Honkongas varasiestādes vēršas pret žurnālistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Honkongas varasiestādes trešdien aizturējušas sešus vietējā interneta ziņu medija “Stand News” esošos un bijušos darbiniekus, apsūdzot viņus “musinoša izdevuma” publicēšanas plānošanā. Vietne paziņojusi, ka pārtrauks darbību.

“Stand News” ir otrs Honkongas mediju uzņēmums, pret kuru vērsusies nacionālās drošības policija. Pirmais bija laikraksts "Apple Daily", kas jūnijā tika slēgts pēc tam, kad varas iestādes iesaldēja tā aktīvus, piemērojot nacionālās drošības likumu. Šo likumu Pekina uzspiedusi Honkongai ar mērķi apspiest demokrātiju.

Vairāk nekā 200 policistu uniformās vai civildrēbēs trešdienas rītā ieradās ziņu medija „Stand News” birojā Kvuņtunas rajonā Honkongā un veica kratīšanu. Policisti veikuši kratīšanas arī medija darbinieku dzīvesvietās un ieradās arī "Stand News" galvenā redaktora vietnieka Ronsona Čana mājās, kurš notiekošo filmēja ar viedtālruni.

“Es esmu inspektors no Nacionālās drošības policijas. Mums ir tiesas orderis, kas ļauj ievākt saistībā ar lietu nepieciešamos materiālus. Apsūdzība ir „musinošu izdevumu publicēšanas plānošana”. Šeit ir tiesas orderis, un te mana apliecība. Jūsu filmēšana ar telefonu traucē mūsu darbam,” pavēstīja policijas pārstāvis.

Policija pēc kratīšanas Čana mājās konfiscēja dažas viņam piederošas elektroniskās ierīces, taču viņš netika arestēts. Savukārt galvenais redaktors Patriks Lams tika aizvests no biroja pēc tam, kad policisti viņu saslēdza rokudzelžos.

Tāpat tika aizturēta arī vietējā popmūzikas zvaigzne Denīze Ho, kas novembrī atkāpās no "Stand News" valdes locekles amata. Starp aizturētajiem bija arī "Stand News" bijušais galvenais redaktors un kāda bijusī Honkongas likumdevēja. Kopumā aizturēti seši cilvēki vecumā no 34 līdz 73 gadiem. Viņu vidū kopumā četri valdes locekļi.

Taivānas valdošā partija jau apsūdzējusi Pekinu Honkongas demokrātijas un brīvības iznīcināšanā. Honkongas Žurnālistu asociācija un Ārvalstu korespondentu klubs, kas pārstāv vietējos un starptautiskos mediju darbiniekus, sacīja, ka ir "dziļi nobažījušies" par arestiem un aicināja ievērot preses brīvību. Tikmēr trimdā esošais pazīstamais aktīvists Neitans Lovs tviterī ierakstīja, ka aresti ilustrē to žurnālistu un mediju vajāšanu, kas uzdrošinās izaicināt un runāt patiesību.

Pieaugušas bažas par arvien plašāku vēršanos pret medijiem un preses brīvības apdraudējumu Honkongā, kur pēdējos gados masveidā ierobežotas plašsaziņas līdzekļu tiesības. Vietējās preses apspiešana ir pastiprinājusies pēc 2019. gada vērienīgajiem un bieži vien vardarbīgajiem demokrātijas atbalstītāju protestiem un pēc tam Pekinā ieviestā visaptverošā nacionālās drošības likuma. To Pekina uzspiedusi Honkongai ar mērķi apspiest demokrātiju.

"Stand News", kas 2014. gadā tika dibināta kā bezpeļņas tiešsaistes ziņu aģentūra un novembrī tika nominēta organizācijas “Reportieri bez robežām” preses brīvības balvai, ir otrs Honkongas mediju uzņēmums, pret kuru vērsusies nacionālās drošības policija. Pirmais bija laikraksts "Apple Daily", kas jūnijā tika slēgts pēc tam, kad varas iestādes iesaldēja tā aktīvus, piemērojot nacionālās drošības likumu.

KONTEKSTS:

Ķīnas centrālā valdība sākusi nodibināt daudz ciešāku kontroli pār Honkongu pēc ilgstošiem protestiem, kuru augstākajā punktā ielās izgāja vairāk nekā miljons iedzīvotāju, pieprasot saglabāt Honkongas demokrātiskās brīvības. Tās Honkongas administratīvajam reģionam tika garantētas ar 1997. gada vienošanos, kad Lielbritānija kontroli pār Honkongu nodeva komunistiskajai Ķīnai.

Vienošanās paredz, ka 50 gadus Honkongā tiek saglabāta sava juridiskā sistēma un nodrošināta pulcēšanās, kā arī vārda brīvība. Tomēr, aizbildinoties ar vardarbīgo protestu izbeigšanu, Ķīna 2020. gada jūnijā pieņēma jaunu nacionālās drošības likumu, faktiski aizliedzot protestus un Komunistiskās partijas kritizēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti