Honkongā protestē pret Ķīnas ierosināto drošības likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Honkongas policija šodien izmantoja asaru gāzi, lai izdzenātu demonstrantus, kuri protestēja pret Ķīnas ieceri piemērot nacionālās drošības likumu daļēji autonomajai pilsētai. Honkongieši baidās, ka tas nozīmētu beigas brīvībai un demokrātijai vienā no pasaules nozīmīgākajiem finanšu centriem.

Honkongā protestē pret Ķīnas ierosināto drošības likumu
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Ķīnas parlaments – Nacionālais Tautas kongress – šonedēļ iepazīstināja ar plānu ieviest Honkongā nacionālās drošības likumu. Tas paredz bargi vērsties pret nodevību, apvērsuma plānošanu, musināšanu uz sacelšanos un separātismu. Likuma iniciatīva arī paredz izvietot Honkongā Ķīnas drošības iestāžu birojus.

Pekinas iecere ir atbilde uz pagājušajā gadā Honkongā notikušajiem plašajiem un nereti vardarbīgajiem protestiem pret Ķīnas arvien uzstājīgākajiem mēģinājumiem palielināt savu ietekmi pilsētā. Pekina uzskata, ka pēdējā gada laikā Honkongā ir pieauguši nacionālās drošības riski, kas apdraudot nacionālo suverenitāti un attīstību.

Nacionālā drošības likuma piemērošana faktiski nozīmētu, ka Pekina sev nodrošinātu tiešu kontroli pār Honkongu, ko pašlaik pārvalda pēc principa “viena valsts, divas sistēmas”. Tas ir spēkā kopš 1997.gada, kad bijusī britu kolonija atgriezās Ķīnas valdījumā, un garantē Honkongas iedzīvotājiem plašākas brīvības nekā kontinentālajā Ķīnā.

Šodien Honkongas centrā sapulcējās simtiem demokrātijas aizstāvju, lai paustu neapmierinātību ar Pekinas plāniem. Viņi izkliedza pret vietējo valdību un Pekinu vērstus saukļus, kā arī pieprasīja aizstāvēt “viena valsts, divas sistēmas” principu. Policija aicināja cilvēkus nedrūzmēties, lai ievērotu nosacījumu, ka vienuviet drīkst pulcēties ne vairāk par astoņiem cilvēkiem. Honkongā ir spēkā šāds ierobežojums, lai nepieļautu koronavīrsa Covid-19 izplatīšanos.

Pēc tam, kad protestētāji ignorēja policijas aicinājumus izklīst, likumsargi demonstrantu virzienā raidīja asaru un piparu gāzi. Protestētāji atbildēja, metot ar dažādiem priekšmetiem. Ziņu aģentūra AFP vēsta, ka policija ir arestējusi vairākus protestētājus.

Honkongas iedzīvotāju vidū ārkārtīgi nepopulārā pilsētas vadītāja Kerija Lama aizstāv Pekinas ierosināto nacionālās drošības likumu. Viņa norāda, ka tas esot nepieciešams, lai aizsargātu nacionālo drošību un sodītu “vardarbīgus politiskos elementus”. Sagaidāms, ka Ķīnas parlaments likumprojektu apstiprinās nākamceturtdien, kad noslēgsies Nacionālā Tautas kongresa ikgadējā sanāksme. Tas, visticamāk, izsauks jaunu protestu vilni Honkongā.

Pekinas vēlme palielināt kontroli pār Honkongu ir izsaukusi ārvalstu kritiku. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo Ķīnas nacionālā drošības likuma piemērošanu Honkongai ir nodēvējis par “nāves cilpu” pilsētas brīvībai.

Gandrīz 200 politiķi no 23 valstīm ir parakstījuši kopīgu paziņojumu, kurā nosoda Ķīnas uzbrukumu Honkongas “autonomijai, likuma varai un fundamentālajām brīvībām”. Paziņojuma parakstītāju vidū ir pēdējais britu pārvaldītās Honkongas gubernators Kristofers Patens, kā arī vairāk nekā 40 Apvienotās Karalistes parlamenta deputāti un 17 ASV Kongresa locekļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti