Honkongā starp policiju un protestētājiem izcēlušās sadursmes

Honkongā starp policiju un protestētājiem pirmdien, 1. jūlijā, no rīta izcēlušās haotiskas sadursmes pēc tam, kad svētdienas naktī daudzi demonstranti bija sapulcējušies uz ceļa līdzās pilsētas valdības kompleksam. Demonstranti protestē pret Honkongas pievienošanu Ķīnai, kas šajā dienā notika pirms 22 gadiem. Lai gan šādi protesti 1. jūljā notiek katru gadu, šogad tie izvērtušies īpaši spraigi. 

Honkongā starp policiju un protestētājiem izcēlušās sadursmesRihards Plūme
  Protesti pret Ķīnas valdību Honkongā 1. jūlijā notiek katru gadu, bet šogad situācija ir īpaši spraiga, jo Honkongu satricinājuši protesti pret strīdīgus vērtējumus izsaukušo likumprojektu par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Jūnija vidū notikušos vērienīgos protestus, kuros piedalījās pat divi miljoni iedzīvotāju, izraisīja bažas, ka likumprojekta pieņemšana ļautu izdot Ķīnai cilvēkus no Honkongas, kuriem būtu jāatbild kontinentālās Ķīnas politizētajai un necaurskatāmajai tieslietu sistēmai.

   

  Ķīnas valdība atbalstīja ierosinājumu par izdošanu, kā arī apsūdzēja protestu organizatorus par sazvērestību ar Rietumu valdībām. Atbalstu Honkongas protestiem tā nodēvēja par iejaukšanos pilsētas un Ķīnas iekšējās lietās.

  Pēc milzīgā sabiedrības spiediena un kopš 2014. gada vērienīgākajiem protestiem tika nolemts apturēt likumprojekta izskatīšanu. Honkongas līdere Kerija Lama atvainojās par veidu, kā rīkojusies ar pretrunīgi vērtēto likumprojektu. Tomēr protesti turpinājās un bez Lamas demisijas un izdošanas likuma atsaukšanas protestētāji pieprasa arī sadursmēs ar policiju aizturēto atbrīvošanu un aizdomu par policijas nežēlību izmeklēšanu.

  Honkongas līdere solījusi apturēt strīdīgā likumprojekta izskatīšanu, tomēr citām protestētāju prasībām nav piekāpusies.

  Lamas atbalsta reitings šobrīd noslīdējis līdz zemākajām atzīmēm kopš stāšanās amatā 2017. gadā.

  Jauns protestu vilnis sākās svētdienas naktī. Līdzās pilsētas valdības kompleksam pulcējās demonstranti, ar dažādām barjerām bloķējot ceļus. Demonstranti vēlējās rīkot protestus karoga pacelšanas ceremonijā par godu 22 gadiem kopš Honkongas pievienošanas Ķīnai. Šorīt policija pret demonstrantiem lika lietā stekus un piparu gāzi. Savukārt neliela protestētāju grupa centās ielauzties Honkongas Likumdošanas padomes ēkā, izdauzot tai stiklus. Tiek ziņots, ka cietuši vismaz 13 likumsargi.

  Vēlāk pirmdien paredzēta demonstrācija, kuru rīko organizācija "Civil Human Rights Fronts", kas koordinēja divas demonstrācijas pret likumprojektu ar rekordlielu dalībnieku skaitu.

  Tomēr atsevišķu protestētāju vardarbīgā uzvedība svētdien vienoja tūkstošiem cilvēku, kas devās gājienā, lai atbalstītu Honkongas policiju.

  Gājiena dalībnieki atzina, ka policija vienkārši cenšas uzturēt kārtību, savukārt demonstranti izturas neiejūtīgi.

  Honkongai kā bijušajai Lielbritānijas kolonijai, kas kopš 1997. gada iekļauta Ķīnas sastāvā, tomēr ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņi bauda plašākas tiesības nekā kontinentālajā Ķīnā. Īpašās tiesības un brīvības tai noteiktas līdz 2047. gadam.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti