Honkongas demonstranti paralizē lidostas darbu

Demonstrācijas Honkongā vēršas plašumā. Tūkstošiem cilvēku pulcējušies Honkongas lidostā, lai protestētu pret policijas vardarbību. Šī iemesla dēļ pirmdien tika atcelti vairāk nekā 150 izlidojošo reisu. Tikmēr Ķīnas varas iestādes Honkongā notiekošās demonstrācijas sauc par terorisma veicināšanu, solot nepieciešamības gadījumā iesaistīties situācijas stabilizēšanai.

"Lidostas vadība nolēma atcelt avioreisus, jo lidostā notiek nesaskaņota masveida cilvēku pulcēšanās. Tas būtiski ietekmē lidostas darbu. Mēs esam starptautiskas aviosatiksmes mezgls un Honkongas biznesa maģistrāle," sacīja Honkongas valdības pārstāvis Metjū Čons.

Honkongas demonstranti paralizē lidostas darbuUģis Lībietis

  Par spīti varas iestāžu iebildumiem, protesta akcijas Honkongā turpinās jau ceturto dienu pēc kārtas. Nedēļas nogalē vairākās vietās izcēlās sadursmes starp protesta akciju dalībniekiem un policiju, kas demonstrantu virzienā raidījusi asaru gāzi. Šādi incidenti novēroti gan metro stacijās, gan pārpildītās tirdzniecības ielās. Protestētāji atbildējuši, metot policijas virzienā akmeņus, kā arī izmantojot pret tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem ugunsdzēšamos aparātus un ūdens šļūtenes. Šajās sadursmēs ievainoti vismaz 45 cilvēki.

  Īpaši lielu neapmierinātību izraisījusi policijas taktika, pārģērbjoties protestiem raksturīgajos melnajos T-kreklos, iefiltrējoties protestētāju rindās un sākot negaidītus arestus.

  Pēc tam, kad tūkstošiem demonstrantu pirmdien pārpildīja Honkongas starptautiskās lidostas uzgaidāmās zāles, pieprasot nosodīt policijas vardarbību,

  lidostas administrācija pirmo reizi pieņēma lēmumu atcelt visus lidojumus uz un no Honkongas.

  Lai arī līdzīgas protesta akcijas lidostā bija notikušas arī iepriekš, tik radikāls solis sperts pirmo reizi. Honkonga ir pasaulē astotā noslogotākā lidosta, kas dienā apkalpo aptuveni 200 tūkstošus pasažieru, un kopumā šodien tika atcelti 150 lidmašīnu reisi.

  Honkongā bāzētā aviokompānija "Cathay Pacific" ir brīdinājusi par iespējamiem lidojumu traucējumiem, ja protesti turpināsies arī otrdien, aicinot savus klientus atcelt potenciālos lidojumus. "Cathay Pacific" pēdējā laikā ir saskārusies ar jauniem Ķīnas ierobežojumiem, kas aizliedz protestiem simpatizējošiem darbiniekiem ceļot uz Ķīnas kontinentālo daļu. Aviokompānija arī brīdinājusi, ka par piedalīšanos neatļautajos protestos tās darbiniekiem draud atlaišana.

  Tikmēr Centrālā Ķīna pirmdien Honkongā notiekošos protestus nosaukusi par pieaugoša terorisma pazīmēm. Ķīnas amatpersonas paziņojušas, ka radikāli noskaņotie demonstranti atkārtoti izmantojot bīstamus līdzekļus, tostarp degmaisījuma pudeles, lai uzbruktu policijai, un šāda rīcība jau ir traktējama kā vardarbīgs noziegums. Valsts medijos arī rādīti videomateriāli, kuros bruņumašīnas dodas uz Honkongas robežas tuvumā esošo Šeņdžeņas pilsētu. Videomateriālu titros arī redzamas atsauces uz Ķīnas likumiem, kas ļauj izmantot Tautas bruņotās policijas vienības nemieru, sacelšanās, bīstamu kriminālu aktivitāšu, terora aktu un sabiedrisko kārtību apdraudošu incidentu apspiešanā. Ķīnas valdība un bruņotie spēki jau nedēļām ir norādījuši, ka gadījumā, ja Honkongas valdība to prasīs, ķīniešu spēki var tikt izsaukti drošības un stabilitātes garantēšanai.

  Pašlaik demonstrantu pusē nav manāmas pazīmes par atkāpšanos. Turklāt, kā ziņo raidsabiedrība CNN, pēdējā laikā viens no protestētāju plakātos visbiežāk redzamajiem saukļiem ir "Esi ūdens". Šīs frāzes autors ir cīņas mākslas leģenda Brūss Lī, kurš aicināja būt plūstošiem un pielāgoties situācijai. CNN norāda, ka šāds uzstādījums ir krasā kontrastā ar 2014. gada protestiem pret varas iestādēm, kad protestētāji izveidoja savu nometni un pauda neapmierinātību vienā vietā.

  KONTEKSTS:

  Plaši protesti Honkongā turpinās jau kopš jūnija sākuma. Tam par iemeslu kļuva likumprojekts par tiesājamo izdošanu Ķīnai. Ar akciju lidostā demonstranti cer piesaistīt starptautisko uzmanību.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti