Hodorkovskis sola cīnīties par politieslodzīto atbrīvošanu

Piektdien negaidīti atbrīvotais bijušais Krievijas uzņēmējs Mihails Hodorkovskis negatavojas atgriezties politikā un uzņēmējdarbībā. Par to pats Hodorkovskis paziņojis Berlīnē sarīkotā preses konferencē. Vienlaicīgi viņš solījis pievērsties cīņai par pārējo politieslodzīto atbrīvošanu gan Krievijā, gan ārpus tās.

Berlīnes sienas muzejā sasauktās preses konferences sākumā Mihails Hodorkovskis izteica pateicību visiem iesaistītajiem cilvēkiem, politiķiem un masu saziņas līdzekļiem, kuru pūles ir novedušas pie viņa negaidītās atbrīvošanas.

Tā kā kopš atbrīvošanas ir pagājusi vien pusotra diennakts, Mihails Hodorkovskis nevēlējās īpaši iedziļināties savos nākotnes plānos, vien norādīja, ka konsultēsies ar saviem sabiedrotajiem. Hodorkovskis atzina, ka jebkuram cietumniekam vissāpīgākās ir cerības, kas nepiepildās. Vienlaicīgi gan viņš norādījis, ka Krievijā joprojām ir daudz politieslodzīto, kuru atbrīvošanai viņš ir gatavs veltīt savu turpmāko darbību.

Krievijā joprojām ir daudzi politieslodzītie, kas nav saistīti ar JUKOS lietu. Es negribu, lai mani uzskatītu par simbolu tam, ka Krievijā vairs nav politieslodzīto," uzsvēra Hodorkovskis.

„Es lūdzu uzskatīt mani par simbolu tam, ka pilsoniskās sabiedrības centieni var novest pie tādu personu atbrīvošanas, par kurām neviens pat neprognozēja. Mums ir jāturpina strādāt, lai Krievijā un citās pasaules valstīs politieslodzīto vairs nebūtu. Vismaz es no savas puses šajā virzienā darīšu visu, kas no manis atkarīgs," sacīja Hodorkovskis.

Kā vēl pirms šīsdienas preses konferences norādīja Hodorkovskis, viņam nav plānu iesaistīties politikā, nav plānu cīnīties par bijušajiem JUKOS aktīviem, kā arī nav plānu finansiāli atbalstīt Krievijas opozīciju, kā to savulaik darīja kompānija JUKOS. Pēc Hodorkovska vārdiem, finansiāla atbalsta sniegšana nāktu par sliktu pašai opozīcijai.

Tāpat Mihails Hodorkovskis arī apgalvoja, ka viņš nav ieinteresēts atgriezties lielajā biznesā: „Man nav plānu atgriezties biznesā. Es uzskatu, ka savā uzņēmēja karjerā es sasniedzu visu, ko vēlējos - es vadīju lielu un veiksmīgu uzņēmumu, kas bija otrs lielākais Krievijā. Investīciju analītiķi savulaik atzina, ka vadīju es šo kompāniju labi un man vairs nav interesanti šo veiksmes stāstu atkārtot. Mans finansiālais stāvoklis nespiež mani strādāt, lai pelnītu naudu. To laiku, kas man atlicis aktīvai lietišķai dzīvei, es vēlos veltīt tam, lai atdotu parādus tiem cilvēkiem, kuri joprojām ir cietumā un tai Krievijas sabiedrībai, kurai ir ļoti svarīgi nedaudz izmainīties, lai mēs Krievijā dzīvotu kaut nedaudz labāk."

Runājot par iespējām atgriezties dzimtenē, Mihails Hodorkovskis norādīja, ka pašlaik arī šajā lietā nav īstas skaidrības. Lai arī Krievijas prezidenta pārstāvji paziņojuši, ka Hodorkovskis drīkst atgriezties Krievijā, viņš pats šādu iespēju pieļauj vien gadījumā, ja augstākā tiesa atsauks pret viņu izvirzīto vairāku miljardu dolāru lielo prasību pirmajā JUKOS lietā. Ja tas netiks izdarīts, Hodorkovskim neesot nekādu garantiju par to, ka viņam pēc tam tiks atļauts no Krievijas atkal izbraukt.

Žurnālisti jautāja Mihailam Hodorkovskim arī par viņa attiecībām ar Vladimiru Putinu, kā arī par to, vai dažādo Krievijā novēroto cilvēktiesību pārkāpumu dēļ būtu nepieciešams boikotēt Soču olimpiskās spēles. Savas attiecības ar Putinu Hodorkovskis raksturojis kā pragmatiskas, izslēdzot jebkādu naidu vai vēlmi atriebties.

Savukārt jautājumā par Soču olimpiādi, bijušais uzņēmējs izteicās šādi: „Es tomēr atbalstu tādu pozīciju, ka šie ir sporta svētki. Tie ir svētki miljoniem cilvēku un nav nepieciešams tos bojāt. Cita lieta ir, ka nevajadzētu tos pārvērst par prezidenta Putina personiskajiem svētkiem, jo arī tas būtu nepareizi. Personiski es negribētu sabojāt svētkus miljoniem cilvēku."

Vienlaicīgi Mihails Hodorkovskis atzīst, ka tieši Soču olimpiskās spēles varbūt viens no galvenajiem faktoriem viņa atbrīvošanai, jo Krievijai pašlaik trūkst tā pievilcīgā tēla, kas ļautu atrisināt daudzus starptautiski nozīmīgus jautājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt