Honkongā turpinās protesti un sadursmes

Tuvojoties Ķīnas Komunistiskās partijas 70.gadadienai, Honkongā arī svētdien, 29.septembrī, turpinājušies protesti un sadursmes ar policiju. Honkongā protesti turpinās jau ceturto mēnesi un tie draud aizēnot gadadienas svinības, kuru laikā plānot viena no vērienīgākajām militārajām parādēm valsts vēsturē.  

ĪSUMĀ:

 • Protestus izraisīja likums par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai.
 • Likums atcelts, bet protesti pārauga kustībā par demokrātiskām reformām.
 • Demonstrācijas bieži vien pārauga vardarbībā un sadursmēs ar policiju.
 • Arī šajā nedēļas nogalē protesti un sadursmes turpinās.
 • Ķīna gatavojas svinībām par godu Komunistiskās partijas 70.gadadienai otrdien.
 • Savukārt Honkongas protestētāji aicina visā pasaulē rīkot mītiņus pret totalitārismu.
 • Sagaidāms, ka protesti Honkongā turpināsies arī nākamās dienas.Sākotnējais protestu cēlonis Honkongā bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām. Lai gan Pekinai simpatizējošā Honkongas līdere Kerija Lama septembra sākumā paziņoja par atteikšanos no protestus izraisījušā likumprojekta, cilvēki joprojām iziet ielās.

Demonstrācijas bieži pāraugušas vardarbībā un policija plaši izmantojusi pūļa izklīdināšanas taktikas, tostarp asaru gāzi, gumijas lodes un ūdens lielgabalus.

Daļa radikālāk noskaņotu protestētāju uzskata, ka ekstrēma rīcība ir nepieciešama, lai piesaistītu valdības uzmanību. Radikālāk noskaņotie protestētāji smēlušies ietekmi no 2014.gada protestiem Ukrainā.

Honkongā turpinās protesti un sadursmesRihards Plūme

  Arī piektdien un sestdien desmitiem tūkstoši cilvēku piedalījās divās kopumā miermīlīgās demonstrācijās. Taču sestdienas naktī policija lika lietā asaru gāzi un ūdens lielgabalus pret kareivīgi noskaņotiem protestētājiem, kas apmetēja ar akmeņiem un degmaisījuma bumbām valdības ēkas.

  Arī svētdien Honkongā turpinās demokrātijas atbalstītāju demonstrācijas un protestētāju sadursmes ar policiju.

  Policija vairākās vietās Honkongā pielietoja asaru gāzi, gumijas lodes un ūdens metējus pret agresīvi noskaņotiem protestētājiem, kā arī veikusi vairākus arestus. Savukārt protestētāji apmētāja likumsargus ar akmeņiem un degmaisījumu bumbām. Protestētāji arī izdemolēja vairākas metro stacijas un norāva plakātus, kuros reklamēti pasākumi par godu Komunistiskās partijas 70.gadadienai.

  Izmantojot tiešsaistes forumus un sociālos plašsaziņas līdzekļus, protestētāji bija aicinājuši visā pasaulē rīkot „antitotalitāros” mītiņus. Gājieni tika organizēti arī Austrālijā un Taivānā, un kopumā tie plānoti vismaz 40 vietās visā Eiropā un Ziemeļamerikā.

  Tēma – cīņa pret totalitārismu – tiek izmantota tādēļ, ka Ķīna gatavojas lielām svinībām par godu Komunistiskās partijas 70.gadadienai, kas notiks otrdien.

  Par godu gadadienai Pekinā plānota viena no vērienīgākajām militārajām parādēm valsts vēsturē, izrādot virkni jaunumu.

  80 minūšu garās parādes laikā Pekinas ielās caur Tjaņaņmeņa laukumu dosies aptuveni 15 000 militārpersonu, tiks izrādīti 160 lidaparāti un teju 600 ieroču un militārā aprīkojuma vienības.

  Sagaidāms, ka tiks izrādītas jaunākās dronu tehnoloģijas, kā arī dažādas raķešu sistēmas. Amatpersonas paziņojušas, ka viss izrādītais aprīkojums ticis izmēģināts un ir gatavs ikdienas lietošanā.

  Sagaidāms, ka protesti Honkongā turpināsies arī nākamās dienas. Piemēram, studenti pirmdien plāno vienas dienas streiku, savukārt aktīvisti otrdienu pasludinājuši par sēru dienu, aicinot cilvēkus nēsāt melnu apģērbu.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti