Ieslodzīto atbrīvošana saasina ASV un Afganistānas attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Amerikas Savienotās Valstis izteikušas bažas par Afganistānas varas iestāžu lēmumu atbrīvot no ieslodzījuma vairākus desmitus terorismā aizdomās turētu personu. Amerikāņi paziņojuši, ka šāds lēmums varētu pamatīgi iedragāt abu valstu attiecības, un tas varētu ietekmēt arī sarunas par turpmāku ASV spēku klātbūtni Afganistānā pēc šogad plānotās ārvalstu militārā kontingenta izvešanas.

Pašlaik Bagramas gaisa spēku bāzē izvietotajā cietumā, ko ASV armija ir nodevusi Afganistānas drošības spēku pārziņā, atrodas 88 personas. ASV pārstāvji uzskata, ka lielākā daļa no šīm personām ir saistītas ar vairāku desmitu amerikāņu un afgāņu karavīru nogalināšanu, radot draudus valsts drošībai.

Taču tagad Afganistānas varas iestādes paziņojušas, ka 72 no minētajām personām plānots atbrīvot.  Lēmumu pieņēmusi valsts vadošo tieslietu darbinieku sanāksme, kuru vadījis pats prezidents Hamids Karzajs. Prezidents iepriekš arī bija aicinājis valsts izlūkdienesta vadību sastādīt ziņojumu par pretrunīgi vērtētajiem cietumniekiem. Šajā ziņojumā tika konstatēts, ka stingri pierādījumi par aizturēto vainu, ir tikai par 16 aizdomās turētajām personām. Kā paziņojis prezidenta preses pārstāvis, 45 personas atzītas par pilnībā nevainīgām un nekādu pierādījumu par viņu vainu nav. 27 personu vārds parādījušies izmeklētāju dokumentos, taču arī par viņu saistību ar uzbrukumiem militārpersonām neapgāžamus pierādījumus nav  izdevies atrast. Prezidenta pārstāvis uzsvēris, ka nevainīgus pilsoņus nedrīkst bez tiesas turēt ieslodzījumā mēnešiem un pat gadiem ilgi, vienlaicīgi norādot, ka līdz šim piekoptā prakse pārkāpj Afganistānas suverenitāti.

Kā jau bija prognozējušas afgāņu amatpersonas, šāds lēmums ir izraisījis asu ASV neapmierinātību.

ASV Valsts departamenta preses pārstāve Džena Psaki atbrīvojamos 72 ieslodzītos nosaukusi par ļoti bīstamiem noziedzniekiem. Kā ziņo militāristu atbalstītais laikraksts „Stars and Stripes", ir pietiekami daudz DNS paraugu un pirkstu nospiedumu, kas šīs personas saista ar karavīru slepkavībām, turklāt atsevišķas personas savulaik pieķertas ar lieliem ieroču krājumiem.

Laikraksts atgādina, ka daudzi no šiem cilvēkiem savulaik aizturēti, vadoties pēc ļoti jūtīgiem izlūkošanas datiem, kurus nedrīkst atklāt. Vienlaicīgi tiek norādīts, ka arī iepriekš Afganistānas vadība ir atbrīvojusi bīstamus noziedzniekus, par kuriem galvojuši vietējo cilšu vadoņi, bet kuri pēc atbrīvošanas atkal iesaistījušies noziedzīgās darbībās.

Jau pagājušajā nedēļā, tiekoties ar Hamidu Karzaju, vairāki ASV senatori brīdināja, ka ieslodzīto atbrīvošana būšot ļoti nopietns solis atpakaļ ASV un Afganistānas attiecību veidošanā. ASV amatpersonas norāda, ka afgāņi ar savu lēmumu pārkāpj saprašanās memorandu, kas abu pušu starpā tika parakstīts Bagramas bāzes nodošanas laikā.

Gan Rietumu žurnālisti, gan analītiķi uzsver, ka pieņemtais lēmums noteikti saasinās abu pušu attiecības laikā, kad tās mēģina panākt vienošanos par ASV spēku palikšanu Afganistānā pēc 2014. gada. Kā zināms, lielāko daļu no starptautiskajiem stabilizācijas spēkiem no Afganistānas plānots izvest līdz šī gada beigām, bet plānotais divpusējās drošības līgums ļautu Savienotajām Valstīm Afganistānā saglabāt aptuveni 10 tūkstošus karavīru vēl uz 10 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti