Honkongā protestos ievainots 51 cilvēks, viens – sašauts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Desmitiem cilvēku ievainoti, vismaz divi ir kritiskā stāvoklī pēc vardarbībām sadursmēm Honkongā dienā, kad Ķīna atzīmē komunistiskās valsts dibināšanas 70. gadadienu. Viens no Honkongas protestētājiem ievainots ar īstu lodi krūškurvja rajonā, kad uz viņu izšāva policists.

Honkongā protestos ievainots 51 cilvēks, viens – sašauts
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

Komunistiskās Ķīnas dibināšanas 70. gadadienā Honkongā desmitiem tūkstoši protestētāju, neskatoties uz varasiestāžu aizliegumu, otrdien, 1. oktobrī, izgāja ielās uz demonstrācijām, kuras iesauktas par „Sēru dienas” protestiem. Protestētāji atkal sāka celt barikādes, tās dedzināt, pret policistiem mest „Molotova kokteiļus”. Policija pūļus mēģināja izklīdināt ar asaru gāzi, gumijas lodēm un ūdens lielgabalu, kura ūdens iekrāsots zilā krāsā, lai policijai būtu vieglāk identificēt demonstrāciju dalībniekus.

Honkongas slimnīcu vadība paziņoja, ka līdz otrdienas vakaram ievainots 51 cilvēks vecumā no 11 līdz 75 gadiem. Divu stāvoklis ir kritisks. Vienam no protestētajiem policists iešāva krūškurvja rajonā ar īstu lodi. Šis ir pirmais šāda veida incidents ar reālu munīciju gandrīz četru mēnešus ilgušo protestu laikā un vēl vairāk saasina jau tā saspringto situāciju. Internetā izplatītajos video izskatās, ka cietušais, bruņojies ar stieni vai nūju, nāk virsū policistam, kurš viņa virzienā pavērš pistoli un izšauj.

Cietušais esot 18 gadus vecs, atrodas slimnīcā, un viņu operē, ziņo vietējie mediji.

Policija izplatīja paziņojumu, norādot, ka protestētājs bija daļa no lielas cilvēku grupas, kura uzbruka policistiem un nereaģēja uz brīdinājumiem to pārtraukt. „Policists uzskatīja, ka viņa dzīvībai draud nopietnas briesmas, tādēļ izšāva uz uzbrucēju, lai glābtu savu un kolēģu dzīvības,” norādīts policijas paziņojumā.

Lielbritānija otrdien kritizēja policijas rīcību Honkongā pret protestētājiem izmantot īstu munīciju.

„Kaut nav attaisnojuma vardarbībai, īstas munīcijas izmantošana ir nesamērīga un tikai riskē ar situācijas saasināšanu,” paziņoja britu ārlietu ministrs Dominiks Rābs. Arī Eiropas Savienība pēc protestētāja sašaušanas aicināja „deeskalēt” situāciju, un „atturēties” no tās saasināšanas.

Tikmēr Pekinā ar vērienīgām svinībām, militāro parādi un uguņošanu tika aizvadīta komunistiskās Ķīnas Tautas republikas dibināšanas 70. gadadiena. Prezidents Sji Dziņpins paziņoja, ka „nav tāda spēka”, kas var satricināt Ķīnas „pamatus”. Viņš arī runāja par nepieciešamību nodrošināt „ilgstošu stabilitāti” Honkongā un pieturēties pie „miermīlīgas atkalapvienošanās un vienas valsts, divu sistēmu principa.”

KONTEKSTS:

Honkonga ir bijusī Lielbritānijas kolonija, bet kopš 1997. gada ir Ķīnas teritorija. Honkongai gan ir pašai sava tieslietu un valdības sistēma, tā ir pusautonoma teritorija saskaņā ar „Viena valsts, divas sistēmas” principu. Protestētāji turpina iziet ielās, bažījoties, ka komunistiskā valdība Pekinā grib ierobežot demokrātiskas brīvības Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti