Dienas notikumu apskats

Pirmspensijas vecumā darbu atrast visvairāk traucē veselības problēmas

Dienas notikumu apskats

ASV prezidenta meita ierodas Indijā, vadot ASV delegāciju uzņēmējdarbības samitā

Bijušie Katalonijas valdības locekļi, kas atrodas ieslodzījumā, cer izkļūt brīvībā

Ieslodzītie katalāņu līderi formāli atzīst Madrides kontroli Katalonijā

Ieslodzījumā esošais bijušais Katalonijas vicepremjers Oriols Džunkverass paziņojis, ka pakļausies Spānijas valdības lēmumam pārņemt tiešu pārvaldi pār reģionu un apturēt tā autonomo statusu. Ar šo soli Džunkverass un citi bijušie valdības locekļi, kas tāpat atrodas ieslodzījumā, cer izkļūt brīvībā, lai decembrī varētu piedalīties Katalonijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās. Pēc neatkarības referenduma Madrides no amata atlaistais Katalonijas valdības vadītājs Karless Pudždemons priekšvēlēšanu kampaņu tikmēr sāka Beļģijā.

Džunkverasu un septiņus citus bijušos valdības locekļus aizturēja novembra sākumā, un viņi paturēti apcietinājumā līdz tiesai. Pēc Katalonijas neatkarības referenduma un vēlāk – pēc neatkarības pasludināšanas - viņi apsūdzēti par musināšanu, sacelšanos un līdzekļu izšķērdēšanu

Aizturētie atteicās pakļauties Spānijas valdības lēmumam Katalonijai piemērot konstitūcijas 155.pantu. Saskaņā ar to reģiona valdība un parlaments tika atlaisti, reģiona autonomais statuss uz laiku apturēts un Madride pār to pārņēma tiešu kontroli.

Bet otrdien bijušā vicepremjera advokāts paziņoja, ka Džunkverass tomēr pieņem 155.panta piemērošanu.

Spānijas Augstākajai tiesai nosūtītajā paziņojumā advokāts vienlaikus uzsvēra, ka tas nenozīmē, ka Džunkverass atsakās no savas politiskās pārliecības un uzskatiem.

Līdz ar Džunkverasu 155.panta piemērošu atzinuši vēl trīs bijušie ieslodzījumā esošie ministri. Arī viņi ir no Džunkverasa vadītās partijas „Kreisie repubulikāņi” – tā ir starp vadošajām Katalonijas neatkarību atbalstošajām partijām.

Džunkverass un viņa sabiedrotie cer, ka šis solis liks Augstākajai tiesai atcelt lēmumu paturēt viņus pirmstiesas ieslodzījumā un atbrīvot, lai viņi varētu piedalīties priekšvēlēšanu kampaņā pirms 21.decembrī paredzētajām Katalonijas parlamenta ārkārtas vēlēšanām.

Visi četri izvirzīti kā kandidāti.

Pudždemons tikmēr priekšvēlēšanu kampaņu sāka aizvadītajā nedēļās nogalē Beļģijā, kur atrodas kopš neatkarības pasludināšanas. Viņš aicināja katalāņus apliecināt savu vēlmi pēc neatkarības, paziņojot, ka šīs būs svarīgākās vēlēšanas Katalonijas vēsturē.

Spānija izdevusi Eiropas aresta orderi Pudždemona aizturēšanai, ko Beļģija patlaban izskata.

Gaidāms, ka šajās vēlēšanās balsotāju aktivitāte būs ļoti augsta, ņemot vērā Katalonijas neatkarības centienu izraisīto politisko krīzi.

Tikai ceturtā daļa katalāņu vēlas, lai centieni atdalīties no Spānijas turpinās arī pēc Katalonijas reģionālajām vēlēšanām. Par liecina pirmdien publicētā laikraksta “El Pais” aptauja.

Vienlaikus šī pati aptauja liecināja, ka vēlēšanās starp partijām, kas noskaņots „par” un „pret” neatkarību, gaidāms ļoti līdzīgs rezultāts.

Jau vēstīts, ka Katalonijas valdība 1.oktobrī sarīkoja neatkarības referendumu, bet 27.oktobrī nobalsoja par atdalīšanos no Spānijas. Oficiālā Madride ieviesa apgabalā tiešo pārvaldi un aizturēja vairākus neatkarības piekritēju līderus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti