Iespējams, lēmumu par Savčenko likteni varētu pieņemt tuvāko divu nedēļu laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vienošanās par notiesātās ukraiņu pilotes Nadeždas Savčenko atbrīvošanu jau ir panākta. Tā apgalvo Ukrainas partijas „Batkivščina” līdere Jūlija Timošenko. Arī Savčenko advokāts Iļja Novikovs izteicis pieņēmumus, ka lēmumu par viņa aizstāvamās likteni Krievijā varētu pieņemt jau divu nedēļu laikā. Bet tikmēr Ukrainas prezidents ir aicinājis Eiropas Padomi nosūtīt uz Krieviju novērošanas misiju, kas uzraudzītu Krievijas cietumos nelikumīgi turēto ukraiņu politieslodzīto stāvokli.

Par iespējām apmainīt notiesāto ukraiņu lidotāju Nadeždu Savčenko pret Ukrainā tiesājamajiem Krievijas Centrālās izlūkošanas pārvaldes darbiniekiem Aleksandru Aleksandrovu un Jevgēņiju Jerofejevu šonedēļ pirmais paziņoja Ukrainas prezidents Petro Porošenko. Viņš pauda pārliecību, ka lēmums par Savčenko atgriešanos dzimtenē, visticamāk, netiks pieņemts ātrāk par notiesājošā sprieduma stāšanos spēkā, proti, aprīļa sākumā. Kā norādīja Porošenko, Krievijas prezidents Vladimirs Putins it kā esot devis solījumu atgriezt Savčenko dzimtenē pēc sprieduma pasludināšanas, no savas puses arī solot izmantot visas konstitucionālās pilnvaras, lai nodrošinātu ieslodzīto apmaiņu.

Runas par iespējamo Savčenko atbrīvošanu ar jaunu sparu aktivizējās piektdien, kad šādu teorētisko iespēju pieļāva arī Krievijas prezidenta administrācijas vadītājs Sergejs Ivanovs. Pēc viņa vārdiem, apmaiņai ir jānotiek atbilstoši Krievijas likumdošanai, uzsverot, ka šādu lēmumu var pieņemt tikai Krievijas prezidents. Ivanovs atkārtoti uzsvēris, ka Savčenko iespējamā atbrīvošana nekādā veidā nevar tikt saistīta ar Minskas vienošanos par konflikta izbeigšanu Ukrainas austrumos, jo Krievija neesot konfliktā iesaistītā puse. Arī Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs iepriekš bija norādījis, ka par kaut kādiem Putina solījumiem Porošenko viņš nezinot.

Lai arī Nadeždas Savčenko iespējamā atbrīvošana joprojām ir miglā tīta, ukraiņu partijas „Batkivščina” līdere Jūlija Timošenko piektdien pauda pārliecību, ka attiecīgā vienošanās jau esot panākta. Kā sarunu šovā „Šuster Live” uzsvēra Timošenko, viņas rīcībā esošā informācija liecinot, ka nadežda Savčenko tiks nodota Ukrainai vai nu apmaiņas rezultātā, vai nu balstoties uz starptautiskiem tiesiskiem dokumentiem, paredzot piespriestā 22 gadu cietumsoda izciešanu dzimtenē. Šāda iespēja esot ļoti liela, jo to esot panākuši augstākā līmeņa pasaules politiskie līderi – ASV prezidents Baraks Obama un Vācijas kanclere Angela Merkele, kuri esot pārliecinājuši Vladimiru Putinu.

Nadeždas Savčenko advokāts Iļja Novikovs televīzijas kanālam „Inter” pastāstījis, ka viņa aizstāvamās likteni veiksmīgi esot apsprieduši arī Vladimirs Putins un ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs. Novikovs paskaidrojis, ka šīs sarunas esot bijušas ļoti veiksmīgas un lēmumu par Savčenko likteni varētu pieņemt jau tuvāko divu nedēļu laikā. Tas gan nenozīmējot, ka Savčenko divu nedēļu laikā atgriezīsies dzimtenē.

Vadoties pēc analoģijas, var pieļaut, ka arī krievu izlūkdienestu darbinieki varētu tikt atbrīvoti tikai pēc notiesāšanas. Taču šis process draud ieilgt, jo šonedēļ tika nogalināts viens no Aleksandra Aleksandrova advokātiem Jurijs Grabovskis. Mēneša laikā šī bija jau otrā advokāta slepkavība. Pēc šiem incidentiem Ukrainas Nacionālā advokātu asociācija gatavojas vērsties pie valsts vadības un tiesībsargājošajām iestādēm, lūdzot pastiprināt viņu aizsardzību.

Runājot par pašu Nadeždu Savčenko, Ukrainas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka notiesātās lidotājas veselības stāvoklis ir ievērojami pasliktinājies un rada draudus viņas dzīvībai. Diplomātu neapmierinātību izraisījis arī Krievijas atkārtotais aizliegums ukraiņu ārstiem apmeklēt Savčenko, kas liecinot par krievu varas iestāžu mēģinājumiem slēpt patieso stāvokli un maldināt starptautisko sabiedrību. Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka Ukrainas prezidents Petro Porošenko, tiekoties ar Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāru Nilu Muižnieku, ir aicinājis Eiropas Padomi nosūtīt uz Krieviju novērošanas misiju, kas uzraudzītu gan Nadeždas Savčenko, gan citu nelikumīgi aizturēto ukraiņu politieslodzīto stāvokli. Porošenko sarunās arī paudis bažas par okupētās Krimas varas iestāžu plāniem aizliegt un pasludināt par ekstrēmistisku organizāciju Krimas tatāru likumdevēju iestādi Medžlisu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti