Honkongas pašvaldību vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 70% vēlētāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vēl septiņas stundas pirms iecirkņu slēgšanas Honkongā, rajonu pārvalžu vēlēšanās bija nobalsojuši vairāk nekā 47% vēlētāju. Tādējādi savu izvēli jau dienas vidū bija izdarījuši teju divi miljoni no vairāk nekā četriem miljoniem reģistrēto balsstiesīgo Honkongas iedzīvotāju. Tiek ziņots, ka aptuveni četras stundas pirms iecirkņu slēgšanas savu balsti bija nodevuši jau vairāk nekā 60% vēlētāju jeb aptuveni 2,5 miljoni cilvēku, bet, noslēdzoties vēlēšanām, tika saskaitīts, ka tajās piedalījušies vairāk nekā 70% vēlētāju jeb apmēram 2,9 miljoni cilvēku.

Honkongas pašvaldību vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 60% vēlētāju
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Sociālās saziņas vietnēs tika vēstīts par garām rindām pie iecirkņiem. Ielās un daļā vēlēšanu iecirkņu svētdien tika izvietoti policijas spēki, bet to klātbūtne nebija pārāk uzkrītoša. Vēlētāju aktivitāte bijusi vairāk nekā divas reizes lielāka nekā tajā pašā laika posmā 2015.un 2011.gada Honkongas rajonu pārvalžu vēlēšanās.

Honkongā kopumā tiek ievēlēti 452 pārvalžu deputāti, kas lemj par sadzīviskiem jautājumiem, piemēram, autobusu maršrutiem un atkritumu savākšanu. Ierasti šajās vēlēšanas vēlētāju interese ir neliela. Tomēr kopš jūnija Honkongā notiek plaši protesti, tādēļ aktivitāte ir augsta, jo daudzi šīs vēlēšanas uzskata par iespēju noraidīt Ķīnai lojālus pārvalžu deputātus.

Šīs vēlēšanas nav tikai simboliskas, jo daļa no kandidātiem nākamgad gaidāmajās Honkongas parlamenta vēlēšanās tiks izraudzīti no rajonu pārvalžu deputātiem. Tāpat no pārvaldēm tiks izraudzīti 117 deputāti, kas tiks iecelti 1200 amatpersonu lielajā Pekinas kontrolētajā elektoru kolēģijā, kura izraugās Honkongas izpildvaras vadītāju.

Pēdējās dienās protesti ir pierimuši, jo demokrātiju atbalstošie aktīvisti mudināja neiesaistīties nekārtībās, lai valdībai nebūtu iemesla atcelt vai apturēt vēlēšanas. Viens no redzamākajiem Honkongas demokrātijas atbalsta kustības aktīvistiem Džošua Vons pirms savas balss nodošanas uzsvēra, ka Pekina mēģina ietekmēt šīs vēlēšanas.

„Es esmu vienīgais kandidāts, kas ticis diskvalificēts no šīm vēlēšanām, un tas pierāda, ka komunistu varasiestādes cenšas manipulēt ar šīm vēlēšanām," saka Vons. "Tomēr pat tad, ja viņi man liedz piedalīties vēlēšanās vai iesloga mani cietumā, tas tikai iedrošinās mani cīnīties ar vēl lielāku apņēmību. Kopš protestu kustības sākuma jūnijā esmu aicinājis cilvēkus visā pasaulē atbalstīt Honkongu un Honkongas iedzīvotājus es aicinu doties uz vēlēšanām.”

Honkongas iedzīvotāji vēlās panākt tiesības tieši ievēlēt teritorijas vadību, kas pašlaik tiek izraudzīta Pekinā. Pārvalžu vēlēšanas ir lielākā tiešā balsojuma iespēja Honkongā. Kāds no Honkongas ielās sastaptajiem iedzīvotājiem norādīja, ka galvenā cilvēku prasība ir vēlme tikt sadzirdētiem.

„Galvenais, ko valdībai būtu nepieciešams darīt, ir ņemt vērā cilvēku bažas un viedokli, ko lielākā daļa sabiedrības ir paudusi, bet kopš jūnija valdība to nav darījusi.”

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047.gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.

Vēlēšanu pirmie rezultāti gaidāmi ap pusnakti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti