Horvātijas parlamenta vēlēšanās pārliecinoši uzvar konservatīvie

Svētdien, 5. jūlijā, notikušajās Horvātijas parlamenta vēlēšanās pārliecinošu uzvaru guvusi valdošā konservatīvā Demokrātiskā savienība. Sociāldemokrātiskās partijas līderis atzinis sakāvi un paziņojis, ka atkāpsies no partijas vadītāja amata. Viņa partija bija galvenā Demokrātiskās savienības konkurente šajās vēlēšanās, kurās nevienai no partijām aptaujas neparedzēja pārliecinošu uzvaru.

Horvātijas parlamenta vēlēšanās pārliecinoši uzvar konservatīvieRihards Plūme

  Saskaņā ar rezultātiem, kas iegūti pēc vairāk nekā 90% biļetenu saskaitīšanas, Horvātijā valdošā konservatīvā Demokrātiskā savienība parlamenta vēlēšanās ieguvusi 66 no 151 deputāta vietas.

  Savukārt alianse, kuru vada opozīcijā esošā Sociāldemokrātiskā partija, ieguvusi 41 vietu. Tikmēr trešajā vietā ar 16 izcīnītajiem mandātiem ierindojusies labējā “Tēvzemes kustība”, kuru vada folkmūziķis Miroslavs Skoro.

  Lai gan aptaujas pirms vēlēšanām liecināja par ļoti sīvu cīņu starp Demokrātisko savienību, kas dominējusi uz Horvātijas politiskās skatuves kopš neatkarības iegūšanas 1991. gadā, un sociāldemokrātu aliansi, iznākums pārsteidzošā kārtā nemaz nav bijis tik tuvs.

  Līdzšinējais premjerministrs un Demokrātiskās savienības līderis Andrejs Plenkovičs jau apsveicis savu atbalstītājus ar “lieliskajiem rezultātiem un lielo uzvaru”. Viņš piebildis, ka šī uzvara uzliek partijai arī pienākumu risināt gaidāmās problēmas, kas ir vēl lielākas nekā pagātnē jau pārvarētās.

  Tikmēr sociāldemokrātu līderis Davors Bernardičs atzinis sakāvi un paziņojis, ka atkāpsies no partijas vadītāja amata.

  Savukārt trešajā vietā esošās partijas “Tēvzemes kustība” panākumi desmitajās Horvātijas parlamenta vēlēšanās bija gaidāmi. Nesen dibinātās partijas popularitāte strauji pieaugusi, neskatoties uz sašutumu, ko daļā sabiedrības izsaukušas tās stingri nacionālistiskās nostādnes. Tiek uzskatīts, ka “Tēvzemes savienībai” izdevies atņemt daļu vēlētāju premjera partijai.

  Lai gan pirms tam tika pieļauts, ka lielu lomu valdības veidošanas sarunās varētu spēlēt tieši “Tēvzemes savienība”,

  sagaidāms, ka jauno koalīcijas valdību veidos konservatīvie kopā ar mazākajām labējām partijām.

  Koronavīrusa pandēmijas dēļ vēlēšanas šoreiz notika citādākā atmosfērā. Pēc Covid-19 pandēmijas dēļ noteikto ierobežojumu atcelšanas Horvātijā ievērojami pieaudzis no jauna konstatēto inficēšanās gadījumu skaits.

  Vēlētāju aktivitāte bijusi rekordzema – tikai 46%.

  Vēlētāji tika aicināti pašiem mērīt temperatūru un gadījumā, ja tā paaugstināta, atturēties no došanās uz vēlēšanu iecirkņiem. Dodoties balsot, bija jāvalkā maskas un jāņem līdzi sava pildspalva, lai aizpildītu biļetenu.

  Horvātijas parlamenta vēlēšanas 2020.gada 5.jūlijā.

  Tomēr valdošās partijas uzvaras svinību laikā nebija vērojama nekāda sociālā distancēšanās un to dalībnieki nenēsāja arī sejas aizsargmaskas. Premjers iepriekš izpelnījies kritiku par ierobežojumu pārāk strauju atcelšanu, kad tika konstatēts jauns inficēšanās gadījumu uzliesmojums Zadarā, kur notika Novaka Džokoviča organizētais tenisa turnīrs.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti