“HRW” ceturtdien publicējusi vairāk nekā 750 lappušu biezu ziņojumu par cilvēktiesību pārkāpumiem pasaulē 2021. gadā.
Tajā dokumentētas varas pieaugošās represijas pret opozicionāriem Krievijā, Baltkrievijā, Ķīnā, Ēģiptē un citās valstīs. Ziņojumā arī atgādināts par pērn notikušajiem militārajiem apvērsumiem Mjanmā un Sudānā, kā arī par radikālā grupējuma “Taliban” atgriešanos pie varas Afganistānā.
“HRW” vadītājs Kenets Rots gan uzskata, ka autoritāro režīmu ķeršanās pie arvien plašākām represijām liecina par to vājumu, nevis spēku.
Opozīcijas spēki apvienojas
Tāpat “HRW” norāda uz arvien pieaugošām autoritārisma tendencēm tādās par demokrātiskām uzskatītās valstīs kā Ungārija, Polija, Brazīlija un Indija.
Ziņojumā bez ievērības nav atstāts arī pērn 6. janvārī notikušais iebrukums ASV parlamenta ēkā, ko sarīkoja 2020. gada prezidenta vēlēšanās zaudējušā Donalda Trampa atbalstītāji. “HRW” uzskata, ka tas apliecināja ASV demokrātijas ievainojamību.
Organizācija norāda, ka pagājušajā gadā miljoniem cilvēku riskēja ar savu brīvību un arī dzīvību, lai paustu neapmierinātību ar autoritāriem režīmiem un pieprasītu demokrātiskas pārmaiņas.
“HRW” kā pozitīvu tendenci izceļ atsevišķās valstīs novēroto opozīcijas spēku apvienošanos, lai stātos pretī korumpētiem un nedemokrātiskiem līderiem.
Kā piemēri tiek minētas Čehija, kur vēlēšanās sakāvi piedzīvoja premjerministrs Andrejs Babišs, un Izraēla, kur pēc 12 gadiem amatā tika gāzts premjers Benjamins Netanjahu.
If democracies are to prevail, their leaders must do more than spotlight the inevitable shortcomings of autocratic rule. Our 2022 world report: https://t.co/tlk6diw7sG #Rights2022 pic.twitter.com/F9ZqT5435c
— Human Rights Watch (@hrw) January 13, 2022
Demokrātisko valstu līderiem jārisina ne tikai īstermiņa, bet arī ilgtermiņa problēmas
“HRW” vadītājs Rots uzskata, ka demokrātija pasaulē nevarēs plaukt, ja demokrātiskās valdības nespēs stāties pretī tādiem globāliem ilgtermiņa izaicinājumiem kā klimata pārmaiņas, Covid-19 pandēmija, nabadzība, nevienlīdzība un draudiem, ko rada modernās tehnoloģijas.
“Mūsdienu demokrātiskie līderi bieži vien ir pārāk aizņemti ar īstermiņa politiskajām cīņām, tāpēc nespēj efektīvi stāties pretī ilgtermiņa problēmām. Ja demokrātijas vēlas gūt virsroku, tad to līderiem ir jādara vairāk, nekā tikai jāizceļ autokrātu trūkumi.
Viņiem ir jānodrošina, lai demokrātija nestu solītās dividendes. Pretējā gadījumā viņi riskē vairot vilšanos un izmisumu, kas ir auglīga augsne autokrātiem,” sacīja Rots.
“HRW” arī aicinājusi valstis diplomātiski boikotēt nākammēnes paredzētās Pekinas ziemas olimpiskās spēlēs, norādot, ka Ķīnā valdošais režīms tās izmantos, lai notušētu savus cilvēktiesību pārkāpumus.