Honkongā tūkstošiem skolēnu un studentu mācību vietā pulcējas mītiņos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Honkongā tūkstošiem skolēnu un studentu pirmdien boikotēja pirmo mācību dienu, lai pulcētos mītiņos un akcijās, pieprasot demokrātijas ievērošanu Ķīnai piederošajā autonomajā teritorijā. Tikmēr Lietuva pirmdien iesniedza Ķīnas vēstniekam diplomātisko notu saistībā ar incidentu Viļņā Honkongas atbalsta piketā, kas notika Baltijas ceļa 30. gadadienā.

Honkongā tūkstošiem skolēnu un studentu mācību vietā pulcējas mītiņos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pirmdien arī Honkongā skolas un universitātes vēra savas durvis pēc vasaras brīvlaika, taču tūkstošiem skolēnu un studentu izvēlējās boikotēt nodarbības, tā vietā turpinot nedēļām ilgušās demonstrācijas pret Ķīnas centrālo valdību un pulcējoties uz mītiņiem.

Tūkstošiem melnā ģērbušos studentu pulcējās pie Honkongas Ķīniešu universitātes, viens pēc otra uzrunājot sapulcējušos no skatuves.

Uz mācību stundām negāja arī daudzi vidusskolēni, tā vietā skolās veidojot cilvēku ķēdes. Akcijas rīkotāji apgalvo, ka uz mācību gada pirmo dienu neieradās aptuveni 10 tūkstoši skolēnu no 200 vidusskolām.

Pirmdien arī izskanēja aicinājumi uz ģenerālstreiku. Policija savukārt pastiprināti patrulēja atsevišķās metro stacijās, jo rīta pusē protestētāji uz laiku traucēja metro satiksmi, nostājoties vagonu durvīs un neļaujot tām aizvērties.

Pirmdienas mītiņi kopumā aizritēja mierīgi, taču tie liecina, ka spriedze Honkongā turpina augt.

Šī ir jau 14. demonstrāciju nedēļa. Nedēļas nogale atkal izvērtās saspringta, demonstrantiem iesaistoties sadursmēs ar policiju. Protestētāji izmantoja degmaisījuma pudeles, bloķēja ceļus, tostarp uz lidostu, kā arī dedzināja barikādes. Policija atbildēja ar asaru gāzi, ūdens lielgabaliem un stekiem.

Pēdējo nedēļu demonstrācijās aizturēti simtiem cilvēku. Ķīna arvien stingrāk izsakās par notiekošo Honkongā. Pekina protestētājus nodēvējusi par „teroristiem”, bet Ķīnas valsts ziņu aģentūra rakstā svētdien brīdināja, ka „tuvojas beigas”.

Masu demonstrācijas sākās kā protesti pret likumprojektu, kas ļautu par kriminālnoziegumiem apsūdzētos no Honkongas izdot Ķīnai. Kopš bijusī britu kolonija Honkonga 1997.gadā kļuva par Ķīnas teritoriju, tā bauda plašu autonomiju un darbojas saskaņā ar formulu „viena valsts – divas sistēmas”. Honkongā un Ķīnā ir atšķirīga tiesu sistēma. Likumprojekta pieņemšana ir apturēta, taču demonstrācijas izvērtušās plašākā kustībā demokrātijas aizstāvībai. Starp protestētāju prasībām ir arī neatkarīga izmeklēšana par policijas brutalitāti, kā arī pilsētas līdera un parlamenta ievēlēšana tiešās vēlēšanās.

Tikmēr Lietuvas Ārlietu ministrija pirmdien izsauca Ķīnas vēstnieku un viņam iesniedza diplomātisko notu saistībā ar incidentu, kas Viļņas centrā notika 23.augusta vakarā, Baltijas ceļa 30. gadadienā. Tovakar Viļņas Katedrāles laukumā bija sapulcējušies desmitiem cilvēku, lai paustu atbalstu Honkongas demonstrantiem un demokrātijas aizstāvjiem. Kad mītiņš tuvojās noslēgumam, tajā ieradās Pekinas atbalstītāji, galvenokārt Lietuvā dzīvojoši ķīnieši ar Ķīnas karogiem un plakātu „Honkonga pieder Ķīnai, Tibeta pieder Ķīnai.” Izcēlās asa vārdu apmaiņa. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linekvičs pirmdien teica, ka atsevišķi Ķīnas diplomāti šajā incidentā bijuši „aktīvāki, nekā viņiem vajadzētu” un viņu uzvedība „pārkāpa līniju”, kas diplomātiem būtu jāievēro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti