Itālijas premjers Mateo Renci Ventotenes salu ir nosaucis par „Eiropas šūpuli”.

Simbolisks būs arī fakts, ka Itālijas, Francijas un Vācijas līderi - attiecīgi Renci, Francijas prezidents Fransuā Olands un Vācijas kanclere Angela Merkele - darba vakariņas un preses konferenci gatavojas rīkot uz itāļu lidmašīnu bāzes kuģa „Garibaldi,” kas ir iesaistīts ES Vidusjūras operācijā „Sophia” cīņā pret cilvēku kontrabandistiem.

Renci uzņem Olandu un Merkeli, lai apspriestu ES nākotni pēc britu balsojuma par izstāšanos no bloka. Gaidāms, ka sarunas pievērsīsies arī drošības situācijai pēc vairākiem teroristu uzbrukumiem Eiropā un migrācijas krīzei.

Diskusijas var pievērsties arī ekonomikai.

Itālija ir ES ceturtā lielākā ekonomika, bet tā stagnē un rekordlielus apmērus sasniedzis arī valsts parāds.

Renci vēlas vairāk elastīguma no ES puses ekonomikas jautājumos. Līdzīga pieeja ir arī Francijas prezidentam Olanda, bet Vācijas kanclere Merkele šajā jautājumā diez vai piekāpsies.

Pirmdienas trīspusējā sanāksme notiek trīs nedēļas pirms oficiālā ES samita Bratislavā, kurā Lielbritānija nepiedalīsies. Slovākijas galvaspilsētā paredzētā samita mērķis ir nospraust ES kursu pirms sarunu uzsākšanas par tā dēvēto "Brexit" Lielbritānija oficiālas sarunas par izstāšanos gatavojas sāk ne ātrāk kā nākamā gada sākumā.

Pirmdien ir otrā Renci, Olanda un Merkeles trīspusējā tikšanās kopš britu referenduma. Iepriekšējā notika drīz pēc jūnija balsojuma, un toreiz sarunu noslēgumā Itālijas, Francijas un Vācijas līderi aicināja dot ES „jaunu impulsu.”

Renci, Olanda un Merkeles manevra iespējas gan ir ierobežotas. Nākamgad Vācijā notiks parlamenta, bet Francijā – prezidenta vēlēšanas. Visu trīs līderu reitingus skārusi migrācijas krīzes, ekonomisko nedienu un teroristu uzbrukumu kombinācija, un šī fona lielāku popularitāti gūstot eiroskeptiskiem vai populistiskiem politiskajiem spēkiem.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. "Brexit" atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti