Hodorkovskis: ES sankcijas konsolidējušas Krievijas sabiedrību ap Putinu un pret Eiropu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Gluži vienkārši atdot Krimu Ukrainai neesot iespējams, jo tās pievienošanu Krievijai atbalsta vairums Krievijas iedzīvotāju. Tā otrdien Eiropas Parlamentā sacīja bijušais Krievijas uzņēmējs Mihails Hodorkovskis, kurš vairākus gadus pavadīja cietumā. Viņš arī kritizēja Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret Krieviju, uzsverot, ka ar ekonomikas stagnācijas veicināšanu Putina režīma nomaiņu panākt neizdosies.

Bijušā Krievijas naftas magnāta Mihaila Hodorkovska parādīšanos Eiropas Parlamentā gaidīja ar lielu nepacietību. Tā bija viņa pirmā uzruna Eiropas Savienības institūcijās pēc atbrīvošanas no cietuma.

Tomēr viņa teiktais Briselē patika nebūt ne visiem. Iespējams, ka visvairāk, eiroparlamentāriešus pārsteidza Hodorkovska atbilde uz to, vai viņš atdotu Krimu Ukrainai, ja kļūtu par Krievijas prezidentu.

“Gribu atbildēt uz smagu jautājumu par Krimu. Esmu vairākkārt teicis un varu atkārtot, ka Krimas aneksija bija pretlikumīga, lai vai kāds tai būtu pamatojums. Tomēr Krievijas iedzīvotāju vairums to atbalsta. Kā demokrātisks režīms var izdarīt to, ko cilvēki kategoriski nevēlas? Es redzu tikai vienu ceļu: vajag pārliecināt cilvēkus, ka vajag uzvesties citādāk. Iespējams, tas notikšot caur atvērtajām robežām un brīvo ekonomisko zonu. Bet tas paņems vairākas desmitgades.  Nevar vienkārši atdot, tāpat kā paņēma, jo paņēma diktatūra, bet demokrātisks režīms tāpat rīkoties nevar,” savu viedokli pauda Hodorkovskis.

Hodorkovskis vairākkārt kritizēja Eiropu par nepietiekamu rīcību Krievijas prezidenta Vladimira Putina korumpētā režīma izgaismošanā. Kā piemēru viņš minēja valdības advokātu honorārus naftas kompānijas “Jukos” tiesas prāvā, ko Krievija zaudēja Hāgas tiesā:

“Krievijas sabiedrību šokēja tās summas, kas tika samaksātas juristiem Hāgā “Jukos” tiesas prāvas laikā. Jau iepriekš bija skaidrs, ka tā ir zaudēta lieta. Bet kad cilvēki uzzināja, ka par to ir samaksāti desmitiem miljonu dolāru!... Fantastika! Jums tādu piemēru ir simtiem? Ko tad jūs klusējat?”

Hodorkovskis sacīja, ka, viņaprāt, Kremlī nopietni cer, ka Eiropas Savienība drīz norietēs. Putins un viņa sabiedrotie gaida, ka Eiropas valstis sastrīdēsies savā starpā, it sevišķi, ja Lielbritānija izstāsies no ES. Krievija gaidot šādu krīzi un mēģinās Eiropu šūpot, cik vien var. Tāpat Putins gribot apvienot visus antiliberālos spēkus Eiropā.

Tādēļ neesot pieņemams, ka par Krievijas iedzīvotājiem nozagto naudu tiekot finansēti politiskie spēki Eiropā. Te acīmredzot ir domāts kredīts pazīstamās eiroskeptiķes Marinas Lepēnas partijai, ko nesen izsniedza Krievijas banka Čehijā.

Hodorkovskis arī domā, ka sankcijas pret Krievijas ekonomiku kopumā esot bezjēdzīgas. Neesot pieņemama arī loģika, ka slikta ekonomiskā situācija likšot saprast Krievijas ļaudīm, ka viņi ir izvēlējušies nepareizo varu. Tieši pretēji, sankcijas esot konsolidējušas Krievijas sabiedrību ap Putinu un pret Eiropu. Drīzāk esot stingrāk jāvēršas pret atsevišķiem Putina režīma cilvēkiem un jāturpina atbalstīt vienkāršos iedzīvotājus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti