Idlibā spēkā stājies trausls pamiers

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sīrijas ziemeļrietumu provincē Idlibā šodien spēkā stājies pamiers. Par to vakar Maskavā vienojās Krievijas un Turcijas prezidenti. Tomēr ir grūti prognozēt, vai karadarbība tuvākajā laikā neatsāksies ar jaunu sparu. Nav arī zināms, kas notiks ar simtiem tūkstošiem civiliedzīvotāju, kuri kara dēļ ir zaudējuši mājas.

Idlibā spēkā stājies trausls pamiers
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Vakar Maskavā pēc vairāk nekā sešu stundu ilgām sarunām Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans vienojās par uguns pārtraukšanu Sīrijas ziemeļrietumu provincē Idlibā. Pēdējās nedēļās tur norisinājās intensīvas cīņas starp Turcijas atbalstītajiem spēkiem un Sīrijas prezidenta Bašara al Asada armiju, ko atbalsta Krievija. Sīrijas armijas ofensīvā, kuras mērķis bija atgūt režīma kontroli pār Idlibu, dzīvību zaudējuši vairāk nekā 60 turku karavīri. Savukārt Turcija apgalvo, ka tās atbildes triecienos nogalināti simtiem Sīrijas valdības kaujinieku.

Tikai nedaudz pietrūka, lai Idlibā izceltos tiešs militārs konflikts starp Krieviju un NATO dalībvalsti Turciju. Lai šādu scenāriju nepieļautu, Turcijas prezidents Erdogans vakar devās pie Krievijas kolēģa Putina. Abu šogad jau trešā tikšanās noslēdzās ar paziņojumu par jaunu pamieru Idlibā.

Pamiers stājās spēkā šodien minūti pēc pusnakts. Tas paredz pārtraukt uguni līdz šim aktīvajā kara zonā, kā arī izveidot 12 kilometru platu drošības koridoru gar stratēģiski nozīmīgo M4 šoseju, kas savieno Sīrijas valdības kontrolētās pilsētas Alepo un Latākiju. Plāns paredz, ka 15. martā drošības koridorā kopīgi sāks patrulēt Krievijas un Turcijas spēki.

Pēc tikšanās Putins norādīja, ka Krievijai un Turcijai kārtējo reizi ir izdevies pārvarēt domstarpības. “Mēs ne vienmēr esam vienisprātis ar turku partneriem par notiekošo Sīrijā. Bet katru reizi kritiskos brīžos, balstoties uz sasniegto augsto divpusējo attiecību līmeni, mums ir izdevies atrast kopsaucēju un pieņemt lēmumu. Tā notika arī šoreiz,” sacīja Krievijas prezidents.

Tomēr Erdoganam neizdevās panākt, ka Sīrijas valdības spēki atkāpjas līdz buferzonai, ko izveidoja pēc iepriekšējā pamiera noslēgšanas 2018. gadā. Vienošanās tekstā arī nav pieminēta drošības zona, kur varētu patverties karadarbības rezultātā pārvietotie civiliedzīvotāji.

Karadarbība Idlibā ir izraisījusi plašu humanitāro krīzi un piespiedusi bēgt aptuveni miljonu civiliedzīvotāju. Vairums no viņiem ir devušies uz Turcijas pierobežu. Taču Turcija ir slēgusi robežu ar Sīriju, tāpēc viņi nevar pamest karadarbības plosīto teritoriju. Kopš Sīrijas kara sākuma 2011. gadā Turcija ir uzņēmusi gandrīz četrus miljonus sīriešu bēgļu. Turcijas prezidents Erdogans ir piedraudējis, ka ļaus viņiem doties uz Eiropu.

Lielbrtiānijā bāzētā organizācija Sīrijas Cilvēktiesību observatorija vēsta, ka pirmajās stundās pēc pamiera stāšanās spēkā uz frontes līnijas Idlibā valdot relatīvs miers. Sīrija un Krievija ir pārtraukusi gaisa triecienus, bet vietām esot dzirdami artilērijas šavieni no Sīrijas valdības spēku kontrolētajām zonām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti