Horvātijas prezidents ir pret Zviedrijas un Somijas uzņemšanu NATO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Horvātijas prezidents Zorans Milanovičs sola bloķēt iespējamo Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO. Par šādu nodomu Horvātijas valsts vadītājs ir paziņojis, tiekoties ar vēlētājiem valsts austrumos. Tomēr, visticamāk, Horvātijas valdībai varētu izdoties apiet prezidenta pretestību alianses paplašināšanai par spīti valsts vadītāja solījumiem atriebties visiem, kas tā rīkosies.

Horvātijas prezidents ir pret Zviedrijas un Somijas uzņemšanu NATO
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Horvātijas prezidents un premjers pieder pie dažādiem politiskajiem spēkiem, un viņu uzskati bieži nonāk sadursmēs. Valdības vadītājs un arī vairākums Horvātijas parlamenta deputātu ir gatavi atbalstīt un ratificēt Zviedrijas un Somijas iespējamo pievienošanos NATO, tomēr prezidents ir pret šo soli. Viņš ir paziņojis, ka, ja šāds lēmums būs jāpieņem NATO valstu līderu sanāksmē Madridē jūnijā, viņš to bloķēs. Tomēr iespējams, ka formāli lēmums par paplašināšanos tiks apstiprināts vēstnieku līmenī, lai apietu Horvātijas prezidenta veto.

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Somijā un Zviedrijā strauji ir pieaudzis iedzīvotāju un politiķu atbalsts dalībai pasaulē spēcīgākajā militārajā aliansē. Abas valstis ir krietni pietuvojušās lēmumam par iestāšanos NATO, un attiecīgs pieteikums varētu tikt iesniegts jau šovasar.

Somijai ir vairāk nekā 1300 km gara robeža ar Krieviju. Tāpat kā Baltijas valstis, arī Somija savulaik bija daļa no Krievijas impērijas, bet pagājušā gadsimta 40. gados Somijai atšķirībā no Baltijas valstīm izdevās nosargāt savu neatkarību un izvairīties no padomju okupācijas. Ziemas karā Somija nosargāja savu neatkarību, bet zaudēja ap 10% teritorijas.

Zviedrija ir atšķirīgā situācijā, jo ļoti lepojusies ar savu neitralitāti un jau vairāk nekā 200 gadu nav iesaistījusies karos. Zviedrija palika neitrāla gan Pirmā, gan Otrā pasaules kara laikā. Taču pēdējā laikā arī zviedri ir satraukti par savu drošību, jo no Krievijas puses izskanējuši draudi ieņemt stratēģiski svarīgo Gotlandes salu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti